Uniwersytet Warszawski Dla mediów

Eksperci

Biuro Prasowe pośredniczy w kontaktach mediów z pracownikami uczelni. Dziennikarzy chcących uzyskać pomoc w tym zakresie prosimy o kontakt mailowy: media(at)uw.edu.pl.

 

Wjazd na teren UW i nagrywanie ekspertów

Wjazd ekip telewizyjnych na teren kampusu głównego UW (Krakowskie Przedmieście 26/28) możliwy jest po wcześniejszym zgłoszeniu i uzyskaniu zgody Biura Prasowego UW. Wizerunek UW może być wykorzystywany w materiałach dotyczących bezpośrednio uczelni oraz działalności osób aktualnie związanych z UW.

 

Aby dokonać zgłoszenia prosimy o przesłanie maila na adres media(at)uw.edu.pl. W wiadomości należy podać datę i godzinę planowanego nagrania, informację z kim zostanie przeprowadzone i na jaki temat, nazwę redakcji, kontakt do osoby odpowiedzialnej za materiał, numer rejestracyjny samochodu (jeśli niezbędny jest wjazd na teren kampusu UW) oraz informację przez którą bramę wjeżdżać będzie ekipa (od strony Krakowskiego Przedmieścia czy od ul. Oboźnej). Informacje te zostaną przekazane do uniwersyteckich strażników, aby umożliwić Państwu sprawny wjazd i wykonanie nagrania.

 

Komunikaty prasowe

 • 11.10.2021, PO PIERWSZE NIE OSUSZAĆ

Międzynarodowy zespół badaczy torfowisk z Niemiec, Holandii, Belgii i Polski, z udziałem prof. Wiktora Kotowskiego i dr. Łukasza Kozuba z Wydziału Biologii UW, zestawił dane z 563 torfowisk europejskich. Badacze porównali uprzednio osuszone miejsca, które zostały ponownie nawodnione, z pobliskimi mokradłami, które zachowały się do dziś w stosunkowo naturalnym stanie. Wyniki opublikowane w „Nature Communications” pokazują, że w przypadku torfowisk niskich strefy umiarkowanej, typowych dla obszaru Polski, trudno liczyć na ich szybki powrót do stanu sprzed osuszenia.

Pełny komunikat

 

 • 4.10.2021, TYDZIEŃ NOBLOWSKI NA UW

Od 4 do 11 października Królewska Szwedzka Akademia Nauk, Akademia Szwedzka i Norweski Komitet Noblowski przyznają Nagrody Nobla w sześciu dziedzinach. W tym czasie na UW odbędzie się Tydzień Noblowski. Każdego dnia będzie można obejrzeć relację z ogłoszenia werdyktu, a także posłuchać dyskusji dotyczącej werdyktów oraz komentarzy ekspertów z Uniwersytetu Warszawskiego i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Pełny komunikat

 

 • 24.09.2021, INAUGURACJA ROKU AKADEMICKIEGO 2021/2022

1 października o godz. 14.00  w Auditorium Maximum na zabytkowym kampusie przy Krakowskim Przedmieściu 26/28 odbędzie się uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego na Uniwersytecie Warszawskim. Wykład zatytułowany „Nieuporządkowane myśli maszyn” wygłosi Karol Hausman, Ph.D., wykładowca z Uniwersytetu Stanforda, członek zespołu badawczego Google Brain. Transmisja wydarzenia dostępna będzie na naszej stronie.

Pełny komunikat

 

 • 13.09.2021, ODKRYCIA Z NOVAE

Tegoroczna kampania wykopaliskowa w północnej Bułgarii w Novae dobiegła końca. Archeolodzy z Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego odsłonili dwa unikatowe kompleksy zabudowy: drewniane baraki I kohorty legionu VIII Augusta oraz monumentalny, luksusowy kompleks Domu Centuriona.

Pełny komunikat

 

 • 6.09.202, „WSPOMINAM I NICZEGO NIE ŻAŁUJĘ” – CZYTAJ Z UW

W BUW-ie, kiedy nikt nie patrzy, Tomasz Kasprowicz nuci, śpiewa i czyta o muzyce. W ten sposób uczy się też języków obcych: hiszpańskiego, francuskiego, włoskiego, a teraz dzięki Helenie Vondráčkowej poznaje czeski. W cyklu #CzytajzUW prezentuje autobiografię czeskiej wokalistki „Wspominam i niczego nie żałuję”.

Pełny komunikat

 

 • 31.08.2021, NOWA METODA SELEKCJI ZWIĄZKÓW ZWALCZAJĄCYCH SARS-COV-2

Badacze z Uniwersytetu Warszawskiego pod kierunkiem prof. Jacka Jemielitego z CeNT UW i dr hab. Joanny Kowalskiej z Wydziału Fizyki UW opracowali nową metodę selekcji związków, które przeciwdziałają powstawaniu białek wirusowych SARS-CoV-2. Wyniki badań mogą mieć zastosowanie w prowadzeniu terapii przeciw COVID-19.

Pełny komunikat 

 

 • 16.08.2021, STARWORDS – APLIKACJA BADAJĄCA JĘZYK DZIECI

Naukowcy z zespołu MultiLADA, który działa na Wydziale Psychologii UW, opracowali aplikację mobilną do obserwowania najwcześniejszego rozwoju językowego dzieci. „StarWords – every word counts” to pierwsza tego typu aplikacja w Polsce.

Pełny komunikat

 

 • 21.07.2021, KALKULATOR USŁUG DRZEW

Pochłaniają zanieczyszczenia powietrza, wyłapują dwutlenek węgla ze spalin oraz zmniejszają zużycie energii. To tylko niektóre zalety drzew. Ich obecność jest szczególnie istotna zwłaszcza w środowisku miejskim. Dr Zbigniew Szkop z Wydziału Nauk Ekonomicznych UW rozpoczął projekt, dzięki któremu będzie można wycenić wartość usług świadczonych przez drzewa w miastach i miasteczkach.

Pełny komunikat

 

 • 19.07.2021, WYNIKI REKRUTACJI NA STUDIA

19 lipca ogłoszono wyniki rekrutacji na studia stacjonarne I stopnia oraz jednolite magisterskie, a także część studiów niestacjonarnych i II stopnia. Najwięcej zapisów dokonano na psychologię (Psychology), zarządzanie oraz ekonomię; finanse i rachunkowość; informatykę i ekonometrię. Wyniki dostępne są na indywidualnych kontach kandydatów w systemie IRK.

Pełny komunikat

 

 • 16.07.2021, FIZYCY Z UW NA ŁAMACH „NATURE PHYSICS”

– Prezentujemy nową klasę aktywnych, elastycznych mikropływaków wytwarzanych przez proste schłodzenie 3-składnikowej mieszaniny. Są one łatwe do kontrolowania i tanie w produkcji – mówi dr Maciej Lisicki z Wydziału Fizyki UW. Jest on jednym z autorów nowego artykułu w „Nature Physics”.

Pełny komunikat

 

 • 9.07.2021, STUDENCKIE FIRMY

– Stworzenie własnego projektu, który wejdzie na rynek, od dawna jest moim największym marzeniem. Czuję, że Brave Camp pomoże mi je spełnić – mówił Bartosz Garguliński, student informatyki i fizyki na UW, który zwyciężył w siódmej edycji Brave Camp. Jest twórcą platformy Corasy i ma zamiar wyznaczyć nowy standard korepetycji w Polsce.

Pełny komunikat

 

 • 6.07.2021, CZTERY NOWE PLANETY SWOBODNE

Planety swobodne to obiekty, które nie krążą wokół żadnej gwiazdy. Międzynarodowy zespół astronomów – za pomocą Kosmicznego Teleskopu Keplera – odkrył cztery takie ciała niebieskie. Odkrycie zostało opisane na łamach czasopisma „Monthly Notices of the Royal Astronomical Society”. W badaniach brał udział dr Radosław Poleski z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego.

Pełny komunikat

 

 • 2.07.2021, TELESKOP EINSTEINA NA MAPIE DROGOWEJ ESFRI 2021

Teleskop Einsteina to projekt pierwszego podziemnego i najbardziej zaawansowanego europejskiego obserwatorium fal grawitacyjnych trzeciej generacji. Europejskie Forum Strategii ds. Infrastruktur Badawczych (ESFRI) wybrało 11 przedsięwzięć, w tym Teleskop Einsteina, które zawarło w swojej mapie drogowej 2021. W Polsce liderem konsorcjum ET jest Obserwatorium Astronomiczne UW.

Pełny komunikat

 

 • 2.07.2021, JAK WYKRYĆ ZMIANY CHOROBOWE W DNA?

Fizycy z Laboratorium Procesów Ultraszybkich UW pokazali, jak wykryć zmiany w strukturze DNA, które mogą być przyczyną chorób genetycznych. Wykorzystali do tego barwnik organiczny, laser oraz efekty oddziaływania światła z materią. Praca opisująca to doświadczenie została opublikowana w „The Journal of Physical Chemistry Letters”, a grafikę wizualizującą odkrycie umieszczono na okładce tytułowej czasopisma.

Pełny komunikat

 

 • 1.07.2021, NOWA METODA DESTRUKCJA KOMÓREK NOWOTWOROWYCH

Naukowcy z Centrum Nowych Technologii UW oraz Wydziału Fizyki UW pod kierunkiem prof. Jacka Jemielitego i dr hab. Joanny Kowalskiej, we współpracy z badaczami z Instytutu Chemii Fizycznej PAN, opracowali efektywną metodę dostarczania nukleotydów do komórek, która powoduje destrukcję komórek nowotworowych. Rezultaty swoich prac opisali w czasopiśmie naukowym „Chemical Science”.

Pełny komunikat

 

 

Archiwum komunikatów prasowych >>
Zadania Biura Prasowego

Biuro opracowuje koncepcję działań komunikacyjnych i realizuje ją poprzez:

→ kompleksową obsługę mediów, w tym m.in. obsługę prasową wydarzeń i projektów, pośredniczenie w kontaktach mediów z pracownikami,

→ prowadzenie stron internetowych uczelni: www.uw.edu.pl, en.uw.edu.pl,

→ przygotowywanie pakietu materiałów o UW, w tym Sprawozdania rocznego rektora UW, publikacji promocyjnych, pisma uczelni „UW”, materiałów informacyjnych,

→ przygotowywanie materiałów filmowych,

→ obsługę narzędzi komunikacyjnych: mailingu (dla odbiorców wewnętrznych), newslettera (dla odbiorców wewnętrznych i zewnętrznych), aplikacji Mobilny USOS (informacja dla jednostek dot. modułów aplikacji służących do komunikacji ze społecznością – pdf), konta twitter.com/UniWarszawski.

 

Biuro dba o spójność komunikacji uczelni poprzez wspieranie jednostek: opiniowanie i konsultowanie ich działań o charakterze informacyjnym lub promocyjnym, a także monitorowanie samodzielnych działań jednostek w tym zakresie.

 

Biuro Prasowe

Krakowskie Przedmieście 26/28

Pałac Kazimierzowski, I piętro, pok. 11

tel. 22 55 20 740

media(at)uw.edu.pl

redakcja.www(at)uw.edu.pl – www.uw.edu.pl oraz en.uw.edu.pl

pismo-uczelni(at)uw.edu.pl

 

https://twitter.com/UniWarszawski

Rzecznik prasowy

dr Anna Modzelewska (biogram)

rzecznik@uw.edu.pl

+48 602 262 552

Zespół Biura Prasowego

Katarzyna Jäger

Olga Laska

Daiwa Maksimowicz

Izabela Wołczaska

Karolina Zylak

Pytania w sprawie kontaktu do ekspertów, prosimy kierować na adres: media@uw.edu.pl.

Adresy mailowe pracowników można także sprawdzać samodzielnie, korzystając zSpisu Pracowników >>

Dziennikarzy zainteresowanych otrzymywaniem komunikatów prasowych prosimy o dopisanie się do listy mailingowej mediów.