Uniwersytet Warszawski Dla mediów

Lista mailingowa mediów

Dziennikarzy zainteresowanych otrzymywaniem komunikatów prasowych prosimy o dopisanie się do listy mailingowej mediów.

Ostatnie komunikaty
 • 21.06.2018, PIERWSZE ELEMENTY KONCEPCJI PRZYGOTOWYWANEJ PRZEZ THINK TANKI UW W ZWIĄZKU Z NOWĄ USTAWĄ

W marcu 2018 roku powołano na uniwersytecie 5 zespołów rektorskich zw. think tankami. Ich zadaniem jest zaproponowanie naszej społeczności scenariuszy rozwiązań związanych z wprowadzeniem na UW nowej ustawy. Pierwsze elementy koncepcji opracowywanej przez zespoły są już gotowe. Prezentujemy je w formie dokumentów na stronie internetowej uczelni. Będą one m.in. materiałem do dyskusji podczas warsztatów otwartych dla wszystkich członków społeczności, zaplanowanych 27 i 28 czerwca.

Pobierz pełny komunikat (pdf)

 

 • 11.06.2018, PROJEKT POWIŚLE – TWÓRCZE BADANIE MIASTA

Od 16 czerwca do 15 lipca w Centrum Nauki Kopernik w pawilonie przy bulwarach wiślanych będzie można oglądać wystawę „Projekt Powiśle. Twórcze badanie miasta”, zrealizowaną przez Instytut Kultury Polskiej UW oraz zaproszonych do współpracy artystów i badaczy. Wystawa jest podsumowaniem działań prowadzonych od października 2017 roku w tej części miasta przez studentów specjalizacji animacja kultury. Składają się na nią fotografie, prace video, słuchowiska i instalacje interaktywne.

Pobierz pełny komunikat (pdf)

 

 • 21.05.2018, GRUBER COSMOLOGY PRIZE DLA PROF. GÓRSKIEGO

Fundacja Grubera, działająca przy Uniwersytecie Yale w USA, ogłosiła nazwiska tegorocznych laureatów prestiżowych nagród naukowych. Jednym z najważniejszych członków nagrodzonego zespołu satelity Planck jest prof. Krzysztof Górski z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego.

Pobierz pełny komunikat (pdf)

 

 • 18.05.2018, BLIŻEJ LEKU NA RDZENIOWY ZANIK MIĘŚNI

Zespół prof. Jacka Jemielitego i dr Joanny Kowalskiej z UW od dawna pracuje nad modyfikacjami mRNA. Do tej pory ich badania przybliżyły firmy farmaceutyczne do stworzenia szczepionek przeciwnowotworowych. Tym razem naukowcy uzyskali cząsteczkę, która może pomóc w opracowaniu leku na rdzeniowy zanik mięśni (SMA).

Pobierz pełny komunikat (pdf)

 

 • 24.04.2018, NOMINACJA W EUROPEAN INVENTOR AWARD 2018

Prof. Jacek Jemielity, prof. Edward Darżynkiewicz oraz dr Joanna Kowalska i współpracujący zespół naukowców otrzymali nominację do nagrody European Inventor Award w kategorii badania. Spośród 530 wynalazków zgłoszonych do konkursu wybrano 15, które rywalizować będą w pięciu kategoriach. Laureatów poznamy 7 czerwca.

Pobierz pełny komunikat (pdf)

 

 • 24.04.2018, ASIA – SYSTEM Z DANYMI DLA KANDYDATÓW NA STUDIA

Pracownia Ewaluacji Jakości Kształcenia UW opracowała Akademicki System Informacji, który dostarcza kandydatom na studia odpowiedzi na pytanie, czy mają szansę dostać się na wymarzony kierunek. Każdy zainteresowany może pobrać raporty, z których dowie się, ile punktów musieli zdobyć kandydaci na ubiegłorocznej maturze, aby stać się studentami.

Pobierz pełny komunikat (pdf)

 

 • 10.04.2018, DNI OTWARTE NA UNIWERSYTECIE WARSZAWSKIM

14 kwietnia na Uniwersytecie Warszawskim odbędzie się DOKO, czyli Dzień Otwarty Kampusu Ochota. Tydzień później, 21 kwietnia, kandydaci na studia będą mogli poznać ofertę wszystkich uniwersyteckich jednostek podczas Dnia Otwartego na kampusie głównym.

Pobierz pełny komunikat (pdf)

 

 • 5.04.2018, GLOBALNE OCIEPLENIE ZWIĘKSZYŁO LICZBĘ GATUNKÓW ROŚLIN NA GÓRSKICH SZCZYTACH

W ciągu ostatnich 10 lat liczba gatunków roślin na szczytach górskich zwiększała się pięć razy szybciej niż w latach 1957-1966. Dane z ostatnich 145 lat, pochodzące z 302 europejskich szczytów wskazują, że przyspieszenie przyrostu bogactwa gatunkowego jest bezpośrednio powiązane z globalnym ociepleniem. Piszą o tym botanicy w „Nature”. Wśród autorów artykułu są dr hab. Bogdan Jaroszewicz i Patryk Czortek z Białowieskiej Stacji Geobotanicznej Wydziału Biologii.

Pobierz pełny komunikat (pdf)

 

 • 21.03.2018, EUROPEJSKI SOJUSZ UCZELNI

Cztery europejskie uczelnie badawcze – Uniwersytet Warszawski, Sorbonne Université, Uniwersytet w Heidelbergu i Uniwersytet Karola w Pradze – podpisały deklarację dotyczącą stworzenia europejskiego sojuszu uniwersytetów European University Alliance „4EU”.

Pobierz pełny komunikat (pdf)

 

 • 20.03.2018, ROK DZIAŁALNOŚCI INKUBATORA UW

Na Uniwersytecie Warszawskim od roku działa Inkubator. Od 21 do 23 marca można będzie poznać najciekawsze projekty studentów i doktorantów, które w nim powstały, oraz dowiedzieć się o planach Inkubatora na kolejne miesiące. Przygotowano także turniej robotów i grę miejską.

Pobierz pełny komunikat (pdf)

Podsumowanie działalności Inkubatora (pdf)

 

 • 13.03.2018, TYTUŁ DOKTORA HONORIS CAUSA UW DLA DR. SIERGIEJA KOWALOWA

14 marca dr Siergiej Kowalow, biofizyk i obrońca praw człowieka, otrzyma tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego. Siergiej Kowalow uczestniczył w powstaniu pierwszej grupy na terenie Związku Radzieckiego, która protestowała przeciwko łamaniu wolności. W latach 70. został skazany na siedem lat obozu i trzy lata wygnania za działalność przeciwko władzom ZSRR. Był przewodniczącym Komitetu Praw Człowieka w Rosji na początku lat 90. W 2009 roku prezydent RP odznaczył Siergieja Kowalowa Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Uroczystość przyznania tytułu odbędzie się 14 marca o godz. 12 w Sali Senatu Pałacu Kazimierzowskiego przy Krakowskim Przedmieściu 26/28. Więcej

 

 • 26.02.2018, CENTRUM POMOCY PSYCHOLOGICZNEJ NA UW

2 marca oficjalnie otworzy się nowa siedziba Centrum Pomocy Psychologicznej na UW. Ośrodek jest punktem pierwszej pomocy psychologicznej dla społeczności uniwersytetu. Studenci i pracownicy otrzymają krótkoterminowe wsparcie oraz wskazanie, gdzie powinni uzyskać dalszą pomoc. CPP będzie prowadził także psychoedukację i diagnozę na potrzeby Biura ds. Osób Niepełnosprawnych UW.

 

Otwarcie siedziby Centrum Pomocy Psychologicznej przy Wydziale Psychologii UW odbędzie się 2 marca o godz. 14 w budynku przy ul. Pasteura 7 (I piętro).

 

Pobierz pełny komunikat (pdf)

 

 

Archiwum komunikatów prasowych >>

 

 

Biuro Prasowe

Krakowskie Przedmieście 26/28

Pałac Kazimierzowski, I piętro, pok. 11

media(at)uw.edu.pl

(22) 55 20 990, 20 661 (w sprawie ekspertów),

(22) 55 20 740, (22) 55 24 066

https://twitter.com/UniWarszawski/

 

Rzecznik prasowy/Pełnomocnik rektora ds. komunikacji

Anna Korzekwa-Józefowicz

rzecznik(at)uw.edu.pl

spokesperson(at)uw.edu.pl

(22) 55 20 740

602 262 552

https://twitter.com/anna_korzekwa

 

Lista mailingowa mediów

Dziennikarzy zainteresowanych otrzymywaniem komunikatów prasowych prosimy o dopisanie się do listy mailingowej mediów.

 

Wjazd na teren UW

Wjazd ekip telewizyjnych na teren kampusu głównego UW (Krakowskie Przedmieście 26/28), po wcześniejszym zgłoszeniu i uzyskaniu zgody, możliwy jest od ul. Oboźnej, a dla dziennikarzy, którzy mają specjalną przepustkę z urzędu miasta również od strony Krakowskiego Przedmieścia. Wizerunek UW może być wykorzystywany w materiałach dotyczących bezpośrednio uczelni.