Uniwersytet Warszawski Dla mediów

 

Lista mailingowa dziennikarzy

Dziennikarzy zainteresowanych otrzymywaniem komunikatów prasowych prosimy o dopisanie się do listy mailingowej mediów.

 

Eksperci

Biuro Prasowe pośredniczy w kontaktach mediów z pracownikami uczelni. Dziennikarzy chcących uzyskać pomoc w tym zakresie prosimy o kontakt telefoniczny: 55 20 661, 55 20 740, 55 24 066 lub mailowy: media(at)uw.edu.pl.

 

Wjazd na teren UW

Wjazd ekip telewizyjnych na teren kampusu głównego UW (Krakowskie Przedmieście 26/28), po wcześniejszym zgłoszeniu i uzyskaniu zgody, możliwy jest od ul. Oboźnej, a dla dziennikarzy, którzy mają specjalną przepustkę z urzędu miasta również od strony Krakowskiego Przedmieścia. Wizerunek UW może być wykorzystywany w materiałach dotyczących bezpośrednio uczelni.

 

Ostatnie komunikaty prasowe

 • 28.01.2020, PRACOWNIK ORAZ STUDENTKA UW WSPÓŁAUTORAMI PUBLIKACJI W „NATURE HUMAN BEHAVIOUR”

Prof. Michał Bilewicz, pracownik Centrum Badań nad Uprzedzeniami Wydziału Psychologii UW i Olga Kuzawińska, studentka tego wydziału, są współautorami publikacji, która 27 stycznia ukazała się w czasopiśmie „Nature Human Behaviour”. Praca dotyczy wpływu kontaktu międzygrupowego na gotowość członków grup mniejszościowych i większościowych do aktywnego przeciwdziałania dyskryminacji.

Pobierz pełny komunikat (pdf)

 

 • 27.01.2020, PRZEŁOMOWA PUBLIKACJA NAUKOWCÓW Z UW

Badacze z UW pod kierunkiem prof. Jacka Jemielitego, dr hab. Joanny Kowalskiej i dr. Pawła Sikorskiego odkryli nową metodę wydajnego wytwarzania mRNA. Rezultaty badań naukowcy opisali na łamach prestiżowego czasopisma „Nucleic Acids Research”. Artykuł został uznany przez recenzentów za przełomowy dla rozwoju nauki.

Pobierz pełny komunikat (pdf)

 • 24.01.2020, ERC CONSOLIDATOR GRANT DLA BADACZKI Z UW

Dr hab. Anna Matysiak z Wydziału Nauk Ekonomicznych UW jest laureatką ERC Consolidator Grant 2019. LABFER to projekt, w ramach którego będzie badać wpływ zmian zachodzących na rynku pracy, wywołanych globalizacją i zmianą technologiczną, na decyzje o zakładaniu rodziny. Europejska Rada ds. Badań Naukowych przyznała na jego realizację 1,99 mln euro.

Pobierz pełny komunikat (pdf)

 

 • 17.01.2020, PORADNIK JĘZYKOWY

„Język nie jest przezroczysty. Można niechcący kogoś obrazić lub wywołać niepotrzebne napięcie, używając słów, które uważamy za neutralne. Decydująca jest tu wrażliwość odbiorcy.” To fragment preambuły do rekomendacji dotyczących języka niedyskryminującego na Uniwersytecie Warszawskim. Poradnik został przygotowany przez uniwersyteckich językoznawców na wniosek Komisji Rektorskiej ds. Przeciwdziałania Dyskryminacji.

Pobierz pełny komunikat (pdf)

 

 • 3.01.2020 WYNIKI PLEBISCYTU SŁOWO ROKU 2019

Kapituła plebiscytu Słowo Roku 2019 ogłosiła wyniki tegorocznej edycji. W głosowaniu językoznawców zwyciężył wyraz klimat. Słowem minionego roku w głosowaniu internetowym został wybrany akronim LGBT. Zdobył 9,90% głosów. Tuż za nim na drugim miejscu znalazł się rzeczownik klimat, który otrzymał 9,24% głosów. Trzecie miejsce zdobyło słowo hulajnoga, na które oddano 5,99% głosów.

Pobierz pełny komunikat (pdf)

 

 • 13.12.2019, UW UCZELNIĄ BADAWCZĄ – PREZENTACJA PRIORYTETOWYCH OBSZARÓW BADAWCZYCH I PLANOWANYCH DZIAŁAŃ

16 grudnia 2019 r., w godz. 12.00-13.00, w Sali Senatu UW w Pałacu Kazimierzowskim przy Krakowskim
Przedmieściu 26/28, odbędzie się prezentacja wniosku Uniwersytetu Warszawskiego, który zwyciężył w
konkursie „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza”. W spotkaniu weźmie udział wicepremier
Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Pobierz pełny komunikat (pdf)

 • 9.12.2019, AKCJA „UW GRATULUJE OLDZE TOKARCZUK”

9 i 10 grudnia na Uniwersytecie Warszawskim odbywać się będzie akcja „UW gratuluje Oldze Tokarczuk”. Członkowie społeczności akademickiej Uniwersytetu będą mieli okazję pogratulować Noblistce z okazji wręczenia nagrody. Autorka takich powieści jak „Księgi Jakubowe” czy „Bieguni” jest absolwentką Wydziału Psychologii UW.

Pobierz pełny komunikat (pdf)

 

 • 4.12.2019, DEBATA O MIASTOTWÓRCZEJ ROLI UW

9 grudnia odbędzie się organizowana przez Centrum Współpracy i Dialogu debata poświęcona realizacji programu wieloletniego oraz integracji kampusów uniwersyteckich z przestrzenią miejską,

Pobierz pełny komunikat (pdf)

 

 • 30.10.2019, POWSTAŁA NOWA PRZESTRZEŃ SPORTOWA W PODZIEMIACH BUW

30 października w podziemiach Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie odbyło się otwarcie nowej przestrzeni sportowej, z której korzystać będą studenci i pracownicy UW. Jest to pierwszy tego rodzaju wielofunkcyjny obiekt sportowy Uniwersytetu Warszawskiego na Powiślu i pierwsza zakończona inwestycja programu wieloletniego.

Pobierz pełny komunikat (pdf)

 • 30.10.2019, UW OTRZYMAŁ STATUS UCZELNI BADAWCZEJ

Uniwersytet Warszawski otrzymał status uczelni badawczej w konkursie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Inicjatywa doskonałości”. Wniosek UW został oceniony najwyżej spośród wszystkich zgłoszonych do programu.

Pobierz pełny komunikat (pdf)

 

 • 25.10.2019, OTWARCIE PRZESTRZENI SPORTOWEJ W PODZIEMIACH BUW

30 października w podziemiach Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie odbędzie się otwarcie nowej przestrzeni sportowej, z której korzystać będą studenci i pracownicy UW. Jest to pierwszy tego rodzaju wielofunkcyjny obiekt sportowy Uniwersytetu Warszawskiego na Powiślu i pierwsza zakończona inwestycja programu wieloletniego.

Pobierz pełny komunikat (pdf)

 

 • 2.10.2019, POWOŁANIE ZESPOŁU DORADCZEGO DS. KRYZYSU KLIMATYCZNO-EKOLOGICZNEGO

Rektor UW, prof. Marcin Pałys, wydał zarządzenie o powołaniu zespołu doradczego ds. kryzysu klimatyczno-ekologicznego. Będzie funkcjonował pod nazwą „Uniwersytet Warszawski dla klimatu”. Jego zadaniem jest przede wszystkim opracowanie strategii działań na rzecz klimatu, które może podjąć uniwersytet.

Pobierz pełny komunikat (pdf)

 

 • 30.09.2019, INAUGURACJA ROKU AKADEMICKIEGO 2019/2020

1 października o godz. 14.00 członkowie Senatu UW oraz przedstawiciele władz innych uczelni przejdą w uroczystym przemarszu z Pałacu Kazimierzowskiego do Auditorium Maximum na kampusie przy Krakowskim Przedmieściu 26/28. Tam, w Auli im. Adama Mickiewicza, rozpocznie się nowy rok akademicki. Pierwszy wykład pt. „Jak zakrzywiliśmy naszą Galaktykę, czyliu o odkrywaniu tajemnic Drogi Mlecznej” wygłosi prof. Andrzej Udalski z Obserwatorium Astronomicznego UW.

Pobierz pełny komunikat (pdf)

 

 • 23.09.2019 OTWARCIE CENTRUM WSPÓŁPRACY I DIALOGU

24 września odbędzie się otwarcie nowej jednostki UW – Centrum Współpracy i Dialogu, która będzie platformą współpracy i komunikacji uniwersytetu z otoczeniem społeczno-gospodarczym. Otwarciu Centrum towarzyszyć będzie debata poświęcona roli uczelni w kształtowaniu jakości życia publicznego. Powstanie CWiD wpisuje się w cele programu wieloletniego.

Pobierz pełny komunikat (pdf)

 

 • 18.09.2019, PROF. EWA PAŁASZ-RUTKOWSKA UHONOROWANA NAGRODĄ FUBDACJI JAPOŃSKIEJ

Tegoroczna Nagroda Fundacji Japońskiej (The Japan Foundation Award) została przyznana m.in.            prof. Ewie Pałasz-Rutkowskiej z Katedry Japonistyki na Wydziale Orientalistycznym UW za jej wkład w rozwój wzajemnych relacji między Polską a Japonią. Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 7 listopada w Tokio.

Pobierz pełny komunikat (pdf)

 

 • 16.09.2019, II KONGRES ROZWOJU SYSTEMU EDUKACJI

18 września na Stadionie Narodowym w Warszawie odbędzie się II Kongres Rozwoju Systemu Edukacji. Partnerem wydarzenia, organizowanego przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji, jest Centrum Kształcenia Nauczycieli Języków Obcych i Edukacji Europejskiej UW. Wśród wątków poruszonych podczas kongresu znajdą się te dotyczące m.in. filarów pedagogiki rozwoju, edukacji pozytywnej i kształcenia dla przyszłości. Tegoroczna edycja wydarzenia odbywa się pod hasłem „Mądrość – Kreatywność – Innowacyjność. Kształcenie dla przyszłości”. W programie przewidziano prelekcje i warsztaty, których uczestnikami będą m.in. pracownicy UW.

Więcej informacji

 

 • 10.09.2019, 18. KONGRES MYKOLOGÓW EUROPEJSKICH

Kongres Mykologów Europejskich (Congress of European Mycologists – CEM) to cykliczne wydarzenie, podczas którego podejmowana jest debata na temat osiągnięć w zakresie badania i ochrony grzybów. Od 16 do 21 września odbędzie się 18. edycja tego przygotowywanego przez Polskie Towarzystwo Mykologiczne wydarzenia. Współorganizatorem kongresu jest m.in. Wydział Biologii UW.

Pobierz pełny komunikat prasowy (pdf)

 

 • 9.09.2019, DEBATA Z OKAZJI 30. ROCZNICY POWOŁANIA RZĄDU TADEUSZA MAZOWIECKIEGO

Z okazji 30. rocznicy powołania rządu premiera Tadeusza Mazowieckiego odbędzie się na UW debata z udziałem byłych prezydentów RP: Bronisława Komorowskiego oraz Aleksandra Kwaśniewskiego. Spotkanie ma charakter otwarty dla publiczności. Debatę organizuje Katedra im. Tadeusza Mazowieckiego UW. Współorganizatorem wydarzenia jest Miasto st. Warszawa. Debata poświęcona będzie aktualności przesłania premiera Mazowieckiego i jego rządu. Spotkanie odbędzie się w czwartek, 12 września w godz. 10.15-11.45 w auli im. A. Mickiewicza w Auditorium Maximum na kampusie przy Krakowskim Przedmieściu 26/28.

Więcej informacji

 

 • 30.08. 2019, O WPŁYWIE CZŁOWIEKA NA ŚRODOWISKO NA ŁAMACH „SCIENCE”

Na łamach czasopisma „Science” ukazał się artykuł podsumowujący aktualną wiedzę na temat przekształceń środowiska przez człowieka w ciągu ostatnich 10 tys. lat: Archaeological assessment reveals Earth’s early transformation through land use. Wyniki badań sugerują, że wpływ człowieka na środowisko w bardziej odległej przeszłości był do tej pory wyraźnie niedoszacowany. Jednym z autorów artykułu jest dr hab. Arkadiusz Sołtysiak z Zakładu Bioarcheologii Instytutu Archeologii UW.

Więcej informacji

 
 • 1.08.2019, TRÓJWYMIAROWA MAPA DROGI MLECZNEJ OBSERWATORIUM ASTRONOMICZNEGO UW OPISANA W „SCIENCE”

Poznanie historii i własności Drogi Mlecznej było obiektem zainteresowania wielu pokoleń naukowców, począwszy od Galileusza. Ważny krok w tym kierunku stanowi praca badaczy z Obserwatorium Astronomicznego UW pod kierownictwem prof. Andrzeja Udalskiego. W ramach projektu „The Optical Gravitational Lensing Experiment” (OGLE) opracowali oni unikalną, trójwymiarową mapę przedstawiającą precyzyjny obraz naszej galaktyki. Wyniki ich pracy zostały zaprezentowane w najnowszym numerze amerykańskiego tygodnika „Science”.

Pobierz pełny komunikat prasowy (pl, pdf)

Pobierz pełny komunikat prasowy (en, pdf)

 

 • 24.07.2019, KONKURS NA PROJEKT BUDYNKU PRZY UL. BEDNARSKIEJ

Do 13 sierpnia można składać wnioski do udziału w konkursie na koncepcję architektoniczną budynku naukowo-dydaktycznego przy ul. Bednarskiej 2/4. Z budynku korzystać będą wydziały Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii oraz Nauk Ekonomicznych. Inwestycja realizowana jest w ramach programu wieloletniego. 30 lipca w siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich odbędzie się spotkanie informacyjne poświęcone konkursowi.

Pobierz pełny komunikat (pdf)

 • 19.07.2019, KWANTOWA INTERFERENCJA W SŁUŻBIE INFORMATYKI

Naukowcy z Wydziału Fizyki UW wspólnie z badaczami z Uniwersytetu Oxfordzkiego i amerykańskiej agencji NIST pokazali, że zaprzęgając do obliczeń kwantową interferencję można szybciej i dokładniej przetwarzać nawet bardzo duże zbiory danych. Ich badania mogą przysłużyć się do rozwoju zastosowań technologii kwantowych m.in. w sztucznej inteligencji, robotyce czy diagnostyce medycznej. Wyniki prac opublikowało czasopismo Science Advances.

Pobierz pełny komunikat (pdf)

 

 • 26.06.2019, SOJUSZ 4EU+ WŚRÓD LAUREATÓW KONKURSU „EUROPEAN UNIVERSITIES”

Sojusz 4EU+, do którego należy Uniwersytet Warszawski i pięć innych renomowanych uczelni badawczych otrzymał grant w pilotażowym konkursie Komisji Europejskiej „European Universities” finansowanym z programu Erasmus+. W działania konsorcjum zaangażowani są studenci, doktoranci, naukowcy i pracownicy administracji.

Pobierz pełny komunikat (pdf)

Oficjalny komunikat prasowy wszystkich uczelni 4EU+ (pdf)

 

 • 25.06.2019, XVII FESTIWAL RÓŻ

Róże już po raz siedemnasty staną się bohaterkami święta organizowanego przez Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego. Na 29 i 30 czerwca zaplanowano pokazy, wykłady i warsztaty poświęcone tym kwiatom. XVII Festiwal Róż odbędzie się w Ogrodzie Botanicznym UW przy Alejach Ujazdowskich 4.

Pobierz pełny komunikat (pdf)

 

 • 12.06.2019, DEKLARACJA RADY WYDZIAŁU PSYCHOLOGII UW W SPRAWIE ZMIAN KLIMATU

28 maja Rada Wydziału Psychologii UW przyjęła deklarację w sprawie zmian klimatu. Psychologowie apelują do całego środowiska akademickiego o podjęcie wszelkich możliwych działań, których celem będzie upowszechnianie wiedzy na temat zagrożeń wynikających ze zmian klimatycznych. Na posiedzeniu 5 czerwca deklarację Wydziału Psychologii poparł Senat UW przez aklamację.

Pobierz pełny komunikat (pdf)

 

 • 6.06.2019, UMOWA UW Z GENERALNYM WYKONAWCĄ INWESTYCJI PRZY UL. DOBREJ 55

6 czerwca została podpisana umowa pomiędzy Uniwersytetem Warszawskim a firmą Hochtief Polska S.A na wykonanie robót budowlano-montażowych w ramach II etapu realizacji budynku przy ul. Dobrej 55, największej inwestycji programu wieloletniego. Wartość umowy wynosi blisko 165 mln złotych.

Pobierz pełny komunikat (pdf)

 

 • 5.06.2019, POCZĄTEK REKRUTACJI NA STUDIA 2019/2020

Studia na Uniwersytecie Warszawskim to nie tylko szansa zdobycia gruntownej wiedzy, przydatnych kompetencji oraz dyplomu cenionego na rynku pracy. Liczne koła naukowe i artystyczne, Inkubator UW, Uniwersyteckie Centrum Wolontariatu czy sekcje sportowe stwarzają szerokie możliwości rozwoju pasji i ambicji naukowych studentów. 5 czerwca ruszyła rekrutacja na studia I i II stopnia oraz jednolite magisterskie na UW w roku akademickim 2019/2020.

Pobierz pełny komunikat (pdf)

 

 

Archiwum komunikatów prasowych >>
Zadania Biura Prasowego

Biuro kształtuje politykę informacyjną oraz buduje wizerunek UW poprzez prowadzenie komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej uczelni.

 

Biuro opracowuje koncepcję działań komunikacyjnych i realizują ją poprzez:

→ kompleksową obsługę mediów, w tym m.in. obsługę prasową wydarzeń i projektów, pośredniczenie w kontaktach mediów z pracownikami,

→ prowadzenie stron internetowych uczelni: www.uw.edu.pl, en.uw.edu.pl,

→ przygotowywanie pakietu materiałów o UW, w tym Sprawozdania rocznego rektora UW, publikacji promocyjnych, pisma uczelni „UW”, materiałów informacyjnych,

→ przygotowywanie materiałów filmowych,

→ obsługę narzędzi komunikacyjnych: mailingu (dla odbiorców wewnętrznych), newslettera (dla odbiorców wewnętrznych i zewnętrznych), aplikacji Mobilny USOS (informacja dla jednostek dot. modułów aplikacji służących do komunikacji ze społecznością – pdf), konta twitter.com/UniWarszawski.

 

Biuro dba o spójność komunikacji uczelni poprzez wspieranie jednostek – opiniowanie i konsultowanie ich działań o charakterze informacyjnym lub promocyjnym, a także monitorowanie samodzielnych działań jednostek w tym zakresie.

Biuro Prasowe

Krakowskie Przedmieście 26/28

Pałac Kazimierzowski, I piętro, pok. 11

media(at)uw.edu.pl

redakcja.www(at)uw.edu.pl – w sprawie stron www.uw.edu.pl oraz en.uw.edu.pl

pismo-uczelni(at)uw.edu.pl – w sprawie pisma uczelni „UW”

(22) 55 20 661, 55 20 740, 55 24 066 – w sprawie ekspertów

https://twitter.com/UniWarszawski

Kanał YouTube Biura Prasowego UW

 

 

Katarzyna Bieńko

Daiwa Maksimowicz

Karolina Zylak

Anna Korzekwa-Józefowicz

Katarzyna Łukaszewska

Justyna Weber

 

Rzecznik prasowy/Pełnomocnik rektora ds. komunikacji

Anna Korzekwa-Józefowicz

rzecznik(at)uw.edu.pl

spokesperson(at)uw.edu.pl

(22) 55 20 740

602 262 552

https://twitter.com/anna_korzekwa