Ważne kontakty
Biuro Międzynarodowych Programów Badawczych – jednostka koordynująca udział UW w Sojuszu 4EU+
Biuro Prasowe – kontakt dla mediów
strona 4EU+: https://4euplus.eu
konto 4EU+ na Twitterze: twitter.com/4EUplusAlliance
konto 4EU+ na Facebooku: www.facebook.com/4EUplusAlliance
konto 4EU+ na Instagramie: instagram.com/4euplus_alliance/
Koordynatorzy programów flagowych na UW
- dr Catherine Suski-Grabowski (Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego) / dr Grzegorz Kula (Wydział Nauk Ekonomicznych) – Flagship 1 „Zdrowie i zmiany demograficzne w środowisku miejskim”
- dr hab. Anna Wojtyś (Wydział Neofilologii) / dr hab. Agata Bareja-Starzyńska (Wydział Orientalistyczny) – Flagship 2 „Europejskość: wielojęzyczność, różnorodność, obywatelskość”
- dr hab. Błażej Miasojedow (Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki) / prof. Agnieszka Świerczewska-Gwiazda (Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki) – Flagship 3 „Dane – Modele – Transformacje”
- dr Julia Pawłowska (Wydział Biologii) / dr Mariola Zalewska (Uniwersyteckie Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym i Zrównoważonym Rozwojem) – Flagship 4 „Przemiany środowiskowe”
Ogłoszenia
Szkoła letnia 4EU+ „Dimension francophone”
Uniwersytet w Mediolanie organizuje szkołę letnią dotyczącą ikonografii i przedstawień Europy w literaturze oraz sztuce świata francuskojęzycznego (XIX–XXI w.).
Zajęcia (dwie 90-minutowe sesje dziennie + debata) odbędą się od 13 do 17 czerwca (20 godz. zajęć dydaktycznych, 3 ECTS) na Uniwersytecie w Mediolanie. Mogą w nich wziąć udział studenci studiów magisterskich, doktoranci, a także ich opiekunowie naukowi. Obowiązuje limit pięciorga uczestników z każdej uczelni członkowskiej Sojuszu 4EU+.
Aby zgłosić chęć udziału w wydarzeniu, należy wysłać list motywacyjny w języku francuskim pod adresem: marco.modenesi(at)unimi.it. Termin składania aplikacji upływa 22 maja.
Więcej informacji (w języku francuskim) znajduje się na stronie 4EU+ >>
Cykl seminariów „Di-Segno Nero”
Sojusz 4EU+ we współpracy z Fondazione Giangiacomo Feltrinelli organizuje cykl czterech seminariów dotyczących wpływu skrajnej prawicy na sytuację społeczno-polityczną w Europie.
Spotkania odbędą się 9, 17, 23 i 27 maja o godz. 18.30 w Mediolanie. Będą też transmitowane online.
Konferencja online dot. współpracy w zakresie infrastruktury edukacyjnej i badawczej w ramach europejskich sojuszy uniwersyteckich
Podczas wydarzenia spotkają się przedstawiciele sojuszy uniwersytetów europejskich: 4EU+, UNA-EUROPA, EUGLOH, EPICUR i CHARM-EU, którzy podzielą się doświadczeniami i wnioskami dotyczącymi współpracy w zakresie infrastruktury i zarządzania nią.
Konferencja odbędzie się 8 czerwca.
Program wraz z formularzem rejestracyjnym znajdują się na stronie 4EU+ >>
Minigranty Uniwersytetu Karola dla studentów 4EU+
Uniwersytet Karola w Pradze dofinansuje do 10 projektów realizowanych przez zespoły studentów z uczelni 4EU+. Program minigrantów ma na celu zachęcenie młodych naukowców do współpracy bez względu na różnice dotyczące kierunków studiów, reprezentowanych uniwersytetów czy pola zainteresowań badawczych.
Projekty mogą koncentrować się na inicjowaniu międzynarodowej współpracy badawczej, organizowaniu wspólnych działań edukacyjnych czy rozwijaniu współpracy społeczno-kulturowej oraz wzmacnianiu trzeciej misji uniwersytetu (aktywne zaangażowanie w dyskurs społeczny i poszukiwanie rozwiązań globalnych problemów gospodarczych, społecznych i środowiskowych).
- Wnioskodawca musi być studentem Uniwersytetu Karola.
- W realizację projektu muszą być zaangażowane co najmniej trzy uczelnie członkowskie Sojuszu 4EU+ (Uniwersytet Karola w Pradze + Uniwersytet w Heidelbergu, Uniwersytet Kopenhaski, Uniwersytet w Mediolanie, Uniwersytet Sorboński lub Uniwersytet Warszawski).
- Proponowane projekty muszą być zgodne z Misją 4EU+.
- Maksymalna kwota dofinansowania to 150 tys. koron czeskich (około 6100 euro).
- Finansowanie projektów jest zaplanowane na okres od czerwca do listopada 2022 roku.
Termin składania wniosków upływa 1 czerwca.
Szczegółowe informacje, w tym formularz aplikacyjny, znajdują się na stronie Uniwersytetu Karola >>
Kurs online „Data Analytics for Students of Social Studies and Humanities”
To seria wykładów oraz prezentacji dotyczących różnych aspektów analizy danych w kontekście nauk społecznych i humanistycznych. Studentów zainteresowanych otrzymaniem punktów ECTS obowiązują zapisy, jednak każdy zainteresowany może wziąć udział w zajęciach.
Uczestnicy nauczą się m.in. obsługi takich narzędzi i systemów, jak: TableauPublic, Transkribus, Pero, TEITOK. Organizatorami kursu są: Uniwersytet Karola w Pradze, Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Sorboński.
Zajęcia odbywają się online.
Kurs MOOC o umiejętności rozumienia danych
„Umiejętność rozumienia danych: czemu służą i dlaczego mają znaczenie?” (ang. Data Literacy: What is it and Why Does it Matter?) to tytuł otwartego kursu online.
Kurs będzie dotyczyć zagadnień z trzech obszarów: życia prywatnego, społecznego i naukowego. Uczestnicy będą rozwijali umiejętności rozumienia danych, uwzględniając również ryzyko i konsekwencje, jakie przynoszą technologie oparte na wykorzystywaniu danych.
Cele kursu:
- rozwój umiejętności identyfikacji i zrozumienia różnych ról, jakie pełnią technologie cyfrowe w życiu codziennym;
- wypracowanie umiejętności rozpoznawania wpływu technologii na ludzkie życie;
- wzmocnienie umiejętności rozumienia sposobu, w jaki technologie te kształtują rozwój nauki i jak można wykorzystać je do zaspokajania naszych potrzeb.
Formularz rejestracji na kurs dostępny jest tutaj >>
Zajęcia prowadzone będą w języku angielskim. Czas trwania warsztatów to około 11 godzin (elastyczne terminy zajęć i zaliczeń).
Otwarty kurs online „European Citizenship”
„European Citizenship” to bezpłatny kurs online przygotowany przez Sojusz 4EU+ i sfinansowany z programu Erasmus+. Jego tematem jest rozwój i zakres obywatelstwa europejskiego oraz wyzwania z nim związane.
Z kursu może skorzystać każdy zainteresowany. Podzielony jest on na trzy moduły, składające się z wykładów w formie wideo, tekstów, quizów, forów dyskusyjnych i zadań dla uczestników. Szacowany czas pracy uczestnika to 2–3 godziny tygodniowo przez trzy tygodnie.
Film promocyjny kursu „European Citizenship” >>
Informacje na temat zapisów znajdują się na platformie Coursera >>