Uniwersytet Warszawski Projekty i osiągnięcia naukowe

Naukowcy z UW prowadzą ponad 1,4 tys. projektów finansowanych z grantów zdobytych w polskich lub międzynarodowych konkursach. Zespoły z UW współpracują z ośrodkami z całego świata, w wielu dziedzinach mają już uznaną na świecie pozycję. Aktualne informacje o najnowszych odkryciach, ciekawych badaniach i zdobytych grantach ukazują się w aktualnościach.

 

Poniżej prezentujemy wybrane przykłady z szerokiego spektrum uniwersyteckich projektów i sukcesów naukowych w roku akademickim 2022/2023

Odkrycia w Bahra w północnym Kuwejcie

Odkrycia w gruzińskim Gonio

Prawie tysiąc map

Prof. Adam Łajtar z Nagrodą FNP

Ewolucja jaszczurek w erze dinozaurów

Nowa technologia działania sieci neuronowych

Nowa metoda przygotowania RNA do sekwencjonowania

Pierwsza taka obserwacja anihilacji punktów wyjątkowych

Fizycy z UW opracowali nowy układ fotoniczny

Układ kataklizmiczny o najkrótszym okresie orbitalnym

Badaczka z WNE UW z Nagrodą NCN

„Nowy komentarz do Kodeksu Watykańskiego B”

Ścięgno Achillesa pod kontrolą

 

UW na świecie - mapa badań

Uniwersytet jest obecny w ponad 20 krajach na 5 kontynentach, dzięki wykopaliskom archeologicznym. W wielu punktach naukowcy prowadzą prace już od kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu lat.

Archeolodzy zajmujący się starożytnością Egiptu mają do dyspozycji uniwersytecką stację terenową w Kairze, założoną w 1959 roku. Polskie teleskopy stoją w obserwatorium Las Campanas, położonym na pustyni Atacama, w Chile. Uniwersyteccy astronomowie dokonują stamtąd wielkoskalowych przeglądów nieba. Wkrótce także na Ukrainie uczelnia będzie miała „swoje miejsce”. Wspólnie z Przykarpackim Uniwersytetem w Iwano-Frankiwsku odnawia Obserwatorium Astronomiczno-Meteorologiczne im. Józefa Piłsudskiego UW, na szczycie góry Pop Iwan, w Zachodniej Ukrainie, otwarte w 1938 roku.

UW wśród „wschodzących gwiazd nauki”