Uniwersytet Warszawski Dla mediów

Eksperci

Biuro Prasowe pośredniczy w kontaktach mediów z pracownikami uczelni. Dziennikarzy chcących uzyskać pomoc w tym zakresie prosimy o kontakt mailowy: media(at)uw.edu.pl. Godziny pracy biura: od 8.00 do 16.00 od poniedziałku do piątku.

 

Wjazd na teren UW i nagrywanie ekspertów

Wjazd ekip telewizyjnych na teren kampusu głównego UW (Krakowskie Przedmieście 26/28) możliwy jest po wcześniejszym zgłoszeniu i uzyskaniu zgody Biura Prasowego UW. Wizerunek UW może być wykorzystywany w materiałach dotyczących bezpośrednio uczelni oraz działalności osób aktualnie związanych z UW.

 

Aby dokonać zgłoszenia prosimy o przesłanie maila na adres media(at)uw.edu.pl. W wiadomości należy podać datę i godzinę planowanego nagrania, informację z kim zostanie przeprowadzone i na jaki temat, nazwę redakcji, kontakt do osoby odpowiedzialnej za materiał, numer rejestracyjny samochodu (jeśli niezbędny jest wjazd na teren kampusu UW) oraz informację przez którą bramę wjeżdżać będzie ekipa (od strony Krakowskiego Przedmieścia czy od ul. Oboźnej). Informacje te zostaną przekazane do uniwersyteckich strażników, aby umożliwić Państwu sprawny wjazd i wykonanie nagrania.

 

Komunikaty prasowe

 • 01.08.2022, CHWAŁA BOHATEROM

Co roku na kampusie przy Krakowskim Przedmieściu, przy tablicy upamiętniającej bohaterów tych wydarzeń, Uniwersytet Warszawski wraz ze Środowiskiem Grupy Bojowej „Krybar” Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej organizuje uroczystość wspomnieniową połączoną ze złożeniem kwiatów. W tym roku uroczystość została połączona z odsłonięciem muralu nawiązującego do bohaterskich walk z 1944 roku.

Pełny komunikat

 

 • 21.07.2022, NA UW WYHODOWANO NOWY SZCZEP MIKROALGI

Zespół naukowców z Centrum Nowych Technologii UW wyhodował nowy szczep ekstremofilnej mikroalgi (krasnorostu). Ze względu na swoje właściwości można ją wykorzystać w przemyśle paliwowym, farmaceutycznym, w ochronie środowiska, a także w fundamentalnych badaniach – genetyce, biologii i ewolucji komórki.

Pełny komunikat

 

 • 19.07.2022, WYNIKI REKRUTACJI 2022/2023 NA UW

19 lipca zostały ogłoszone wyniki rekrutacji na studia stacjonarne I stopnia oraz jednolite studia magisterskie, a także część pozostałych studiów na Uniwersytecie Warszawskim. Wśród najpopularniejszych kierunków studiów są: psychologia (Psychology), zarządzanie oraz trzy kierunki, na które kandydaci zapisywali się łącznie – ekonomia, finanse i rachunkowość oraz informatyka i ekonometria. Wyniki dostępne są na indywidualnych kontach kandydatów w systemie IRK.

Pełny komunikat 

 

 • 19.07.2022, PIERWSZA „UŚPIONA” CZARNA DZIURA POZA NASZĄ GALAKTYKĄ

Międzynarodowa grupa astronomów z udziałem naukowców z Obserwatorium Astronomicznego UW odkryła „uśpioną” czarną dziurę o masie gwiazdowej w sąsiedniej galaktyce – Wielkim Obłoku Magellana. Jest to pierwszy tego typu obiekt znaleziony poza Drogą Mleczną. Odkrycie było możliwe dzięki 6-letnim obserwacjom spektroskopowym wykonanym za pomocą teleskopu VLT należącego do Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) oraz niemal 20-letnim obserwacjom fotometrycznym prowadzonym w ramach polskiego projektu OGLE za pomocą Teleskopu Warszawskiego w Chile.

Pełny komunikat

 

 • 24.06.2022, DRUGA EDYCJA AREOPAGU UNIWERSYTETÓW

Areopag Uniwersytetów to cykl debat poświęconych wyzwaniom współczesnego świata, w których biorą udział rektorzy i eksperci polskich uczelni: KUL, UW, UJ, UAM i UWM. 24 czerwca na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II odbędzie się spotkanie „Starcie wartości? Aksjologiczne aspekty wojny”.

Pełny komunikat 

 

 • 22.06.2022, DOBRA 55 Z NAGRODĄ ARCHITEKTONICZNĄ PREZYDENTA M. ST. WARSZAWY

Gmach przy ul. Dobrej 55 został uhonorowany Nagrodą Architektoniczną Prezydenta m. st. Warszawy w dwóch kategoriach: architektura użyteczności publicznej oraz za rozwiązania zapewniające dostępność 2021. Jest to jedna z największych inwestycji programu wieloletniego (kompleksowego planu rozwoju inwestycyjnego UW). Z budynku korzystają studenci, doktoranci i pracownicy wydziałów Lingwistyki Stosowanej i Neofilologii, Ośrodka Studiów Amerykańskich UW oraz innych jednostek w ramach przestrzeni ogólnouniwersyteckich.

Pełny komunikat

 

 • 22.06.2022, AWANS UW W QS WORLD UNIVERSITY RANKINGS

W najnowszym światowym uczelnianym rankingu, przygotowywanym przez Quacquarelli Symonds, Uniwersytet Warszawski zajął 284. miejsce, awansując w stosunku do poprzedniego roku o 24 pozycje, tym samym został sklasyfikowany najwyżej wśród uczelni w Polsce.

Pełny komunikat

 

 • 21.06.2022, PRYWATNE WSPIERANIE UCHODŹCÓW Z UKRAINY

W ramach projektu Prywatne przyjmowanie i wspieranie uchodźców z Ukrainy” zespół złożony z pracowników i studentów Wydziału Socjologii UW zajmie się badaniem sytuacji osób angażujących się w prywatne wspieranie uchodźców z Ukrainy w Polsce i Niemczech. Projekt uwzględni perspektywę zarówno osób wspierających uchodźców, jak i samych uchodźców. Podczas badania wykorzystane zostaną indywidualne wywiady pogłębione i wywiady grupowe połączone z warsztatami.

Pełny komunikat

 

 • 21.06.2022, COMOBILITY DLA KLIMATU

„Co-designing Inclusive Mobility” zakłada przedstawienie neutralnych dla klimatu rozwiązań, które zmieniłyby przyzwyczajenia transportowe mieszkańców miast. Projekt realizowany jest na Wydziale Socjologii UW, przy wsparciu DELab-u UW (Digital Economy Lab). Konsorcjum CoMobility tworzą: Uniwersytet Warszawski (lider), Szkoła Główna Handlowa, Politechnika Warszawska, Norwegian Institute for Air Research, Fridtjof Nansen Institute, Fundacja „Na miejscu”, Miasto Lublin.

Pełny komunikat

 

 • 21.06.2022, ODKRYCIE W BUSHAT OŚRODKA MIEJSKIEGO Z III W. P.N.E.

Naukowcy z Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej UW prowadzą prace archeologiczne na stanowisku Bushat w Albanii. Odkryte przez archeologów dwie bramy oraz fragmenty murów obronnych i pozostałości ceramiki wskazują, że na tym obszarze rozwijał się duży iliryjski ośrodek miejski z końca III w. p.n.e. i pierwszej połowy II w. p.n.e.

Pełny komunikat

 

 • 20.06.2022, ZBIÓRKA DLA UCHODŹCÓW Z UKRAINY

Uniwersytet Warszawski organizuje zbiórkę żywności i produktów pierwszej potrzeby dla osób uciekających przed wojną w Ukrainie, które przebywają w Centrum Pomocy Humanitarnej PTAK w Nadarzynie. W akcję pomocy można włączyć się do 24 czerwca.

Pełny komunikat

 

 • 13.06.2022, NOWY PRZEWODNIK PO DRODZE MLECZNEJ

Badacze z zespołu misji kosmicznej Gaia opublikowali katalog z danymi o naszej Galaktyce. Dzięki tym informacjom naukowcy szczegółowo opisują miliardy gwiazd, nowo odkryte planety oraz kandydatki na czarne dziury. W pracach nad najdokładniejszym przewodnikiem po Drodze Mlecznej uczestniczą astronomowie z UW.

Pełny komunikat

 

 • 10.06.2022, 25-LECIE KRASP

Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich obchodziła jubileusz 25-lecia. Z tej okazji na UW zostały zorganizowane liczne uroczystości, w tym Posiedzenie Prezydium KRASP i Zgromadzenie Plenarne KRASP.

Pełny komunikat

 

 • 3.06.2022, ROZSTRZYGNIECIE KONKURSU „PRZEDSIĘBIORCA ROKU UW” 2022

2 czerwca odbyła się gala wręczenia nagród V edycji konkursu „Przedsiębiorca Roku UW”. Kapituła konkursu uhonorowała studentów, doktorantów, absolwentów i pracowników UW, którzy mają innowacyjne podejście do biznesu i potrafią inspirująco wpływać na własne otoczenie. Do konkursu wpłynęły 53 zgłoszenia, a do finału zakwalifikowano 15 z nich.

Pełny komunikat

 

 • 1.06.2022, GERMAŃSKIE MONETY Z DRUGIEJ POŁOWY III WIEKU

Międzynarodowy zespół archeologów, numizmatyków, chemików i fizyków przeprowadził badania dotyczące początków mennictwa w Europie wczesnośredniowiecznej. Rezultaty badań przedstawiono w filmie dostępnym na portalu YouTube „Szyfry z przeszłości – IMAGMA”.

Pełny komunikat

 

 • 31.05.2022, JUBILEUSZ „WARSZAWIANKI”

W 2022 roku „Warszawianka” obchodzi 50. rocznicę założenia zespołu. Uroczystości jubileuszowe pod nazwą „Złote Święto” zaplanowane są na 13-14 czerwca. W ramach obchodów jubileuszowych odbędą się: koncert urodzinowy „EMPIRIA’50”, „Spotkanie Pokoleń” z projekcją archiwalnych materiałów z występów zespołu, a także uroczystość wręczenia odznaczeń i wyróżnień dla zasłużonych członków „Warszawianki”.

Pełny komunikat

 

 • 27.05.2022, BADANIE KLESZCZY NA OBECNOŚĆ KRĘTKÓW BORELIOZY

Osoby, które znalazły na skórze kleszcza, mogą wysłać usuniętego pasożyta na test obecności krętków powodujących boreliozę. Bezpłatne badania w tym zakresie wykonują naukowcy z Wydziału Biologii UW.
Pełny komunikat

 

 • 19.05.2022, DOBRA 55 OTWARTA

28 tys. m² powierzchni, 92 sale dydaktyczne, nowoczesne laboratoria, sala multimedialna, która pomieści 150 osób, strefy relaksu z mobilnymi siedzeniami, ogród na dachu. 19 maja odbyło się otwarcie nowego budynku UW przy ul. Dobrej 55, który jest największą inwestycją programu wieloletniego UW. W gmachu swoje siedziby mają m.in. wydziały Lingwistyki Stosowanej i Neofilologii.

Pełny komunikat

 

 • 17.05.2022, TRZY KORONY DLA UW

Wydział Zarządzania UW uzyskał akredytację Association to Advance Collegiate Schools of Business. W ten sposób jako pierwsza szkoła uniwersytecka w Polsce dołączył do grona potrójnie akredytowanych uczelni o profilu biznesowym na świecie.

Pełny komunikat

 

 • 12.05.2022, DWUGŁOS O BIAŁORUSKIEJ REWOLUCJI

17 maja w Sali Senatu Pałacu Kazimierzowskiego na kampusie UW przy Krakowskim Przedmieściu 26/28 odbędzie się wykład pn.: „Białoruś to nie Łukaszenka. Dwugłos o białoruskiej rewolucji”. Wystąpienie w ramach cyklu „8 wykładów na Nowe Tysiąclecie” poprowadzą dwie prelegentki: prof. Anna Engelking i prof. Elżbieta Smułkowa. Wstęp wolny.

Pełny komunikat

 

 • 9.05.2022, AMBASADOR USA O CECHACH LIDERA

W Auditorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego odbył się wykład Marka F. Brzezinskiego, ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce, na temat globalnego przywództwa w kontekście wojny na Ukrainie pt. „Global Leadership: Lessons from the Ukraine Crisis”.

Pełny komunikat

 • 6.05.2022, NOC MUZEÓW NA UW 2022

Z 14 na 15 maja miłośnicy Nocy Muzeów będą mogli odwiedzić także Uniwersytet Warszawski. Swoją ofertę przygotowały w tym roku: Biblioteka Uniwersytecka, Ogród Botaniczny i Wydział Orientalistyczny.

Pełny komunikat

 • 4.05.2022, INTERNETOWA REKRUTACJA KANDYDATÓW Z UKRAINY

Uniwersytet Warszawski we współpracy z Międzyuniwersyteckim Centrum Informatyzacji przygotował ogólnopolską platformę Internetowej Rekrutacji Kandydatów z Ukrainy. Platforma została przygotowana z inicjatywy Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, by ułatwić kandydatom na studia, studentom, doktorantom i pracownikom uczelni oraz jednostek naukowych z Ukrainy zapoznanie się z ofertą kształcenia lub możliwościami podjęcia pracy zarobkowej w polskich uczelniach, a także instytutach naukowych.

Pełny komunikat

 

 • 27.04.2022, OKULARY DLA UCHODŹCÓW

W Akademickim Centrum Kształcenia Optometrystów na Wydziale Fizyki UW trwa akcja „Badania wzroku i okulary dla Ukrainy”. Osoby, które uciekły przed wojną w Ukrainie, mogą bezpłatnie zbadać swój wzrok oraz otrzymać odpowiednie okulary.

Pełny komunikat

 

 • 21.04.2022, SZCZYT KLIMATYCZNY TOGETAIR 2022

Wydarzenie odbywa się na Uniwersytecie Warszawskim od 20 do 22 kwietnia. ToGetAir 2022 obejmuje Międzynarodowy Dzień Ziemi obchodzony 22 kwietnia. W Szczycie biorą udział eksperci uniwersyteccy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, a także ministerstw i samorządów wojewódzkich, reprezentanci spółek skarbu państwa, organizacji pozarządowych, koncernów międzynarodowych i mniejszych firm zaangażowanych w ochronę klimatu oraz mediów.

Szczegółowa tematyka debat znajduje się na oficjalnej stronie wydarzenia: https://togetair.eu/agenda.

Pełny komunikat

 

 • 11.04.2022, PROGRAM WIZYT BADAWCZYCH DLA STUDENTÓW I DOKTORANTÓW Z UKRAINY

Program „Study Visits Programme for Ukrainian Students and Doctoral Candidates at the University of Warsaw” to inicjatywa Uniwersytetu Warszawskiego skierowana do studentów i doktorantów z uczelni ukraińskich, którzy przekroczyli granicę Polski po 24 lutego 2022 roku i kształcili się na uczelniach ukraińskich w roku akademickim 2021/2022. Warunkiem uczestnictwa jest zobowiązanie do podjęcia badań naukowych na UW. Dofinansowanie będzie pochodzić z „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” (IDUB).

Pełny komunikat

 

 • 8.04.2022, WIZYTA PREMIER REPUBLIKI MOŁDAWII NA UW

8 kwietnia w Sali Senatu Pałacu Kazimierzowskiego odbyło się spotkanie z Natalią Gavrilițą, premier Republiki Mołdawii, która wygłosiła wykład pt. „Europejska perspektywa Republiki Mołdawii”. Spotkanie ze społecznością UW było jednym z punktów odbywającej się od 7 do 9 kwietnia wizyty dyplomatycznej w Warszawie.

Pełny komunikat

 

 • 7.04.2022, DZIEŃ OTWARTY UNIWERSYTETU WARSZAWSKIEGO

Uniwersytet Warszawski z myślą o swoich przyszłych studentach organizuje Dzień Otwarty, podczas którego będzie można zapoznać się z ofertą studiów oraz zasadami rekrutacji. 23 kwietnia na kampusie UW przy Krakowskim Przedmieściu 26/28 na kandydatów czekać będą przedstawiciele wszystkich uczelnianych jednostek, a także uniwersyteckich biur, samorządów, kół naukowych i organizacji studenckich.

Pełny komunikat

 

 • 7.04.2022, UW W DZIEDZINOWYM RANKINGU QS WORLD UNIVERSITY 2022

W tegorocznej edycji zestawienia Quacquarelli Symonds World University Rankings by Subject (QS) Uniwersytet Warszawski został sklasyfikowany na liście rankingowej w ramach 22 różnych dyscyplin naukowych. Najwyżej, w przedziale 51-100, znajduje się archeologia.

Pełny komunikat

 

 • 5.04.2022 , O KLIMACIE: SZÓSTY RAPORT IPCC

Odchodzenie od paliw kopalnych i inne działania zmierzające do ograniczenia zmiany klimatu wiążą się zarówno z korzyściami, jak i kosztami. Ważną rolę w tym procesie, zwłaszcza w Europie, będą odgrywać nowe technologie pochłaniania dwutlenku węgla, a także świadomość, że nie ma jednej drogi transformacji energetycznej. Międzyrządowy Zespół ds. Zmiany Klimatu (IPCC) przedstawił kolejną część szóstego raportu o klimacie Ziemi. Jego współautorem jest dr Jan Witajewski-Baltvilks z Wydziału Nauk Ekonomicznych UW.

Pełny komunikat

 

 

Zadania Biura Prasowego

→ kompleksowa obsługa mediów, w tym m.in. obsługa prasowa wydarzeń i projektów, pośredniczenie w kontaktach mediów z pracownikami,

→ prowadzenie stron internetowych uczelni: www.uw.edu.pl, en.uw.edu.pl,

→ przygotowywanie Sprawozdania rocznego rektora UW, pisma uczelni „UW”, materiałów informacyjnych,

→ przygotowywanie materiałów filmowych,

→ obsługa narzędzi komunikacyjnych: mailingu (dla odbiorców wewnętrznych), newslettera (dla odbiorców wewnętrznych i zewnętrznych), aplikacji Mobilny USOS (informacja dla jednostek dot. modułów aplikacji służących do komunikacji ze społecznością – pdf), konta twitter.com/UniWarszawski.

 

Biuro dba o spójność komunikacji uczelni poprzez wspieranie jednostek: opiniowanie i konsultowanie ich działań o charakterze informacyjnym lub promocyjnym, a także monitorowanie samodzielnych działań jednostek w tym zakresie.

 

Biuro Prasowe

Krakowskie Przedmieście 26/28

Pałac Kazimierzowski, I piętro, pok. 11

tel. 22 55 20 740

media(at)uw.edu.pl

pon. – pt., 8.00 – 16.00

 

https://twitter.com/UniWarszawski

Rzecznik prasowy

dr Anna Modzelewska (biogram)

rzecznik@uw.edu.pl

urlop od 8 do 19 sierpnia

Zespół Biura Prasowego

Olga Dorczuk

Katarzyna Jäger

Olga Laska

Daiwa Maksimowicz

Anna Stobiecka

Justyna Weber

Izabela Wołczaska

Karolina Zylak

Pytania w sprawie kontaktu do ekspertów, prosimy kierować na adres: media@uw.edu.pl.

Adresy mailowe pracowników można także sprawdzać samodzielnie, korzystając zSpisu Pracowników >>

Dziennikarzy zainteresowanych otrzymywaniem komunikatów prasowych prosimy o dopisanie się do listy mailingowej mediów.