Uniwersytet Warszawski Dla mediów

Lista mailingowa mediów

Dziennikarzy zainteresowanych otrzymywaniem komunikatów prasowych prosimy o dopisanie się do listy mailingowej mediów.

Ostatnie komunikaty
 • 29.11.2017, WDIALOGU: PLATFORMA DO KOMUNIKACJI URZĘDNIK – OBYWATEL

Konsorcjum pod przewodnictwem Uniwersytetu Warszawskiego opracowało uniwersalną platformę online wspomagającą planowanie i prowadzenie konsultacji społecznych. Dzięki niej urzędnicy i mieszkańcy będą mogli razem podejmować decyzje. System przygotowało Centrum Deliberacji UW. Wykorzystało do tego badania społeczne. Narzędzie jest dostępne dla urzędów za darmo.

Pobierz pełny komunikat (pdf)

 

 • 27.11.2017, MULTIZDOBYWCA GRANTÓW ERC

Niezwykle rzadko zdarza się, aby jeden naukowiec otrzymał grant Europejskiej Rady ds. Badań aż trzy razy. Prof. Piotr Sankowski z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW właśnie tego dokonał. Dostał Consolidator Grant ERC. Tym razem będzie próbował stworzyć nowe uniwersalne algorytmy.

Pobierz pełny komunikat (pdf)

 

 • 22.11.2017, BIOMED ACADEMY

24 listopada o godz. 10.30 odbędzie się uroczystość rozpoczęcia programu BioMed Academy, tworzonego przez Uniwersytet Warszawski i firmę Roche Polska. BioMed Academy to przedsięwzięcie, którego celem jest rozwijanie pomysłów i interdyscyplinarnych projektów studentów i pracowników UW z obszaru biotechnologii, farmacji, medycyny i bioinformatyki. Studenci już od pierwszego roku studiów będą mogli korzystać z merytorycznego wsparcia ekspertów-praktyków, jednego z największych koncernów farmaceutycznych na świecie.

 

Spotkanie prasowe odbędzie się w Przestrzeni Projektów Studenckich na Wydziale Fizyki UW (ul. Ludwika Pasteura 5, wejście od strony ul. Banacha, piętro I)

 

 • 22.11.2017, NOWE NANORURKI

Zespół naukowców z UW kierowany przez prof. Wojciecha Grochalę, we współpracy z ekspertami ze słoweńskiego Instytutu Jožefa Stefana w Lublanie oraz Carnegie Institution of Washington w USA, odkrył zupełnie nowy rodzaj nanorurek. Zawierają one srebro oraz fluor i – inaczej niż nanorurki węglowe – są zbudowane z fragmentów kwadratowych, a nie sześciokątnych.

Pobierz pełny komunikat (pdf)

 

 • 10.11.2017, 50 LAT INSTYTUTU NAUK POLITYCZNYCH

Instytut Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego obchodzi w tym roku 50-lecie swojego powstania. Jest najstarszym i największym ośrodkiem politologicznym w Polsce. Obchody jubileuszu pod hasłem „Nauka o polityce wobec kryzysu władzy i demokracji” zaplanowano na 1 i 2 grudnia, kiedy to odbędą się dyskusje na temat współczesnej polityki i zjazd absolwentów.

Pobierz pełny komunikat (pdf)

 

 • 8.11.2017, TYDZIEŃ RÓŻNORODNOŚCI JĘZYKOWEJ

Statystycznie co 14 dni na świecie ginie jeden język. Dzięki zaangażowaniu naukowców, lokalnych aktywistów oraz przedstawicieli mniejszości jest nadzieja na zatrzymanie tego procesu. Od 13 do 18 listopada na Uniwersytecie Warszawskim trwać będzie Tydzień Różnorodności Językowej, poświęcony językom zagrożonym wymarciem, używanym m.in. przez Wilamowian mieszkających w południowej Polsce czy Indian Nahua z Meksyku.

Pobierz pełny komunikat (pdf)

 

 • 26.10.2017, ARCHIWIZACJA WEBU

27 października z inspiracji UNESCO obchodzony jest Światowy Dzień Dziedzictwa Audiowizualnego. To okazja do zwrócenia uwagi na społeczne i naukowe znaczenie archiwów gromadzących zbiory audiowizualne, w tym także te, które posiadają wyłącznie postać cyfrową. Hasłem tegorocznych obchodów Światowego Dnia Dziedzictwa Audiowizualnego jest „Odkrywać, pamiętać, upowszechniać”. Częścią dziedzictwa cyfrowego jest World Wide Web, najbardziej popularna i najłatwiej dostępna część Internetu. Archiwizacja Webu to jeden z tematów, którym zajmuje się Laboratorium Cyfrowe Humanistyki UW.

Pobierz pełny komunikat (pdf)

 

 • 25.10.2017, GRANT EMBO YOUNG INVESTIGATOR DLA DR HAB. JOANNY SUŁKOWSKIEJ

Europejska Organizacja Biologii Molekularnej przyznaje granty Young Investigator Programme liderom grup badawczych z dziedziny nauk przyrodniczych, których dokonania reprezentują najwyższy poziom naukowy. Do tego grona zalicza się dr hab. Joanna Sułkowska z Centrum Nowych Technologii UW. Otrzymała grant YIP na analizę białkowych zapętleń.

Pobierz pełny komunikat (pdf)

 

 • 18.10.2017, CENTRE FOR RESEARCH AND PRACTICE IN CULTURAL CONTINUITY

Centre for Research and Practice in Cultural Continuity to nowy międzynarodowy ośrodek badawczy utworzony wspólnie przez Uniwersytet Warszawski, University of London, Leiden University, University of Groningen i Max Planck Institute for the Science of Human History in Jena. Centrum powstało na Wydziale „Artes Liberales”, gdzie zespół dr hab. Justyny Olko od lat prowadzi interdyscyplinarne projekty dotyczące przekazu kulturowego między Europą i Ameryką oraz rewitalizacji języków zagrożonych wyginięciem.

Pobierz pełny komunikat (pdf)

 

 • 12.10.2017, ALGORYTMY DLA HR

Prof. Krzysztof Stencel z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW prowadzi projekt analizy behawioralnej na potrzeby rekrutacji. Projekt pozwoli skrócić czas poszukiwania nowego pracownika, obniżając koszty procesu rekrutacyjnego. Korzyści odniosą również sami pracownicy, którzy będą otrzymywać propozycje pracy w dogodniejszym dla siebie momencie.

Pobierz pełny komunikat (pdf)

 

 • 3.10.2017, NAGRODY NOBLA Z FIZYKI

3 października społeczność Wydziału Fizyki UW od godz. 11:30 w auli 0.03 będzie oczekiwać na ogłoszenie laureata Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki. Bezpośrednio po ogłoszeniu werdyktu pracownicy wydziału będą dostępni dla dziennikarzy, aby podzielić się swoją wiedzą i przybliżyć istotę osiągnięć nagrodzonych przez Akademię.

 

 • 3.10.2017, ZDROWSZA ŻYWNOŚĆ

Według danych GUS w Polsce w ciągu roku rolnicy rozpryskują ponad 40 tys. ton herbicydów. W tej masie jest ponad 12 tys. ton szkodliwych substancji czynnych. Dzięki metodzie opracowanej przez zespół prof. Magdaleny Popowskiej będzie można produkować zdrowszą żywność, szybko rekultywować niszczone od dekad ziemie uprawne i ograniczyć koszty produkcji rolnej.

Pełny komunikat na stronie UOTT

 

 

Archiwum komunikatów prasowych >>

 

 

Biuro Prasowe

Krakowskie Przedmieście 26/28

Pałac Kazimierzowski, I piętro, pok. 11

media(at)uw.edu.pl

(22) 55 20 990, 20 661 (w sprawie ekspertów),

(22) 55 20 740, (22) 55 24 066

https://twitter.com/UniWarszawski/

 

Rzecznik prasowy

Anna Korzekwa-Józefowicz

rzecznik(at)uw.edu.pl

(22) 55 20 740

602 262 552

https://twitter.com/anna_korzekwa

 

Wjazd na teren UW

Wjazd ekip telewizyjnych na teren kampusu głównego UW (Krakowskie Przedmieście 26/28), po wcześniejszym zgłoszeniu i uzyskaniu zgody, możliwy jest od ul. Oboźnej, a dla dziennikarzy, którzy mają specjalną przepustkę z urzędu miasta również od strony Krakowskiego Przedmieścia. Wizerunek UW może być wykorzystywany w materiałach dotyczących bezpośrednio uczelni.