Uniwersytet Warszawski Projekty i osiągnięcia naukowe

Naukowcy z UW prowadzą badania dotyczące ponad 3 tys. tematów badawczych z zakresu nauk humanistycznych i społecznych, ścisłych i przyrodniczych, a także medycznych i technicznych. Ponad 1,5 tys. projektów realizowanych jest z grantów zdobytych w polskich lub międzynarodowych konkursach. Zespoły z UW współpracują z ośrodkami z całego świata, w wielu dziedzinach mają już uznaną na świecie pozycję. Aktualne informacje o najnowszych odkryciach, ciekawych badaniach i zdobytych grantach ukazują się w aktualnościach.

 

Poniżej prezentujemy wybrane przykłady z szerokiego spektrum uniwersyteckich projektów i sukcesów naukowych w roku akademickim 2017/2018

Antyczne miasto odkryte przez archeologów z UW

Gruber Cosmology Prize dla prof. Górskiego

Bliżej leku na rdzeniowy zanik mięśni

Nowa mapa Drogi Mlecznej

Globalne ocieplenie zwiększyło liczbę gatunków roślin na górskich szczytach

Nagroda Tycho Brahe 2018 dla prof. Andrzeja Udalskiego

Odkrycie nowej fazy ciekłokrystalicznej

Prywatność w sieci

Nowy mechanizm regulacji syntezy białek

Centrum Kwantowych Technologii Optycznych

Rekordowo pojemna pamięć

Sanktuarium w świątyni Hatszepsut w Deir el-Bahari otwarte dla zwiedzających

Multizdobywca grantów ERC

Można uniknąć raka

Astrocent

Nowa metoda modyfikacji mRNA

Grant EMBO Young Investigator dla dr hab. Joanny Sułkowskiej

Naukowy know-how

Virgo i LIGO wspólnie zaobserwowały fale grawitacyjne

UW na świecie - mapa badań

Uniwersytet jest obecny w ponad 20 krajach na 5 kontynentach, dzięki wykopaliskom archeologicznym. W wielu punktach naukowcy prowadzą prace już od kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu lat.

Archeolodzy zajmujący się starożytnością Egiptu mają do dyspozycji uniwersytecką stację terenową w Kairze, założoną w 1959 roku. Polskie teleskopy stoją w obserwatorium Las Campanas, położonym na pustyni Atacama, w Chile. Uniwersyteccy astronomowie dokonują stamtąd wielkoskalowych przeglądów nieba. Wkrótce także na Ukrainie uczelnia będzie miała „swoje miejsce”. Wspólnie z Przykarpackim Uniwersytetem w Iwano-Frankiwsku odnawia Obserwatorium Astronomiczno-Meteorologiczne im. Józefa Piłsudskiego UW, na szczycie góry Pop Iwan, w Zachodniej Ukrainie, otwarte w 1938 roku.

UW wśród „wschodzących gwiazd nauki”