Uniwersytet Warszawski Dla mediów

Eksperci

Biuro Prasowe pośredniczy w kontaktach mediów z pracownikami uczelni. Dziennikarzy chcących uzyskać pomoc w tym zakresie prosimy o kontakt mailowy: media(at)uw.edu.pl.

 

Wjazd na teren UW i nagrywanie ekspertów

Wjazd ekip telewizyjnych na teren kampusu głównego UW (Krakowskie Przedmieście 26/28) możliwy jest po wcześniejszym zgłoszeniu i uzyskaniu zgody Biura Prasowego UW. Wizerunek UW może być wykorzystywany w materiałach dotyczących bezpośrednio uczelni oraz działalności osób aktualnie związanych z UW.

 

Aby dokonać zgłoszenia prosimy o przesłanie maila na adres media(at)uw.edu.pl. W wiadomości należy podać datę i godzinę planowanego nagrania, informację z kim zostanie przeprowadzone i na jaki temat, nazwę redakcji, kontakt do osoby odpowiedzialnej za materiał, numer rejestracyjny samochodu (jeśli niezbędny jest wjazd na teren kampusu UW) oraz informację przez którą bramę wjeżdżać będzie ekipa (od strony Krakowskiego Przedmieścia czy od ul. Oboźnej). Informacje te zostaną przekazane do uniwersyteckich strażników, aby umożliwić Państwu sprawny wjazd i wykonanie nagrania.

 

Komunikaty prasowe

 • 11.01.2022, NOWE ODKRYCIA W OMANIE

Pod koniec grudnia dobiegł końca kolejny sezon projektu badawczego w Dolinie Qumayrah w górach północnego Omanu. Archeolodzy z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW odkryli tam wieżę w obrębie prehistorycznej osady, zidentyfikowali ślady produkcji metalurgicznej oraz natrafili na grę planszową sprzed co najmniej 4 tysięcy lat.

Pełny komunikat

 

 • 10.01.2022, TRZY GRANTY ERC NA UW

Troje naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego dołączyło do grona laureatów prestiżowych grantów Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych. Konkurs ogłaszany jest tylko raz w roku. Tym razem spośród ponad 4000 wniosków nagrodzono 397 projektów na łączną kwotę 619 mln euro. Laureaci reprezentują ośrodki naukowe z 22 państw. Dofinansowano osiem projektów z Polski, w tym trzy z UW.

 

Laureatami Starting Grants na UW zostali:

dr Paweł Nowakowski z Wydziału Historii UW, który zbada zmiany w kulturze upamiętnienia u schyłku wczesnego cesarstwa rzymskiego i wpływ, jaki mieli na nie rzemieślnicy – kamieniarze, wytwarzający napisy na stelach, bazach posągów, budowlach czy nagrobkach;

dr Dorota Skowron z Obserwatorium Astronomicznego UW, badaczka chce stworzyć nową metodę odkrywania planet w najdalszych częściach Drogi Mlecznej oraz innych galaktykach;

dr hab. Michał Tomza z Wydziału Fizyki UW, który będzie prowadził badania ultrazimnych wieloatomowych cząsteczek, których wyniki mogą mieć zastosowanie w technologiach kwantowych.

Pełny komunikat

 

 • 5.01.2022, WYNIKI PLEBISCYTU SŁOWO ROKU 2021

5 stycznia poznaliśmy wyniki plebiscytu Słowo Roku 2021. W głosowaniu internautów zwyciężył wyraz szczepienie. Podobnie wybrali także językoznawcy, którzy oprócz szczepienia wyróżnili ex aequo słowo granica.

Pełny komunikat 

 

 • 3.01.2022, TRANSMISJA OGŁOSZENIA WYNIKÓW PLEBISCYTU SŁOWO ROKU 2021

Zakończyło się głosowanie na słowo, które zdaniem internautów i językoznawców najlepiej charakteryzuje miniony rok. Wyniki głosowania internetowego oraz rozstrzygnięcie kapituły plebiscytu poznamy 5 stycznia o godz. 11.00 podczas transmisji online.

Pełny komunikat

 

 • 16.12.2021, LĘK PRZED ODŁĄCZENIEM – RAPORT

Zarówno w grupie nastolatków (15-19 lat), jak i młodych dorosłych (20-24 lata) znacząco wzrósł odsetek wysoko sfomowanych, czyli osób, które odczuwają lęk przed odłączeniem od sieci, informacji, zdarzeń m.in. w mediach społecznościowych. Badacze z Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW, Wydziału Psychologii UW, Panelu Badawczego Ariadna i Państwowego Instytutu Badawczego NASK przygotowali raport kończący prace nad trzecią edycją badań dotyczących FOMO – Fear of Missing Out.

Pełny komunikat

 

 • 16.12.2021, FIZYCY Z UW NA ŁAMACH „NATURE”

Świat ma naturę kwantową, widoczne jest to w bardzo niskich temperaturach. Gdy gazy atomów są ultrazimne, można kontrolować ich oddziaływania. Naukowcy z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego pod kierunkiem dr. hab. Michała Tomzy wraz z grupą doświadczalną prof. Tobiasa Schaetza z Uniwersytetu we Fryburgu jako pierwsi zaobserwowali rezonanse Feshbacha pomiędzy pojedynczym jonem i ultrazimnymi atomami. Artykuł podsumowujący wyniki ich badań ukazał się w magazynie „Nature”. Publikacja została wyróżniona na okładce czasopisma.

Pełny komunikat

 

 • 10.12.2021, RÓŻOWE SKRZYNECZKI NA UW

Uniwersytet Warszawski wprowadził akcję pilotażową, której celem jest przeciwdziałanie ubóstwu menstruacyjnemu. W kilkudziesięciu punktach na uczelni pojawiły się różowe skrzyneczki, w których znajdują się bezpłatne środki higieniczne. Może z nich skorzystać każda osoba potrzebująca. Jest to efekt współpracy z Fundacją Różowa Skrzyneczka.

Pełny komunikat

Wersja EN komunikatu

 

 • 8.12.2021, BADACZE Z ICM UW WŚRÓD AUTORÓW PUBLIKACJI O PIMS

W „Scientific Reports” ukazała się publikacja dotycząca nowej choroby – dziecięcego wieloukładowego zespołu zapalnego powiązanego z COVID-19 (PIMS). Współautorami pracy są naukowcy z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW.

Pełny komunikat

 • 7.12.2021,TRWA PLEBISCYT NA SŁOWO ROKU 2021

Cnota niewieścia, (polski) ład, mutacja (wirusa), reasumpcja (głosowania) czy szczepienie. Między innymi jeden z tych wyrazów ma szansę zostać Słowem Roku 2021. Do 31 grudnia każdy może zgłosić własną propozycję lub wybrać spośród słów i wyrażeń opublikowanych przez organizatorów plebiscytu na stronie sloworoku.uw.edu.pl. 7 grudnia zakończył się plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku. Internauci wybrali słowo śpiulkolot.

Pełny komunikat

 

 • 7.12.2021, JAK ZWAŻYĆ OBIEKT, KTÓREGO NIE WIDAĆ?

Naukowcy z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego (OAUW) zaobserwowali pojaśnienie gwiazdy spowodowane przejściem ciemnego obiektu na linii biegu promieni świetlnych. Dzięki zjawisku mikrosoczewkowania grawitacyjnego udało im się zważyć niewidoczny obiekt z zaskakująco dużą dokładnością. Prawdopodobnie jego masa jest większa od masy Słońca. Wyniki tych badań zostały opublikowane w „Nature Astronomy” oraz „Astronomy & Astrophysics”.

Pełny komunikat 

 

 • 6.12.2021, DOKTORAT HONORIS CAUSA UW DLA PROF. JACKA KLINOWSKIEGO

Prof. Jacek Klinowski, wybitny chemik z Uniwersytetu w Cambridge, otrzyma tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego. Uroczystość nadania odbędzie się 8 grudnia w Pałacu Kazimierzowskim. Transmisję wydarzenia będzie można oglądać online.

Pełny komunikat

 

 • 2.12.2021,  POCZĄTEK BUDOWY AKADEMIKA NA SŁUŻEWCU

Władze Uniwersytetu Warszawskiego podpisały umowę z firmą Mota-Engil Central Europe na wykonanie prac budowlano-montażowych dla budowy domu studenckiego na Służewcu. To jedna z inwestycji programu wieloletniego. Prace rozpoczną się jeszcze w tym roku.

Pełny komunikat

 

Archiwum komunikatów prasowych >>
Zadania Biura Prasowego

→ kompleksowa obsługa mediów, w tym m.in. obsługa prasowa wydarzeń i projektów, pośredniczenie w kontaktach mediów z pracownikami,

→ prowadzenie stron internetowych uczelni: www.uw.edu.pl, en.uw.edu.pl,

→ przygotowywanie Sprawozdania rocznego rektora UW, pisma uczelni „UW”, materiałów informacyjnych,

→ przygotowywanie materiałów filmowych,

→ obsługa narzędzi komunikacyjnych: mailingu (dla odbiorców wewnętrznych), newslettera (dla odbiorców wewnętrznych i zewnętrznych), aplikacji Mobilny USOS (informacja dla jednostek dot. modułów aplikacji służących do komunikacji ze społecznością – pdf), konta twitter.com/UniWarszawski.

 

Biuro dba o spójność komunikacji uczelni poprzez wspieranie jednostek: opiniowanie i konsultowanie ich działań o charakterze informacyjnym lub promocyjnym, a także monitorowanie samodzielnych działań jednostek w tym zakresie.

 

Biuro Prasowe

Krakowskie Przedmieście 26/28

Pałac Kazimierzowski, I piętro, pok. 11

tel. 22 55 20 740

media(at)uw.edu.pl

redakcja.www(at)uw.edu.pl – www.uw.edu.pl oraz en.uw.edu.pl

pismo-uczelni(at)uw.edu.pl

 

https://twitter.com/UniWarszawski

Rzecznik prasowy

dr Anna Modzelewska (biogram)

rzecznik@uw.edu.pl

+48 602 262 552

Zespół Biura Prasowego

Olga Dorczuk

Katarzyna Jäger

Olga Laska

Daiwa Maksimowicz

Anna Stobiecka

Izabela Wołczaska

Karolina Zylak

Pytania w sprawie kontaktu do ekspertów, prosimy kierować na adres: media@uw.edu.pl.

Adresy mailowe pracowników można także sprawdzać samodzielnie, korzystając zSpisu Pracowników >>

Dziennikarzy zainteresowanych otrzymywaniem komunikatów prasowych prosimy o dopisanie się do listy mailingowej mediów.