Uniwersytet Warszawski Dla mediów

Lista mailingowa dziennikarzy

Dziennikarzy zainteresowanych otrzymywaniem komunikatów prasowych prosimy o dopisanie się do listy mailingowej mediów.

 

Eksperci

Biuro Prasowe pośredniczy w kontaktach mediów z pracownikami uczelni. Dziennikarzy chcących uzyskać pomoc w tym zakresie prosimy o kontakt mailowy: media(at)uw.edu.pl.

 

Wjazd na teren UW

Wjazd ekip telewizyjnych na teren kampusu głównego UW (Krakowskie Przedmieście 26/28), po wcześniejszym zgłoszeniu i uzyskaniu zgody, możliwy jest od ul. Oboźnej, a dla dziennikarzy, którzy mają specjalną przepustkę z urzędu miasta również od strony Krakowskiego Przedmieścia. Wizerunek UW może być wykorzystywany w materiałach dotyczących bezpośrednio uczelni.

 

Ostatnie komunikaty prasowe

 • 5.06.2020:  ZAAWANSOWANE PRACE PRZY UL. DOBREJ 55

Program wieloletni „Uniwersytet Warszawski 2016-2025” to kompleksowy program rozwoju uczelni, którego celem jest ożywienie potencjału nauk humanistycznych i społecznych. Program obejmuje budowę nowych gmachów oraz rozbudowę i przebudowę istniejących budynków, z których korzystać będą studenci i pracownicy UW. Największą inwestycją programu wieloletniego jest budowa II etapu budynku przy ul. Dobrej 55. Na Powiślu trwają obecnie intensywne prace budowlane.

Pobierz pełny komunikat (pdf)

 

 • 5.06.2020, REKTOR UW O PLANACH NA PRZYSZŁY ROK AKADEMICKI

Prof. Marcin Pałys, rektor UW, w nagraniu skierowanym do społeczności Uniwersytetu mówi: „Mam nadzieję, że następny rok akademicki rozpoczniemy od tradycyjnej inauguracji 1 października, w takiej formie, do jakiej się przyzwyczailiśmy, ale musimy być też przygotowani na to, że sytuacja epidemiologiczna może się zmienić także na niekorzyść”. Podkreśla przy tym, że część zajęć po wakacjach może być kontynuowana w trybie zdalnym z uwagi na konieczność zachowania zapewniających bezpieczeństwo i ochronę zdrowia warunków studiowania, pracy i prowadzenia badań.

Więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie internetowej >>

 

 • 01.06.2020, „PRZYŁBICE NA START” DLA SPOŁECZNOŚCI UW

Trwa akcja, w ramach której zespół z Wydziału Fizyki UW produkuje przyłbice ochronne przeznaczone dla studentów, doktorantów i pracowników Uniwersytetu. Wcześniej wolontariusze w ramach inicjatywy „Materiały dla Medyków” w ciągu dwóch miesięcy wydrukowali łącznie ponad 12 tys. przyłbic, które zostały nieodpłatnie przekazane blisko 240 instytucjom medycznym w całej Polsce.

Pobierz pełny komunikat (pdf)

 

 • 29.05.2020, RAPORT Z BADANIA NA TEMAT OBJAWÓW DEPRESJI I LĘKU PODCZAS EPIDEMII

Zespół naukowców z Wydziału Psychologii UW pod kierunkiem dr hab. Małgorzaty Gambin opublikował raport z badania dotyczącego objawów depresji i lęku w trakcie epidemii koronawirusa. Według danych z raportu grupą najsilniej odczuwającą te objawy są osoby w wieku od 18. do 24. roku życia.

Pobierz pełny komunikat (pdf)

 

 • 18.05.2020, SUKCES AKCJI WYDZIAŁU FIZYKI UW – 10 TYS. PRZEKAZANYCH PRZYŁBIC

Wolontariusze z Wydziału Fizyki UW osiągnęli cel realizowanej od marca akcji „Materiały dla Medyków” – wydrukowanie 10 tys. przyłbic ochronnych. Materiały te zostały przekazane ponad 200 instytucjom medycznym z całej Polski.

Pobierz pełny komunikat (pdf)

 • 14.05.2020, ARTYKUŁ DR. THURSTONA C. HICKSA NA ŁAMACH „INTERNATIONAL JOURNAL OF PRIMATOLOGY”

Związek między dostępnością ofiar i posługiwaniem się narzędziami przez szympansy z północy Demokratycznej Republiki Konga stał się tematem publikacji, której współautorem jest dr Thurston C. Hicks z Wydziału „Artes Liberales” UW. Artykuł ukazał się na łamach „International Journal of Primatology”.

Pobierz pełny komunikat (pdf)

Pobierz komunikat w wersji ang. (pdf)

 

 • 11.05.2020, LETNIA SESJA EGZAMINACYJNA

W związku z ograniczonym funkcjonowaniem uczelni w okresie pandemii koronawirusa kalendarz akademicki roku 2019/2020 na UW został znowelizowany. Letnia sesji egzaminacyjna odbędzie się w 3 blokach (od 15.06 do 23.08). Jeśli program zajęć zostanie zrealizowany wcześniej, zaliczenie albo egzamin mogą odbyć się już w I bloku sesji. Decyzję w tej sprawie podejmują kierownicy jednostek dydaktycznych.

Więcej >>

Nagranie: „Letnia sesja egzaminacyjna – Anna Korzekwa-Józefowicz, rzeczniczka UW”

 

 • 08.05.2020, OTWARCIE OGRODU BOTANICZNEGO UW

11 maja po dłuższej przerwie zostanie otwarty Ogród Botaniczny UW. Na odwiedzających czekają kwitnące lilaki, azalie i zawilce.

Pobierz pełny komunikat (pdf)

Nagranie: „Otwarcie Ogrodu Botanicznego UW – Anna Korzekwa-Józefowicz, rzeczniczka UW”

 • 30.04.2020, MODELE DOTYCZĄCE COVID-19 PRZYGOTOWYWANE PRZEZ NAUKOWCÓW Z UW

Zespół specjalistów z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW we współpracy z ekspertami Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny opracowuje modele dotyczące COVID-19. Przedstawiają one m.in. prognozowane zmiany liczby zdiagnozowanych i niezdiagnozowanych przypadków zachorowań na COVID-19, a także zgonów oraz wyzdrowień związanych z pandemią koronawirusa w Polsce.

Pobierz pełny komunikat (pdf)

 

 • 30.04.2020, OTWARCIE OGRODU BUW

1 maja, po przerwie, zostanie otwarty ogród na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Już wkrótce spacerujący będą mogli ponownie podziwiać panoramę miasta oraz wyjątkowe rośliny.

Pobierz pełny komunikat (pdf)

Nagranie: „Otwarcie ogrodu BUW – Anna Korzekwa-Józefowicz, rzeczniczka UW”

 

 • 21.04.2020, PROF. STEFAN DZIEMBOWSKI LAUREATEM NAGRODY COPERNICUS

Modele zabezpieczania danych przed niepowołanym dostępem, matematyczne podstawy kryptowalut, kryptograficzne aspekty inteligentnych kontraktów i inne zagadnienia z zakresu kryptografii i bezpieczeństwa IT to obszary, wokół których koncentruje się wieloletnia współpraca prof. Stefana Dziembowskiego i prof. Sebastiana Fausta z Technische Universität Darmstadt. Za – będące jej efektem – wybitne zasługi naukowcy zostali wyróżnieni Nagrodą „Nicolaus Copernicus”.

Pobierz pełny komunikat (pdf)

 

 • 15.04.2020, DZIEŃ OTWARTY UW ONLINE

25 kwietnia na uniwersyteckim profilu na Facebooku odbędzie się Dzień Otwarty. Wszyscy zainteresowani studiami na UW będą mogli dowiedzieć się m.in., jakie są zasady rekrutacji i poznać ofertę edukacyjną uczelni.

Pobierz pełny komunikat (pdf)

 

 • 13.04.2020, PROF. BOGDAN JAROSZEWICZ WSPÓŁAUTOREM PUBLIKACJI W „NATURE ECOLOGY & EVOLUTION”

W czasopiśmie „Nature Ecology & Evolution” ukazał się artykuł na temat zmian w zakresie różnorodności biologicznej europejskich lasów. Jednym z autorów publikacji jest prof. Bogdan Jaroszewicz z Białowieskiej Stacji Geobotanicznej Wydziału Biologii UW.

Pobierz pełny komunikat (pdf)

 

 • 31.03.2020, ERC ADVANCED GRANT DLA PROF. STEFANA DZIEMBOWSKIEGO Z WMIM UW

Inteligentne kontrakty są – w uproszczeniu – umowami, których forma zapisu przypomina program komputerowy. Konieczne jest opracowanie zaawansowanych technik kryptograficznych wykorzystujących ich działanie. Kwestia ta poruszona zostanie w ramach projektu PROCONTRA, który nagrodzony został właśnie prestiżowym ERC Advanced Grant. Jego kierownikiem jest prof. Stefan Dziembowski z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW.

Pobierz pełny komunikat (pdf)

Pobierz pełny komunikat w wersji ang. (pdf)

 

 • 20.03.2020, UNIWERSYTECKA INTEGRACJA WOBEC WYZWAŃ IT

Które narzędzia można wykorzystywać, chcąc prowadzić zdalny wykład? Jak inni radzą sobie z nauczaniem online? Na czym polega różnica między Webex a G Suite? Wobec nietypowej na Uniwersytecie Warszawskim sytuacji, związanej m.in. z czasowym zawieszeniem stacjonarnych zajęć, pojawia się wiele pytań i wątpliwości. Dzięki inicjatywie Działu Sieci Komputerowych UW społeczność uczelni radzi sobie z nimi wspólnie w social mediach.

Pobierz pełny komunikat

 

 • 3.02.2020, DR HAB. ANNA MATYSIAK Z WNE UW O SWOIM GRANCIE ERC

„Globalization- and Technology-Driven Labour Market Change and Fertility” (LABFER) to projekt, na którego realizację dr hab. Anna Matysiak z Wydziału Nauk Ekonomicznych UW otrzymała prestiżowy ERC Consolidator Grant. O motywach wyboru tematu projektu badaczka opowiada w promocyjnym materiale wideo.

Pobierz pełny komunkat (pdf)

Pobierz pełny komunikat w wersji ang. (pdf)

 

 • 30.01.2020, KAMPANIA UW PROMUJĄCA OBSZARY BADAWCZE W RAMACH „INICJATYWY DOSKONAŁOŚCI”

Uniwersytet Warszawski uzyskał w konkursie MNiSW status uczelni badawczej na lata 2020-2026. Uczelnia będzie otrzymywać co roku 70 mln złotych na rozwój badań i kształcenia w ramach 5 priorytetowych obszarów badawczych. Na UW trwa kampania informacyjna dotycząca wyróżnionych obszarów. Jej głównym elementem jest cykl filmów opowiadający o badaniach związanych z najważniejszymi współczesnymi wyzwaniami społecznymi.

Pobierz pełny komunikat (pdf)

 

 • 28.01.2020, PRACOWNIK ORAZ STUDENTKA UW WSPÓŁAUTORAMI PUBLIKACJI W „NATURE HUMAN BEHAVIOUR”

Prof. Michał Bilewicz, pracownik Centrum Badań nad Uprzedzeniami Wydziału Psychologii UW i Olga Kuzawińska, studentka tego wydziału, są współautorami publikacji, która 27 stycznia ukazała się w czasopiśmie „Nature Human Behaviour”. Praca dotyczy wpływu kontaktu międzygrupowego na gotowość członków grup mniejszościowych i większościowych do aktywnego przeciwdziałania dyskryminacji.

Pobierz pełny komunikat (pdf)

 

 • 27.01.2020, PRZEŁOMOWA PUBLIKACJA NAUKOWCÓW Z UW

Badacze z UW pod kierunkiem prof. Jacka Jemielitego, dr hab. Joanny Kowalskiej i dr. Pawła Sikorskiego odkryli nową metodę wydajnego wytwarzania mRNA. Rezultaty badań naukowcy opisali na łamach prestiżowego czasopisma „Nucleic Acids Research”. Artykuł został uznany przez recenzentów za przełomowy dla rozwoju nauki.

Pobierz pełny komunikat (pdf)

 • 24.01.2020, ERC CONSOLIDATOR GRANT DLA BADACZKI Z UW

Dr hab. Anna Matysiak z Wydziału Nauk Ekonomicznych UW jest laureatką ERC Consolidator Grant 2019. LABFER to projekt, w ramach którego będzie badać wpływ zmian zachodzących na rynku pracy, wywołanych globalizacją i zmianą technologiczną, na decyzje o zakładaniu rodziny. Europejska Rada ds. Badań Naukowych przyznała na jego realizację 1,99 mln euro.

Pobierz pełny komunikat (pdf)

 

 • 17.01.2020, PORADNIK JĘZYKOWY

„Język nie jest przezroczysty. Można niechcący kogoś obrazić lub wywołać niepotrzebne napięcie, używając słów, które uważamy za neutralne. Decydująca jest tu wrażliwość odbiorcy.” To fragment preambuły do rekomendacji dotyczących języka niedyskryminującego na Uniwersytecie Warszawskim. Poradnik został przygotowany przez uniwersyteckich językoznawców na wniosek Komisji Rektorskiej ds. Przeciwdziałania Dyskryminacji.

Pobierz pełny komunikat (pdf)

 

 • 3.01.2020 WYNIKI PLEBISCYTU SŁOWO ROKU 2019

Kapituła plebiscytu Słowo Roku 2019 ogłosiła wyniki tegorocznej edycji. W głosowaniu językoznawców zwyciężył wyraz klimat. Słowem minionego roku w głosowaniu internetowym został wybrany akronim LGBT. Zdobył 9,90% głosów. Tuż za nim na drugim miejscu znalazł się rzeczownik klimat, który otrzymał 9,24% głosów. Trzecie miejsce zdobyło słowo hulajnoga, na które oddano 5,99% głosów.

Pobierz pełny komunikat (pdf)

 

Archiwum komunikatów prasowych >>
Zadania Biura Prasowego

Biuro kształtuje politykę informacyjną oraz buduje wizerunek UW poprzez prowadzenie komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej uczelni.

 

Biuro opracowuje koncepcję działań komunikacyjnych i realizują ją poprzez:

→ kompleksową obsługę mediów, w tym m.in. obsługę prasową wydarzeń i projektów, pośredniczenie w kontaktach mediów z pracownikami,

→ prowadzenie stron internetowych uczelni: www.uw.edu.pl, en.uw.edu.pl,

→ przygotowywanie pakietu materiałów o UW, w tym Sprawozdania rocznego rektora UW, publikacji promocyjnych, pisma uczelni „UW”, materiałów informacyjnych,

→ przygotowywanie materiałów filmowych,

→ obsługę narzędzi komunikacyjnych: mailingu (dla odbiorców wewnętrznych), newslettera (dla odbiorców wewnętrznych i zewnętrznych), aplikacji Mobilny USOS (informacja dla jednostek dot. modułów aplikacji służących do komunikacji ze społecznością – pdf), konta twitter.com/UniWarszawski.

 

Biuro dba o spójność komunikacji uczelni poprzez wspieranie jednostek – opiniowanie i konsultowanie ich działań o charakterze informacyjnym lub promocyjnym, a także monitorowanie samodzielnych działań jednostek w tym zakresie.

UWAGA: Pracujemy zdalnie

W związku z obowiązującymi obecnie na Uniwersytecie Warszawskim zarządzeniami oraz decyzjami władz publicznych mającymi na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się koronawirusa, Biuro Prasowe UW pracuje zdalnie.

 

Biuro Prasowe

Krakowskie Przedmieście 26/28

Pałac Kazimierzowski, I piętro, pok. 11

media(at)uw.edu.pl 

redakcja.www(at)uw.edu.pl – w sprawie stron www.uw.edu.pl oraz en.uw.edu.pl

pismo-uczelni(at)uw.edu.pl – w sprawie pisma uczelni „UW”

https://twitter.com/UniWarszawski

Kanał YouTube Biura Prasowego UW

 

Pytania w sprawie kontaktu do ekspertów, prosimy kierować na adres: media@uw.edu.pl.  Adresy mailowe pracowników można także sprawdzać samodzielnie, korzystając ze Spisu Pracowników >>

Zespół Biura Prasowego

 

Katarzyna Jäger

Daiwa Maksimowicz

Karolina Zylak

Anna Korzekwa-Józefowicz

Katarzyna Łukaszewska

Olga Laska

Justyna Weber

 

Rzecznik prasowy/Pełnomocnik rektora ds. komunikacji

Anna Korzekwa-Józefowicz

rzecznik(at)uw.edu.pl

spokesperson(at)uw.edu.pl

(22) 55 20 740

602 262 552

https://twitter.com/anna_korzekwa