Uniwersytet Warszawski Dla mediów

Biuro Prasowe UW

Biuro Prasowe kształtuje politykę informacyjną oraz buduje wizerunek UW poprzez prowadzenie komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej uczelni. Więcej na temat działalności Biura Prasowego UW: PL (pdf), EN (pdf).

 

Lista mailingowa dziennikarzy

Dziennikarzy zainteresowanych otrzymywaniem komunikatów prasowych prosimy o dopisanie się do listy mailingowej mediów.

 

Eksperci

Biuro Prasowe pośredniczy w kontaktach mediów z pracownikami uczelni. Dziennikarzy chcących uzyskać pomoc w tym zakresie prosimy o kontakt mailowy: media(at)uw.edu.pl.

 

Wjazd na teren UW

Wjazd ekip telewizyjnych na teren kampusu głównego UW (Krakowskie Przedmieście 26/28), po wcześniejszym zgłoszeniu i uzyskaniu zgody, możliwy jest od ul. Oboźnej, a dla dziennikarzy, którzy mają specjalną przepustkę z urzędu miasta również od strony Krakowskiego Przedmieścia. Wizerunek UW może być wykorzystywany w materiałach dotyczących bezpośrednio uczelni.

 

Ostatnie komunikaty prasowe

31.07.2020, ARTYKUŁ NAUKOWCÓW Z UW DOTYCZĄCY POŻARU TORFOWISKA NAD BIEBRZĄ

Badacze z Wydziału Biologii opublikowali artykuł dotyczący długofalowego wpływu pożaru podpowierzchniowego torfowiska niskiego nad Biebrzą na właściwości gleby organicznej i wtórną sukcesję roślin. Publikacja ukazała się w czasopiśmie „Science of The Total Environment” podejmującym tematykę klimatu, środowiska i ekologii.

Pobierz pełny komunikat (pdf)

 

 • 23.07.2020, LEKTURA NA WAKACJE

Wydawnictwa UW przygotowały listę lektur nieobowiązkowych. To cztery książki, które warto przeczytać podczas wakacji. Jest propozycja dla melomanów, podróżników, miłośników literatury amerykańskiej oraz amatorów boksu.

Więcej informacji znajduje się na stronie głównej UW >>

 

 • 17.07.2020, BADANIE DOTYCZĄCE FUNKCJI NEUROPSYCHOLOGICZNYCH I JAKOŚCI ŻYCIA PO CHOROBIE COVID-19

Zespół naukowców z Wydziału Psychologii UW pod kierunkiem prof. Emilii Łojek prowadzi badanie dotyczące funkcji neuropsychologicznych i jakości życia osób, które zaraziły się koronawirusem. Wyniki badania posłużą do opracowania wskazań dla diagnostyki neuropsychologicznej oraz terapii osób, które chorowały na COVID-19.

Pobierz pełny komunikat (pdf)

 

 • 9.07.2020, REKRUTACJA 2020/2021 NA UNIWERSYTECIE WARSZAWSKIM

13 lipca na Uniwersytecie Warszawskim rozpoczną się zapisy na studia I stopnia i jednolite magisterskie.Trwa także rekrutacja na częśd kierunków II stopnia. Rejestracja odbywa się przez system IRK. Trwa także rekrutacja na część kierunków II stopnia. Rejestracja odbywa się przez system IRK. W tegorocznej ofercie studiów na UW do wyboru jest ponad 100 kierunków, w tym cztery nowości: fennistyka, pedagogika specjalna, studia miejskie i nauczanie języków obcych.

Pobierz pełny komunikat (pdf)

🔊 Nagranie „Rekrutacja 2020-2021, Olga Laska, Biuro Prasowe UW”

 

 • 3.07.2020, WARZYWNIAK W OGRODZIE BOTANICZNYM UW

Kapusta głowiasta, jarmuż, por, burak liściowy, majeranek czy marchew zwyczajna. Łącznie 26 gatunków różnych ziół i warzyw zdobi w tym roku dywan w Ogrodzie Botanicznym UW.

Pobierz pełny komunikat (pdf)

 

 • 3.07.2020, DZIAŁANIA UW W RAMACH „INICJATYWY DOSKONAŁOŚCI”

Wzmocnienie Białowieskiej Stacji Geobotanicznej UW, studia indywidualne w obszarze fizyki i chemii kwantowej, stypendia dla olimpijczyków, Centrum Badań nad Kulturą, Językiem i Umysłem, Laboratorium wiedzy – to przykłady działań, które zostaną zrealizowane w ramach Priorytetowych Obszarów Badawczych „Inicjatywy doskonałości” na UW. Program IDUB przewiduje 70 działań, z których skorzysta cała społeczność uczelni. O szansach, jakie stwarza „Inicjatywa doskonałości” opowiadają przedstawiciele poszczególnych POB-ów podczas cyklu spotkań online.

Pobierz pełny komunikat (pdf)

 

 • 3.07.2020, DHC UKRAIŃSKIEJ UCZELNI DLA REKTORA UW

Senat Przykarpackiego Uniwersytetu Narodowego imienia Wasyla Stefanyka jednogłośnie podjął decyzję o nadaniu tytułu doktora honoris causa prof. Marcinowi Pałysowi, rektorowi UW. Uroczystość wręczenia doktoratu planowana jest we wrześniu na Ukrainie.

Pobierz pełny komunikat (pdf)

 

 • 30.06.2020, UW W SZANGHAJSKIM RANKINGU DZIEDZIN NAUKOWYCH 2020

Fizyka z astronomią oraz matematyka prowadzone na Uniwersytecie Warszawskim zajęły wysokie pozycje w tegorocznym szanghajskim rankingu dziedzin naukowych, plasując się na miejscach – odpowiednio – 51-75 i 76-100 na 500 notowanych jednostek. Zostały ocenione też najwyżej spośród ujętych w wykazie polskich instytucji reprezentujących te dyscypliny. W Shanghai’s Global Ranking of Academic Subjects 2020 uwzględnionych zostało również dziesięć innych dyscyplin reprezentowanych przez UW.

Więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie internetowej >>

 

 • 26.06.2020, BEZPŁATNE TESTY NA KORONAWIRUSA

Pracownicy i doktoranci UW mogą skorzystać z bezpłatnych badań na obecność przeciwciał przeciw wirusowi SARS-CoV-2. Badania wykonywane będą w dwóch klasach IgM oraz IgG, metodą, która daje 98,5% poprawności wyników. Przeprowadzi je Warsaw Genomics Laboratorium Analiz Genetycznych.

Pobierz pełny komunikat (pdf)

 

 • 10.06.2020, NAUKOWCY Z UW ZAPROPONOWALI NOWĄ METODĘ BADANIA WAŻNYCH BIOLOGICZNIE STRUKTUR DNA

Zespół naukowców Uniwersytetu Warszawskiego pod kierunkiem dr hab. Joanny Kowalskiej opublikował na łamach czasopisma „Nucleic Acids Research” artykuł opisujący syntezę i zastosowanie fluorowanych cząsteczek DNA do badań funkcji i właściwości kwasów nukleinowych z wykorzystaniem fluorowego magnetycznego rezonansu jądrowego. Publikacja ta została uznana przez recenzentów za „Breakthrough Paper” – artykuł przełomowy dla rozwoju nauki.

Pobierz pełny komunikat (pdf)

 

 • 10.06.2020, DR PRZEMYSŁAW MRÓZ LAUREATEM NAGRODY MIĘDZYNARODOWEJ UNII ASTRONOMICZNEJ

Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU) poinformowała o przyznaniu corocznych prestiżowych nagród za najwybitniejsze na świecie prace doktorskie obronione w roku 2019 w dziedzinie astronomii. Wśród laureatów tegorocznych nagród jest po raz pierwszy polski naukowiec – dr Przemysław Mróz, który uzyskał stopień doktora w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Warszawskiego.

Pobierz pełny komunikat (pdf)

Pobierz komunikat w wersji ang. (pdf)

 

5.06.2020, ZAAWANSOWANE PRACE PRZY UL. DOBREJ 55

Program wieloletni „Uniwersytet Warszawski 2016-2025” to kompleksowy program rozwoju uczelni, którego celem jest ożywienie potencjału nauk humanistycznych i społecznych. Program obejmuje budowę nowych gmachów oraz rozbudowę i przebudowę istniejących budynków, z których korzystać będą studenci i pracownicy UW. Największą inwestycją programu wieloletniego jest budowa II etapu budynku przy ul. Dobrej 55. Na Powiślu trwają obecnie intensywne prace budowlane.

Pobierz pełny komunikat (pdf)

 

 • 5.06.2020, REKTOR UW O PLANACH NA PRZYSZŁY ROK AKADEMICKI

Prof. Marcin Pałys, rektor UW, w nagraniu skierowanym do społeczności Uniwersytetu mówi: „Mam nadzieję, że następny rok akademicki rozpoczniemy od tradycyjnej inauguracji 1 października, w takiej formie, do jakiej się przyzwyczailiśmy, ale musimy być też przygotowani na to, że sytuacja epidemiologiczna może się zmienić także na niekorzyść”. Podkreśla przy tym, że część zajęć po wakacjach może być kontynuowana w trybie zdalnym z uwagi na konieczność zachowania zapewniających bezpieczeństwo i ochronę zdrowia warunków studiowania, pracy i prowadzenia badań.

Więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie internetowej >>

 

 • 1.06.2020, „PRZYŁBICE NA START” DLA SPOŁECZNOŚCI UW

Trwa akcja, w ramach której zespół z Wydziału Fizyki UW produkuje przyłbice ochronne przeznaczone dla studentów, doktorantów i pracowników Uniwersytetu. Wcześniej wolontariusze w ramach inicjatywy „Materiały dla Medyków” w ciągu dwóch miesięcy wydrukowali łącznie ponad 12 tys. przyłbic, które zostały nieodpłatnie przekazane blisko 240 instytucjom medycznym w całej Polsce.

Pobierz pełny komunikat (pdf)

 

 • 29.05.2020, RAPORT Z BADANIA NA TEMAT OBJAWÓW DEPRESJI I LĘKU PODCZAS EPIDEMII

Zespół naukowców z Wydziału Psychologii UW pod kierunkiem dr hab. Małgorzaty Gambin opublikował raport z badania dotyczącego objawów depresji i lęku w trakcie epidemii koronawirusa. Według danych z raportu grupą najsilniej odczuwającą te objawy są osoby w wieku od 18. do 24. roku życia.

Pobierz pełny komunikat (pdf)

 

 • 18.05.2020, SUKCES AKCJI WYDZIAŁU FIZYKI UW – 10 TYS. PRZEKAZANYCH PRZYŁBIC

Wolontariusze z Wydziału Fizyki UW osiągnęli cel realizowanej od marca akcji „Materiały dla Medyków” – wydrukowanie 10 tys. przyłbic ochronnych. Materiały te zostały przekazane ponad 200 instytucjom medycznym z całej Polski.

Pobierz pełny komunikat (pdf)

 • 14.05.2020, ARTYKUŁ DR. THURSTONA C. HICKSA NA ŁAMACH „INTERNATIONAL JOURNAL OF PRIMATOLOGY”

Związek między dostępnością ofiar i posługiwaniem się narzędziami przez szympansy z północy Demokratycznej Republiki Konga stał się tematem publikacji, której współautorem jest dr Thurston C. Hicks z Wydziału „Artes Liberales” UW. Artykuł ukazał się na łamach „International Journal of Primatology”.

Pobierz pełny komunikat (pdf)

Pobierz komunikat w wersji ang. (pdf)

 

 • 11.05.2020, LETNIA SESJA EGZAMINACYJNA

W związku z ograniczonym funkcjonowaniem uczelni w okresie pandemii koronawirusa kalendarz akademicki roku 2019/2020 na UW został znowelizowany. Letnia sesji egzaminacyjna odbędzie się w 3 blokach (od 15.06 do 23.08). Jeśli program zajęć zostanie zrealizowany wcześniej, zaliczenie albo egzamin mogą odbyć się już w I bloku sesji. Decyzję w tej sprawie podejmują kierownicy jednostek dydaktycznych.

Więcej >>

Nagranie: „Letnia sesja egzaminacyjna – Anna Korzekwa-Józefowicz, rzeczniczka UW”

 

 • 8.05.2020, OTWARCIE OGRODU BOTANICZNEGO UW

11 maja po dłuższej przerwie zostanie otwarty Ogród Botaniczny UW. Na odwiedzających czekają kwitnące lilaki, azalie i zawilce.

Pobierz pełny komunikat (pdf)

Nagranie: „Otwarcie Ogrodu Botanicznego UW – Anna Korzekwa-Józefowicz, rzeczniczka UW”

 

 

Archiwum komunikatów prasowych >>
Zadania Biura Prasowego

Biuro opracowuje koncepcję działań komunikacyjnych i realizują ją poprzez:

→ kompleksową obsługę mediów, w tym m.in. obsługę prasową wydarzeń i projektów, pośredniczenie w kontaktach mediów z pracownikami,

→ prowadzenie stron internetowych uczelni: www.uw.edu.pl, en.uw.edu.pl,

→ przygotowywanie pakietu materiałów o UW, w tym Sprawozdania rocznego rektora UW, publikacji promocyjnych, pisma uczelni „UW”, materiałów informacyjnych,

→ przygotowywanie materiałów filmowych,

→ obsługę narzędzi komunikacyjnych: mailingu (dla odbiorców wewnętrznych), newslettera (dla odbiorców wewnętrznych i zewnętrznych), aplikacji Mobilny USOS (informacja dla jednostek dot. modułów aplikacji służących do komunikacji ze społecznością – pdf), konta twitter.com/UniWarszawski.

 

Biuro dba o spójność komunikacji uczelni poprzez wspieranie jednostek – opiniowanie i konsultowanie ich działań o charakterze informacyjnym lub promocyjnym, a także monitorowanie samodzielnych działań jednostek w tym zakresie.

UWAGA: Pracujemy zdalnie

W związku z obowiązującymi obecnie na Uniwersytecie Warszawskim zarządzeniami oraz decyzjami władz publicznych mającymi na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się koronawirusa, Biuro Prasowe UW pracuje zdalnie.

 

Biuro Prasowe

Krakowskie Przedmieście 26/28

Pałac Kazimierzowski, I piętro, pok. 11

media(at)uw.edu.pl 

redakcja.www(at)uw.edu.pl – w sprawie stron www.uw.edu.pl oraz en.uw.edu.pl

pismo-uczelni(at)uw.edu.pl – w sprawie pisma uczelni „UW”

https://twitter.com/UniWarszawski

Kanał YouTube Biura Prasowego UW

 

Pytania w sprawie kontaktu do ekspertów, prosimy kierować na adres: media@uw.edu.pl.  Adresy mailowe pracowników można także sprawdzać samodzielnie, korzystając ze Spisu Pracowników >>

Zespół Biura Prasowego

Biuro Prasowe UW, fot. M. Czerniawski

Anna Korzekwa-Józefowicz

Katarzyna Łukaszewska

Katarzyna Jäger

Karolina Zylak

Olga Laska

Daiwa Maksimowicz

Justyna Weber

 

Rzecznik prasowy/Pełnomocnik rektora ds. komunikacji

Anna Korzekwa-Józefowicz

rzecznik(at)uw.edu.pl

spokesperson(at)uw.edu.pl

(22) 55 20 740

602 262 552

https://twitter.com/anna_korzekwa