Ważne kontakty
Biuro Międzynarodowych Programów Badawczych – jednostka koordynująca udział UW w Sojuszu 4EU+
Biuro Prasowe – kontakt dla mediów
strona 4EU+: https://4euplus.eu
konto 4EU+ na Twitterze: twitter.com/4EUplusAlliance
konto 4EU+ na Facebooku: www.facebook.com/4EUplusAlliance
konto 4EU+ na Instagramie: instagram.com/4euplus_alliance/
Koordynatorzy programów flagowych na UW
- dr Catherine Suski-Grabowski (Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego) / dr Grzegorz Kula (Wydział Nauk Ekonomicznych) – Flagship 1 „Zdrowie i zmiany demograficzne w środowisku miejskim”
- dr hab. Anna Wojtyś (Wydział Neofilologii) / dr hab. Agata Bareja-Starzyńska (Wydział Orientalistyczny) – Flagship 2 „Europejskość: wielojęzyczność, różnorodność, obywatelskość”
- dr hab. Błażej Miasojedow (Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki) / prof. Agnieszka Świerczewska-Gwiazda (Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki) – Flagship 3 „Dane – Modele – Transformacje”
- dr Julia Pawłowska (Wydział Biologii) / dr Mariola Zalewska (Uniwersyteckie Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym i Zrównoważonym Rozwojem) – Flagship 4 „Przemiany środowiskowe”
Ogłoszenia
4EU+ Student Night
Uniwersytet w Heidelbergu organizuje spotkanie dla studentów i doktorantów, podczas którego będzie można się dowiedzieć, jakie kursy, możliwości edukacyjne i mobilnościowe oferuje Sojusz 4EU+.
Wydarzenie odbędzie się 10 maja w godz. 18.00–20.00 i będzie transmitowane online.
Wydarzenie odbywa się w ramach zainicjowanego przez Deutscher Akademischer Austauschdienst (DAAD) „Tygodnia Europejskich Uniwersytetów”.
Szczegółowe informacje znajdują się na stronie 4EU+ i Uniwersytetu w Heidelbergu >>
Konferencja „Migration within the EU Context seen through a multi-disciplinary and plurilinguistic view”
Uniwersytet Karola (Czechy), Uniwersytet w Mediolanie (Włochy) i Uniwersytet Sorboński (Francja) organizują konferencję dla młodych badaczy pt. „Migration within the EU Context seen through a multi-disciplinary and plurilinguistic view”. Wydarzenie skierowane jest do naukowców specjalizujących się w zakresie prawa publicznego, konstytucyjnego, europejskiego, międzynarodowego lub porównawczego i/lub lingwistyki.
Konferencja odbędzie się od 11 do 12 września 2023 r. na Wydziale Prawa Uniwersytetu Karola w Pradze. Uczestnicy podejmą próbę analizy relacji języka z ustawodawstwem w perspektywie migracyjnej w XXI wieku.
Propozycje wystąpień zbierane są do 31 maja.
Szczegółowe informacje znajdują się na stronie Sojuszu 4EU+.
Open consultation hour: konsultacje dydaktyczne dla nauczycieli akademickich z uczelni Sojuszu 4EU+
Uniwersytet w Heidelbergu prowadzi bezpłatne konsultacje dydaktyczne dla nauczycieli akademickich z uczelni Sojuszu 4EU+.
Konsultacje mają charakter otwarty i są skierowane do wszystkich zainteresowanych nowymi koncepcjami i metodami w dydaktyce akademickiej.
Spotkania odbywają się w trybie online raz w miesiącu, w godz. 13.00–14.00. Kolejne spotkanie odbędzie się 6 czerwca.
Więcej informacji oraz link do spotkań znajduje się na stronie 4EU+ >>
Konkursy dla pracowników akademickich 4EU+
17 marca Sojusz 4EU+ ogłosił dwa konkursy dla nauczycieli akademickich uczelni członkowskich Sojuszu 4EU+:
- SEED4EU+: konkurs na inicjatywy międzyuczelnianych zespołów z uniwersytetów członkowskich 4EU+. Program jest finansowany bezpośrednio z budżetów uczelni członkowskich 4EU+;
- 4EU+ Visiting Professorships: konkurs na 2,3-miesięczne wyjazdy umożliwiające pobyt na wybranej uczelni członkowskiej 4EU+ i pracę nad wspólnymi projektami badawczymi i edukacyjnymi. Program jest finansowany z budżetu Stowarzyszenia 4EU+ European University Alliance.
Termin przyjmowania wniosków w obu konkursach upływa 1 czerwca.
Szczegółowe informacje znajdują się na stronie Sojuszu 4EU+ >>
9 maja odbędzie się sesja informacyjna online dla osób z UW zainteresowanych złożeniem wniosku w konkursach. Aby wziąć udział, należy się zarejestrować. Więcej informacji:
Warsztaty MERGEDgate
MERGEDgate to interdyscyplinarne warsztaty dotyczące globalnego środowiska oraz rozwoju. Odbędą się od 27 do 30 czerwca w Chiavenna (Włochy).
Mogą w nich wziąć udział studenci studiów licencjackich (nauki przyrodnicze, społeczne lub ekonomiczne). Zapisy trwały do 24 marca.
Kurs MOOC o umiejętności rozumienia danych
„Umiejętność rozumienia danych: czemu służą i dlaczego mają znaczenie?” (ang. Data Literacy: What is it and Why Does it Matter?) to tytuł otwartego kursu online.
Kurs będzie dotyczyć zagadnień z trzech obszarów: życia prywatnego, społecznego i naukowego. Uczestnicy będą rozwijali umiejętności rozumienia danych, uwzględniając również ryzyko i konsekwencje, jakie przynoszą technologie oparte na wykorzystywaniu danych.
Cele kursu:
- rozwój umiejętności identyfikacji i zrozumienia różnych ról, jakie pełnią technologie cyfrowe w życiu codziennym;
- wypracowanie umiejętności rozpoznawania wpływu technologii na ludzkie życie;
- wzmocnienie umiejętności rozumienia sposobu, w jaki technologie te kształtują rozwój nauki i jak można wykorzystać je do zaspokajania naszych potrzeb.
Formularz rejestracji na kurs dostępny jest tutaj >>
Zajęcia prowadzone będą w języku angielskim. Czas trwania warsztatów to około 11 godzin (elastyczne terminy zajęć i zaliczeń).
Otwarty kurs online „European Citizenship”
„European Citizenship” to bezpłatny kurs online przygotowany przez Sojusz 4EU+ i sfinansowany z programu Erasmus+. Jego tematem jest rozwój i zakres obywatelstwa europejskiego oraz wyzwania z nim związane.
Z kursu może skorzystać każdy zainteresowany. Podzielony jest on na trzy moduły, składające się z wykładów w formie wideo, tekstów, quizów, forów dyskusyjnych i zadań dla uczestników. Szacowany czas pracy uczestnika to 2–3 godziny tygodniowo przez trzy tygodnie.
Film promocyjny kursu „European Citizenship” >>
Informacje na temat zapisów znajdują się na platformie Coursera >>
Materiały z warsztatów o Open Science
Uczelnie Sojuszu 4EU+ zorganizowały serię warsztatów dotyczących różnych aspektów Otwartej Nauki. Prezentacje i nagrania webinarów są dostępne na stronie 4EU+ >>