Uniwersytet Warszawski Dla mediów

Kontakt

Dziennikarzy zainteresowanych otrzymywaniem komunikatów prasowych prosimy o dopisanie się do listy mailingowej mediów.

Eksperci

Biuro Prasowe pośredniczy w kontaktach mediów z pracownikami uczelni. Dziennikarzy chcących uzyskać pomoc w tym zakresie prosimy o kontakt mailowy: media(at)uw.edu.pl.

 

Wjazd na teren UW i nagrywanie ekspertów

Wjazd ekip telewizyjnych na teren kampusu głównego UW (Krakowskie Przedmieście 26/28) możliwy jest po wcześniejszym zgłoszeniu i uzyskaniu zgody Biura Prasowego UW. Wizerunek UW może być wykorzystywany w materiałach dotyczących bezpośrednio uczelni oraz działalności osób aktualnie związanych z UW.

 

Aby dokonać zgłoszenia prosimy o przesłanie maila na adres media(at)uw.edu.pl. W wiadomości należy podać datę i godzinę planowanego nagrania, informację z kim zostanie przeprowadzone i na jaki temat, nazwę redakcji, kontakt do osoby odpowiedzialnej za materiał, numer rejestracyjny samochodu (jeśli niezbędny jest wjazd na teren kampusu UW) oraz informację przez którą bramę wjeżdżać będzie ekipa (od strony Krakowskiego Przedmieścia czy od ul. Oboźnej). Informacje te zostaną przekazane do uniwersyteckich strażników, aby umożliwić Państwu sprawny wjazd i wykonanie nagrania.

 

Komunikaty prasowe

 • 21.07.2021. KALKULATOR USŁUG DRZEW

Pochłaniają zanieczyszczenia powietrza, wyłapują dwutlenek węgla ze spalin oraz zmniejszają zużycie energii. To tylko niektóre zalety drzew. Ich obecność jest szczególnie istotna zwłaszcza w środowisku miejskim. Dr Zbigniew Szkop z Wydziału Nauk Ekonomicznych UW rozpoczął projekt, dzięki któremu będzie można wycenić wartość usług świadczonych przez drzewa w miastach i miasteczkach.

Pełny komunikat

 

 • 19.07.2021, WYNIKI REKRUTACJI NA STUDIA

19 lipca ogłoszono wyniki rekrutacji na studia stacjonarne I stopnia oraz jednolite magisterskie, a także część studiów niestacjonarnych i II stopnia. Najwięcej zapisów dokonano na psychologię (Psychology), zarządzanie oraz ekonomię; finanse i rachunkowość; informatykę i ekonometrię. Wyniki dostępne są na indywidualnych kontach kandydatów w systemie IRK.

Pełny komunikat

 

 • 16.07.2021, FIZYCY Z UW NA ŁAMACH „NATURE PHYSICS”

– Prezentujemy nową klasę aktywnych, elastycznych mikropływaków wytwarzanych przez proste schłodzenie 3-składnikowej mieszaniny. Są one łatwe do kontrolowania i tanie w produkcji – mówi dr Maciej Lisicki z Wydziału Fizyki UW. Jest on jednym z autorów nowego artykułu w „Nature Physics”.

Pełny komunikat

 

 • 9.07.2021, STUDENCKIE FIRMY

– Stworzenie własnego projektu, który wejdzie na rynek, od dawna jest moim największym marzeniem. Czuję, że Brave Camp pomoże mi je spełnić – mówił Bartosz Garguliński, student informatyki i fizyki na UW, który zwyciężył w siódmej edycji Brave Camp. Jest twórcą platformy Corasy i ma zamiar wyznaczyć nowy standard korepetycji w Polsce.

Pełny komunikat

 

 • 6.07.2021, CZTERY NOWE PLANETY SWOBODNE

Planety swobodne to obiekty, które nie krążą wokół żadnej gwiazdy. Międzynarodowy zespół astronomów – za pomocą Kosmicznego Teleskopu Keplera – odkrył cztery takie ciała niebieskie. Odkrycie zostało opisane na łamach czasopisma „Monthly Notices of the Royal Astronomical Society”. W badaniach brał udział dr Radosław Poleski z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego.

Pełny komunikat

 

 • 2.07.2021, TELESKOP EINSTEINA NA MAPIE DROGOWEJ ESFRI 2021

Teleskop Einsteina to projekt pierwszego podziemnego i najbardziej zaawansowanego europejskiego obserwatorium fal grawitacyjnych trzeciej generacji. Europejskie Forum Strategii ds. Infrastruktur Badawczych (ESFRI) wybrało 11 przedsięwzięć, w tym Teleskop Einsteina, które zawarło w swojej mapie drogowej 2021. W Polsce liderem konsorcjum ET jest Obserwatorium Astronomiczne UW.

Pełny komunikat

 

 • 2.07.2021, JAK WYKRYĆ ZMIANY CHOROBOWE W DNA?

Fizycy z Laboratorium Procesów Ultraszybkich UW pokazali, jak wykryć zmiany w strukturze DNA, które mogą być przyczyną chorób genetycznych. Wykorzystali do tego barwnik organiczny, laser oraz efekty oddziaływania światła z materią. Praca opisująca to doświadczenie została opublikowana w „The Journal of Physical Chemistry Letters”, a grafikę wizualizującą odkrycie umieszczono na okładce tytułowej czasopisma.

Pełny komunikat

 

 • 1.07.2021, NOWA METODA DESTRUKCJA KOMÓREK NOWOTWOROWYCH

Naukowcy z Centrum Nowych Technologii UW oraz Wydziału Fizyki UW pod kierunkiem prof. Jacka Jemielitego i dr hab. Joanny Kowalskiej, we współpracy z badaczami z Instytutu Chemii Fizycznej PAN, opracowali efektywną metodę dostarczania nukleotydów do komórek, która powoduje destrukcję komórek nowotworowych. Rezultaty swoich prac opisali w czasopiśmie naukowym „Chemical Science”.

Pełny komunikat

 

 • 22.06.2021, UW Q RANKINGACH

22 czerwca ogłoszono wyniki Rankingu Perspektyw. UW jest liderem Rankingu Kierunków Studiów. Prowadzi 23 kierunki, które zostały uznane za najlepsze w Polsce. W rankingu najlepszych uczelni UW zajął drugie miejsce, zaraz po Uniwersytecie Jagiellońskim.

Pełny komunikat

 

 • 14.06.2021, DZIWIDŁO ZAKWITŁO

13 czerwca w Ogrodzie Botanicznym UW zakwitło dziwidło olbrzymie (Amorphophallus titanum) – roślina tropikalna, której okazały kwiatostan można podziwiać raz na kilka lat. Pełny rozkwit było widać około godz. 21.00. Dziwidło można zobaczyć w szklarni ogrodu lub online.

Pełny komunikat

 

 • 10.06.2021, CZĘŚCIOWE ZAĆMIENIE SŁOŃCA

10 czerwca, przez niemal dwie godziny, z terenu całej Polski można było dostrzec efekty częściowego zaćmienia Słońca przez Księżyc. Ostatnio takie zjawisko obserwowane było w 2015 roku. Tym razem zainteresowani mogli je podglądać pod okiem astronomów z Uniwersytetu Warszawskiego.

Pełny komunikat

 

 • 8.06.2021, UROCZYSTOŚCI POGRZEBOWE PROF. HENRYKA SAMSONOWICZA

Prof. Henryk Samsonowicz, rektor Uniwersytetu Warszawskiego w latach 1980–1982, zmarł 28 maja 2021 roku. Jego oficjalne pożegnanie odbędzie się 10 czerwca o godz. 11.00 w Domu Przedpogrzebowym na Cmentarzu Wojskowym (Powązki) w Warszawie.

Pełny komunikat

 

 • 1.06.2021, NOWY GATUNEK AETOZAURA W KOCURACH

Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego odkryli nieznany dotąd gatunek prehistorycznego gada. Skamieniałości Kocurypelta silvestris to jedno z kilku znalezisk paleontologów na stanowisku w Kocurach.

Pełny komunikat

 

 • 28.05.2021, NAJWIĘKSZY KOŚCIÓŁ W STAREJ DONGOLI

Badacze z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW, którzy są na ekspedycji w Starej Dongoli w Sudanie odkryli pozostałości prawdopodobnie największego kościoła w średniowiecznej Nubii. Zdaniem dr. hab. Artura Obłuskiego, kierownika badań i dyrektora CAŚ UW, kościół pełnił funkcję katedry, a odkrycie to diametralnie zmieni wiedzę nie tylko o samym mieście, ale i o historii kościoła nubijskiego.

Pełny komunikat

 

 • 25.05.2021, RUSZA BUDOWA GMACHU WYDZIAŁU PSYCHOLOGII

25 maja władze Uniwersytetu Warszawskiego podpisały umowę z firmą Mostostal Warszawa S.A. na wykonanie prac budowlano-montażowych dla budowy gmachu Wydziału Psychologii na Ochocie. To druga największa inwestycja programu wieloletniego. Wartość umowy wynosi 138,9 mln zł.

Pełny komunikat 

 

 • 25.05.2021, SZTUCZNA FOTOSYNTEZA

Jak zmieniać energię słoneczną w zieloną elektryczność lub zielone paliwo? Co zrobić, żeby proces sztucznej fotosyntezy był bardziej wydajny? Odpowiedź na te pytania opracował zespół badaczy pod kierunkiem prof. Joanny Kargul i dr Margot Jacquet z Centrum Nowych Technologii UW. Naukowcy stworzyli nanosystem – platformę organiczną, która usprawnia komunikację elektroniczną pomiędzy elektroaktywnym białkiem a powierzchnią elektrody. Praca badaczy została opublikowana w czasopiśmie „Nanoscale”.

Pełny komunikat

 

 • 21.05.2021, INSKRYPCJE O ŻYCIU ŚREDNIOWIECZNYCH MNICHÓW

– Badania w kościele klasztornym pw. Najświętszej Marii Panny, w Klasztorze Syryjczyków, dostarczają nam wielu informacji na temat życia wspólnoty mnichów. Malowidła, zwłaszcza te wykonane przez mnichów z Tikritu, stanowią unikatowe świadectwo sztuki syryjskiej, co jest szczególnie cenne w sytuacji, gdy zabytki sztuki z tamtych rejonów uległy prawie całkowitemu zniszczeniu – mówi dr hab. Dobrochna Zielińska z Wydziału Archeologii UW, kierująca pracami w Deir al-Surian.

Pełny komunikat

 

 • 21.05.2021, SZTUCZNA INTELIGENCJA WALCZY Z MOWĄ NIENAWIŚCI

Naukowcy z Centrum Badań nad Uprzedzeniami, które działa na Wydziale Psychologii UW, badają zjawisko internetowego hejtu. Stworzyli epidemiczny model mowy nienawiści, który powstał na podstawie wielu badań eksperymentalnych i sondażowych. Pozwala on zrozumieć, jak ludzie „zarażają się” hejtem.

Pełny komunikat

 

 • 12.05.2021, SZYFRY NIE DO ZŁAMANIA

Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego wraz z badaczami z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego uruchomili dwa ultranowoczesne systemy szyfrowania informacji odporne na wszelkie ataki hackerskie. Zastosowana do szyfrowania technika QKD, dzięki zasadom mechaniki kwantowej, uniemożliwia przechwycenie przesyłanych wiadomości.

Pełny komunikat

 

 • 7.05.2021, CMENTARZYSKO W EL-ZUMA

Badacze z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW i Narodowej Korporacji Starożytności i Muzeów w Chartumie, pod kierunkiem dr. hab. Mahmouda El-Tayeba z CAŚ UW, przeprowadzili badania cmentarzyska w El-Zuma (Sudan). Wyniki ich prac – prawie trzydziestu grobów tumulusowych, w których pochowano przedstawicieli różnych warstw społecznych – zostały przedstawione w trzytomowej monografii opublikowanej przez uznane wydawnictwo naukowe Brill.

Pełny komunikat

 

Archiwum komunikatów prasowych >>
Zadania Biura Prasowego

Biuro opracowuje koncepcję działań komunikacyjnych i realizuje ją poprzez:

→ kompleksową obsługę mediów, w tym m.in. obsługę prasową wydarzeń i projektów, pośredniczenie w kontaktach mediów z pracownikami,

→ prowadzenie stron internetowych uczelni: www.uw.edu.pl, en.uw.edu.pl,

→ przygotowywanie pakietu materiałów o UW, w tym Sprawozdania rocznego rektora UW, publikacji promocyjnych, pisma uczelni „UW”, materiałów informacyjnych,

→ przygotowywanie materiałów filmowych,

→ obsługę narzędzi komunikacyjnych: mailingu (dla odbiorców wewnętrznych), newslettera (dla odbiorców wewnętrznych i zewnętrznych), aplikacji Mobilny USOS (informacja dla jednostek dot. modułów aplikacji służących do komunikacji ze społecznością – pdf), konta twitter.com/UniWarszawski.

 

Biuro dba o spójność komunikacji uczelni poprzez wspieranie jednostek: opiniowanie i konsultowanie ich działań o charakterze informacyjnym lub promocyjnym, a także monitorowanie samodzielnych działań jednostek w tym zakresie.

 

Biuro Prasowe

Krakowskie Przedmieście 26/28

Pałac Kazimierzowski, I piętro, pok. 11

tel. 22 55 20 740

 

redakcja.www(at)uw.edu.pl – www.uw.edu.pl oraz en.uw.edu.pl

pismo-uczelni(at)uw.edu.pl

https://twitter.com/UniWarszawski

Rzecznik prasowy

dr Anna Modzelewska (biogram)

rzecznik@uw.edu.pl

+48 602 262 552

Zespół Biura Prasowego

Katarzyna Jäger

Olga Laska

Daiwa Maksimowicz

Karolina Oleksy

Izabela Wołczaska

Karolina Zylak

Pytania w sprawie kontaktu do ekspertów, prosimy kierować na adres: media@uw.edu.pl.

Adresy mailowe pracowników można także sprawdzać samodzielnie, korzystając zSpisu Pracowników >>