Uniwersytet Warszawski Dla mediów

Eksperci

Biuro Prasowe pośredniczy w kontaktach mediów z pracownikami uczelni. Dziennikarzy chcących uzyskać pomoc w tym zakresie prosimy o kontakt mailowy: media(at)uw.edu.pl. Godziny pracy biura: od 8.00 do 16.00 od poniedziałku do piątku.

 

Wjazd na teren UW i nagrywanie ekspertów

Wjazd ekip telewizyjnych na teren kampusu głównego UW (Krakowskie Przedmieście 26/28) możliwy jest po wcześniejszym zgłoszeniu i uzyskaniu zgody Biura Prasowego UW. Wizerunek UW może być wykorzystywany w materiałach dotyczących bezpośrednio uczelni oraz działalności osób aktualnie związanych z UW.

 

Aby dokonać zgłoszenia, prosimy o przesłanie maila na adres media(at)uw.edu.pl. W wiadomości należy podać datę i godzinę planowanego nagrania, informację, z kim zostanie przeprowadzone i na jaki temat, nazwę redakcji, kontakt do osoby odpowiedzialnej za materiał, numer rejestracyjny samochodu (jeśli niezbędny jest wjazd na teren kampusu UW) oraz informację, przez którą bramę wjeżdżać będzie ekipa (od strony Krakowskiego Przedmieścia czy od ul. Oboźnej). Informacje te zostaną przekazane do uniwersyteckich strażników, aby umożliwić Państwu sprawny wjazd i wykonanie nagrania.

 

Komunikaty prasowe

  • 26.09.2023, INAUGURACJA ROKU AKADEMICKIEGO 2023/2024 NA UW

2 października o godz. 14.00 rozpocznie się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2023/2024 na Uniwersytecie Warszawskim z udziałem władz naszej uczelni oraz zaproszonych gości. Wydarzenie będzie miało miejsce w Auditorium Maximum na Kampusie Głównym przy Krakowskim Przedmieściu. Wykład inauguracyjny wygłosi dr hab. Hieronim Grala z Wydziału „Artes Liberales” UW.

Pełny komunikat

 

  • 26.09.2023, UW W QS WORLD UNIVERSITY RANKINGS EUROPE

Quacquarelli Symonds opublikował nową wersję rankingu uniwersytetów poświęconą wyłącznie ośrodkom akademickim w Europie. Uniwersytet Warszawski zajął w tym zestawieniu 92. miejsce – najwyższe spośród polskich uczelni.

Pełny komunikat

 

  • 25.09.2023, BADANIA mRNA ŚWIDROWCÓW

Naukowcy z Polski, Niemiec i Czech zrealizują wspólny projekt, którego celem jest zaprojektowanie nowych leków przeciwko chorobom zakaźnym wywołanym przez świdrowce. Polską częścią projektu pokieruje dr Maria Górna z Wydziału Chemii UW oraz Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych UW. Na realizację prac badawczych polski zespół otrzymał prawie 900 tys. zł w konkursie Narodowego Centrum Nauki Weave-UNISONO.

Pełny komunikat

 

  • 14.09.2023, DOKTORAT HONORIS CAUSA DLA PROF. MIROSŁAWY CZERNY

Prof. Mirosława Czerny z Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych, dyrektor Szkoły Doktorskiej Nauk Społecznych UW, otrzymała tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Autonomicznego Stanu Meksyk w Toluce. Badaczka przez całe swoje zawodowe życie analizuje zjawiska oraz procesy miejskie i regionalne w Ameryce Łacińskiej.

Pełny komunikat

 

  • 13.09.2023, KOLEJNE ZNALEZISKA W NOVAE

Dobiegła końca kolejna kampania wykopaliskowa archeologów z Uniwersytetu Warszawskiego prowadzona w Novae w północnej Bułgarii. Podczas prac badacze dokonali nowych odkryć m.in. w kompleksach zabudowy wojskowej.

Pełny komunikat

 

  • 12.09.2023, ODKRYCIE BIOLOGÓW Z UW

W czasopiśmie „Parasites & Vectors” ukazał się artykuł współautorstwa naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego, w którym opisane zostały badania nad pierwotniakiem Hepatozoon canis. Jest to pierwsza praca, która opisuje przypadki stwierdzenia tego pasożyta u psów i wilków w Polsce.

Pełny komunikat

 

  • 08.09.2023, ODKRYCIA W CIEPŁEM

Naukowcy pod kierunkiem dr. Sławomira Wadyla z Wydziału Archeologii UW realizują badania, których celem jest rozpoznanie ważnego ośrodka kulturowego w Ciepłem (w powiecie tczewskim) na Pomorzu Wschodnim i analiza jego roli w procesie włączania tego regionu do pierwszego państwa polskiego. Badacze odkryli m.in. bogato zdobione okładziny łęku siodła oraz grobowiec mężczyzny pochowanego z włócznią i ostrogą.

Pełny komunikat

 

  • 04.09.2023, MAPA WARSZAWSKICH NAZW

ZBAWIKS, PALMA, PATELNIA – w Warszawie jest wiele miejsc, których nazwy wzbudzają żywe reakcje. Te najpopularniejsze, opisane najciekawiej, lub mniej znane, lecz ważne dla określonych grup mieszkańców stolicy, zostaną nagrodzone w organizowanym przez Obserwatorium Językowe UW konkursie. Zgłoszenia przyjmowane są do końca września.

Pełny komunikat

 

  • 01.09.2023, DZISIAJ KSIĄŻKA, JUTRO BROŃ

Do 7 września można obejrzeć wystawę „Dzisiaj książka, jutro broń” przygotowaną przez Samorząd Studentów Uniwersytetu Warszawskiego. Ekspozycja przedstawiająca historie ukraińskich studentów, którzy stanęli w obronie ojczyzny podczas rosyjskiej inwazji na Ukrainę, dostępna jest przed siedzibą Muzeum UW przy Krakowskim Przedmieściu.

Pełny komunikat

 

  • 29.08.2023, 75 LAT STACJI OBSERWACYJNEJ W OSTROWIKU

Ostrowik leży około 40 km na południowy wschód od Warszawy w gminie Celestynów i ma niewiele ponad 200 mieszkańców. Pracuje tu zespół astronomów z Uniwersytetu Warszawskiego. Początki północnej stacji obserwacyjnej UW sięgają 1948 roku. We wrześniu odbędą się wydarzenia jubileuszowe jednostki.

Pełny komunikat 

 

  • 28.08.2023, UW W PROGRAMIE „HORYZONT EUROPA”

Udział w ponad 60 przedsięwzięciach dofinansowanych na kwotę ponad 25 mln euro plasuje Uniwersytet Warszawski na pozycji lidera wśród polskich instytucji akademickich będących beneficjentami Programu Ramowego Unii Europejskiej „Horyzont Europa”. Ogółem grantobiorcy z Polski otrzymali do tej pory środki w wysokości 383,52 mln euro.

Pełny komunikat

 

  • 25.08.2023, FESTIWAL NAUKI W WARSZAWIE 2023

15 września rozpocznie się tegoroczny Festiwal Nauki w stolicy. Uniwersytet Warszawski – jeden ze współzałożycieli wydarzenia – jak co roku organizuje szereg spotkań, wykładów i warsztatów. Wśród nich są m.in.: debata o współczesnych środkach przekazu, praktyczne zajęcia z krystalizacji białka, filozoficzne kalambury, pokaz sond kosmicznych czy zwiedzanie katakumb Pałacu Staszica.

Pełny komunikat

 

  • 24.08.2023, ARTYKUŁ W „NATURE” O INWAZYJNYCH GATUNKACH DRZEW

Międzynarodowy zespół naukowców opublikował wyniki badań dotyczących różnorodnych uwarunkowań inwazji biologicznych obcych geograficznie gatunków drzew oraz czynników przeciwdziałających inwazjom. Artykuł na ten temat ukazał się w prestiżowym czasopiśmie „Nature”. Jednym z autorów publikacji jest prof. Bogdan Jaroszewicz z Białowieskiej Stacji Geobotanicznej Wydziału Biologii UW.

Pełny komunikat

 

  • 21.08.2023, WYKŁAD PREZYDENTA PORTUGALII NA UW

21 sierpnia prezydent Portugalii prof. Marcelo Rebelo de Sousa złożył wizytę na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie wygłosił wykład pt. „The international situation, before, during and after”.

Pełny komunikat

 

  • 08.08.2023, XXXI LETNIA UNIVERSJADA W CHENGDU

8 sierpnia w Chengdu zakończyły się igrzyska sportowe studentów z całego świata. W składzie Akademickiej Reprezentacji Polski, która wywalczyła 43 medale, były trzy zawodniczki z Uniwersytetu Warszawskiego.

Pełny komunikat

 

  • 03.08.2023, NOWY MECHANIZM ZWIJANIA GENOMU

Zespół badaczy z Uniwersytetu w Lozannie, EPFL, Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Princeton opisał nowy mechanizm zwijania genomu u muszek owocowych. Wyniki badań zostały zaprezentowane w prestiżowym czasopiśmie „Cell”.

Pełny komunikat

 

  • 01.08.2023, OBCHODY 79. ROCZNICY WYBUCHU POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

1 sierpnia społeczność UW uczciła 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. – Cieszymy się, że pamięć o Powstaniu i o tych, którzy walczyli, nie zamiera. Dziękuję Uniwersytetowi Warszawskiemu, który wspiera nas od dziesięcioleci – powiedział prof. Jerzy Gaździcki, prezes Środowiska Żołnierzy Grupy Bojowej „Krybar” w Światowym Związku Żołnierzy AK.

Pełny komunikat

 

  • 19.07.2023, GWIAZDA O DWÓCH TWARZACH

Międzynarodowy zespół astronomów ogłosił na łamach czasopisma „Nature” zaskakujące odkrycie gwiazdy, której jedna połowa powierzchni pokryta jest wodorem, a druga – helem. Współautorem publikacji jest dr Przemysław Mróz z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego.

Pełny komunikat

 

  • 14.07.2023, WIZYTA DELEGACJI Z KOREI POŁUDNIOWEJ NA UW

W dniach 13–14 lipca Uniwersytet Warszawski gościł przedstawicieli świata akademickiego i dyplomacji Korei Południowej. Rektor UW prof. Alojzy Z. Nowak uczestniczył w spotkaniach z  prezydentem uczelni partnerskiej Chonnam National University, koreańskim ministrem kultury, sportu i turystyki, a także prezydentem Yoonem Suk–Yeolem.

Pełny komunikat

 

  • 12.07.2023, POZWOLENIE MEIN NA UTWORZENIE KIERUNKU LEKARSKIEGO NA UW

11 lipca Minister Edukacji i Nauki podjął decyzję, zgodnie z którą Uniwersytet Warszawski otrzymał pozwolenie na utworzenie kierunku lekarskiego. Pierwsi studenci medycyny rozpoczną naukę 1 października.

Pełny komunikat

 

  • 06.07.2023, POZYTYWNE OPINIE PKA I MINISTRA ZDROWIA DLA KIERUNKU LEKARSKIEGO NA UW

Polska Komisja Akredytacyjna oraz Minister Zdrowia wydali pozytywne opinie w sprawie utworzenia kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Warszawskim. Rozpoczęcie kształcenia przyszłych lekarzy na UW planowane jest od 1 października 2023 roku. Rejestracja kandydatów trwa do 12 lipca.

Pełny komunikat

 

  • 06.07.2023, O RANKINGACH I INTERNACJONALIZACJI NA SZCZYCIE EUROPEJSKICH UNIWERSYTETÓW

– Rankingi są motywatorem dla uczelni do zabiegania o wyższe pozycje i lepsze wyniki. Jako uniwersytet badawczy chcemy współpracować z instytucjami nie tylko z Europy, ale też z całego świata. Szkoły wyższe powinny być miejscem do rozwoju kompetencji, ale też zapewniać przestrzeń do wymiany doświadczeń i opinii – mówił prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW, podczas THE Europe Universities Summit zorganizowanym przez Uniwersytet Warszawski oraz Times Higher Education.

Pełny komunikat

 

  • 29.06.2023, UW ZWYCIĘZCĄ RANKINGU „PERSPEKTYW” 2023

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” opublikowała wyniki 24. edycji Rankingu Szkół Wyższych. Uniwersytet Warszawski zajął pierwsze miejsce w zestawieniu polskich uczelni akademickich ex aequo z Uniwersytetem Jagiellońskim. Został też najwyżej sklasyfikowany pod względem instytucji prowadzących najlepsze studia w kraju.

Pełny komunikat 

 

  • 23.06.2023, ODKRYCIE CHEMIKÓW Z UW

Zespół naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego, Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej oraz Narodowego Instytutu Leków przeprowadził badania nowego związku organicznego o potencjalnym zastosowaniu w leczeniu choroby Alzheimera. Wyniki przeprowadzonych badań zostały opublikowane w czasopiśmie „Physical Chemistry Chemical Physics”.

Pełny komunikat

 

Zadania Biura Prasowego

→ kompleksowa obsługa mediów, w tym m.in. obsługa prasowa wydarzeń i projektów, pośredniczenie w kontaktach mediów z pracownikami,

→ prowadzenie stron internetowych uczelni: www.uw.edu.pl, en.uw.edu.pl,

→ przygotowywanie Sprawozdania rocznego rektora UW, pisma uczelni „UW”, materiałów informacyjnych,

→ przygotowywanie materiałów filmowych,

→ obsługa narzędzi komunikacyjnych: mailingu (dla odbiorców wewnętrznych), newslettera (dla odbiorców wewnętrznych i zewnętrznych), aplikacji Mobilny USOS (informacja dla jednostek dot. modułów aplikacji służących do komunikacji ze społecznością – pdf), konta twitter.com/UniWarszawski.

 

Biuro dba o spójność komunikacji uczelni poprzez wspieranie jednostek: opiniowanie i konsultowanie ich działań o charakterze informacyjnym lub promocyjnym, a także monitorowanie samodzielnych działań jednostek w tym zakresie.

Biuro Prasowe

Krakowskie Przedmieście 26/28

Pałac Kazimierzowski, I piętro, pok. 11 oraz II piętro, pok. 29B

 

kontakt dla mediów:

tel. 22 55 20 740, 22 55 20 656, 22 55 24 066

e-mail: media(at)uw.edu.pl

 

redakcja strony internetowej UW:

tel. 22 55 20 661, 22 55 20 990

e-mail: redakcja.www(at)uw.edu.pl

 

redakcja pisma uczelni „UW”:

tel. 22 55 20 990

e-mail: pismo-uczelni(at)uw.edu.pl

 

pon. – pt., 8.00 – 16.00

 

https://twitter.com/UniWarszawski

Rzecznik prasowy

dr Anna Modzelewska (biogram)

rzecznik@uw.edu.pl
tel. 22 55 20 740

Zespół Biura Prasowego

Katarzyna Boch

Olga Dorczuk

Katarzyna Jäger

Szymon Koziołek

Olga Laska

Daiwa Maksimowicz

Anna Stobiecka

Justyna Weber

Karolina Zylak

Pytania w sprawie kontaktu do ekspertów, prosimy kierować na adres: media@uw.edu.pl.

Adresy mailowe pracowników można także sprawdzać samodzielnie, korzystając zSpisu Pracowników >>

Dziennikarzy zainteresowanych otrzymywaniem komunikatów prasowych prosimy o dopisanie się do listy mailingowej mediów.