Uniwersytet Warszawski Dla mediów

Kontakt

W związku z obowiązującymi obecnie na Uniwersytecie Warszawskim zarządzeniami oraz decyzjami władz publicznych mającymi na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się koronawirusa, Biuro Prasowe UW pracuje zdalnie. Prosimy o kontakt mailowy: media(at)uw.edu.pl.

 

Eksperci

Biuro Prasowe pośredniczy w kontaktach mediów z pracownikami uczelni. Dziennikarzy chcących uzyskać pomoc w tym zakresie prosimy o kontakt mailowy: media(at)uw.edu.pl.

 

Lista mailingowa dziennikarzy

Dziennikarzy zainteresowanych otrzymywaniem komunikatów prasowych prosimy o dopisanie się do listy mailingowej mediów.

 

 

Wjazd na teren UW

Wjazd ekip telewizyjnych na teren kampusu głównego UW (Krakowskie Przedmieście 26/28), po wcześniejszym zgłoszeniu i uzyskaniu zgody, możliwy jest od ul. Oboźnej, a dla dziennikarzy, którzy mają specjalną przepustkę z urzędu miasta również od strony Krakowskiego Przedmieścia. Wizerunek UW może być wykorzystywany w materiałach dotyczących bezpośrednio uczelni.

 

Komunikaty prasowe

 • 6.10.2020, NAGRODA NOBLA DLA DOKTORA HONOROWEGO UW

Królewska Szwedzka Akademia Nauk przyznała Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki. Wśród tegorocznych laureatów jest prof. Roger Penrose z Uniwersytetu Oxfordzkiego, któremu w 2005 roku Uniwersytet Warszawski przyznał doktorat honorowy. Naukowiec otrzymał jedną drugą Nagrody Nobla za „odkrycie, że formowanie się czarnej dziury jest solidną prognozą ogólnej teorii względności”.

Więcej informacji znajduje się na stronie głównej UW >>

 

 • 5.10.2020, TYDZIEŃ NOBLOWSKI NA UW

Na Uniwersytecie Warszawskim od 5 do 12 października trwa Tydzień Noblowski. W tym czasie w Centrum Współpracy i Dialogu spotykają się eksperci z UW, którzy wspólnie oglądają transmisję z ogłoszenia werdyktu Komitetu Noblowskiego. Każdego dnia od razu po ogłoszeniu werdyktu omawiają znaczenie nagrodzonego odkrycia. Nagrania z komentarzem specjalistów z UW dostępne są na stronie głównej uczelni.

Codzienna transmisja na żywo (streaming ze Sztokholmu, tłumaczenie na język polski, komentarze ekspertów) na kanale YouTube >>

Relacje z komentarzami ekspertów uniwersyteckich na stronie głównej UW >>

 

 • 2.10.2020, FUNKCJONOWANIE UW W NOWYM ROKU AKADEMICKIM

Obowiązek przestrzegania wymogów higieniczno-sanitarnych, zdalne obrony rozpraw doktorskich, zmieniony tryb prowadzenia zajęć dydaktycznych, zakaz odwiedzin w akademikach – to niektóre z zasad dotyczących funkcjonowania Uniwersytetu Warszawskiego, o których można przeczytać w zarządzeniach rektora UW.

Pobierz pełny komunikat (pdf)

 

 • 16.09.2020, AKADEMIKI W NOWYM ROKU AKADEMICKIM

Na Uniwersytecie Warszawskim działa sześć domów studenckich. Na nowy rok akademicki przygotowywane są głównie pokoje jednoosobowe. W razie potrzeby mogą jednak zostać uruchomione również dwójki. Rejestracja dla studentów pierwszego roku rozpocznie się 25 września. Do 21 września studenci dowiedzą się, które z zajęć na ich kierunku odbędą się w trybie stacjonarnym. Dopiero wtedy będą mogli podjąć świadomą decyzję o ewentualnym zamieszkaniu w akademiku. Dlatego na początku października zostanie uruchomiona trzecia, dodatkowa tura składania wniosków. Zdecydowano również, że opłaty pozostaną na tym samym poziomie, co w ubiegłym roku. Rok akademicki na UW rozpocznie się wyjątkowo 15 października.

🔊 Nagranie „Akademiki w roku akademickim 2020/2021”, Olga Laska, Biuro Prasowe UW >>

 

 • 7.09.2020, TRYB PROWADZENIA ZAJĘĆ W SEMESTRZE ZIMOWYM

Wg zarządzenia rektora UW z 7 września zajęcia w semestrze zimowym roku 2020/2021 odbywać się będą w formie zdalnej. Jednak zarządzenie pozwala także w uzasadnionych przypadkach na organizację zajęć w formie stacjonarnej. Katalog takich wyjątków jest szeroki, są to m.in. zajęcia o charakterze laboratoryjnym, terenowym lub integrującym studentów pierwszego roku studiów. O tym, które zajęcia odbywać się będą w formie stacjonarnej, zdecydują wydziały/jednostki dydaktyczne.

Więcej w aktualnościach: www.uw.edu.pl/zdalny-semestr-zimowy >>

🔊 Nagranie „Nauczanie zdalne na UW w semestrze zimowym”, Katarzyna Łukaszewska, Biuro Prasowe UW >>

 

 • 4.09.2020, NAUKOWCY Z UW W ZESPOLE ODKRYWCÓW NOWEJ POPULACJI CZARNYCH DZIUR

Międzynarodowe konsorcja Virgo i LIGO, do których należą naukowcy z Obserwatorium Astronomicznego UW ogłosiły wykrycie fal grawitacyjnych z niezwykle masywnego układu dwóch czarnych dziur o masach 66 i 85 mas Słońca, które połączyły się tworząc czarną dziurę o masie około 142 mas Słońca. Utworzony w wyniku połączenia obiekt jest najbardziej masywną czarną dziurą, jaką kiedykolwiek wykryto za pomocą fal grawitacyjnych.

Komunikat w polskiej wersji językowej >>

Komunikat w angielskiej wersji językowej >>

 

 • 3.09.2020, DWA ERC STARTING GRANTS DLA BADACZY Z WMIM UW

Dr Wojciech Czerwiński oraz dr Michał Pilipczuk z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW dołączyli do grona laureatów prestiżowych grantów Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych. Ich zespoły będą analizować problemy dotyczące systemów o nieskończonej liczbie stanów oraz rozwiązywać trudne problemy obliczeniowe za pomocą metod strukturalnych.

Pobierz pełny komunikat (pdf)

Pobierz pełny komunikat w wersji ang. (pdf)

 

 • 1.09.2020, UW NAWIĄZUJE WSPÓŁPRACĘ Z DEEPMIND

W sierpniu Uniwersytet Warszawski i będąca światowym liderem w badaniach nad sztuczną inteligencją firma DeepMind podpisały umowę o współpracy, w ramach której DeepMind sfinansuje dwa stypendia dla studentek Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki.

Pobierz pełny komunikat (pdf)

 

 • 26.08.2020, LIST INTENCYJNY UW I POLPHARMA BIOLOGICS DOTYCZĄCY WSPÓŁPRACY AKADEMICKIEJ I NAUKOWEJ

Uniwersytet Warszawski oraz firma Polpharma Biologics podpisały 25 sierpnia umowę dotyczącą współpracy akademickiej, naukowej i technologicznej, która umożliwi studentom kierunku „biotechnologia” przygotowanie się do pracy w przemyśle biofarmaceutycznym.

Pobierz pełny komunikat (pdf)

 

 • 21.08.2020, NA ZNAK SOLIDARNOŚCI

Społeczność akademicka Uniwersytetu Warszawskiego z wielkim niepokojem obserwuje sytuację na Białorusi, w szczególności przemoc i represje wobec demonstrujących po wyborach prezydenckich. Studenci Białoruscy relegowani z uczelni mogą odbyć pełne studia na Uniwersytecie Warszawskim w ramach Programu Stypendialnego im. Konstantego Kalinowskiego. W związku z obecną sytuacją na Białorusi i przewidywanym wzrostem liczby osób represjonowanych postanowiono uruchomić dodatkowy nabór. Zapisy rozpoczną się 31 sierpnia.

Pobierz pełny komunikat (pdf)

🔊 Nagranie „Statystyki dotyczące studentów Białoruskich na UW”, Olga Laska, Biuro Prasowe UW >>

 

 • 21.08.2020, BEZPŁATNE TESTY NA KORONAWIRUSA – PRZEDŁUŻONY TERMIN

Od 29 czerwca pracownicy i doktoranci UW mogą skorzystać z bezpłatnych testów na obecność przeciwciał przeciw wirusowi SARS-CoV-2. Do tej pory skorzystało z nich ok. 2 tys. osób. Pracownicy i doktoranci UW, którzy z uwagi na okres wakacyjno-urlopowy nie mogli wykonać badania w lipcu i sierpniu, będą mogli to zrobić jeszcze we wrześniu. Punkt pobrań otwarty będzie do 26 września.

Więcej informacji znajduje się na stronie głównej UW >>

🔊 Nagranie „Bezpłatne testy na koronawirusa”, Olga Laska, Biuro Prasowe UW >>

 • 19.08.2020, NOWY ZESPÓŁ REKTORSKI UW

Prof. Sambor Grucza, prof. Ewa Krogulec, prof. Zygmunt Lalak i prof. Sławomir Żółtek wejdą w skład nowego zespołu rektorskiego Uniwersytetu Warszawskiego. Prorektorzy UW w kadencji 2020-2024 zostali ogłoszeni przez rektora elekta prof. Alojzego Z. Nowaka w liście do członków Kolegium Elektorów UW. 1 września rozpoczną oni swoje kadencje, zastępując dotychczasowe władze uczelni, na których czele od ośmiu lat stał prof. Marcin Pałys.

Pobierz pełny komunikat (pdf)

 

 • 10.08.2020, ROCZNICA BITWY WARSZAWSKIEJ. UPAMIĘTNIENIE POLEGŁYCH STUDENTÓW

Materiały źródłowe do książki o poległych studentach UW, którzy brali udział w Bitwie Warszawskiej zbierane były przez prawie sto lat. Jej wydanie obiecano 80 lat temu. Przygotowaniem książki zajmują się Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego. Premiera w listopadzie.

Pobierz pełny komunikat (pdf)

 

 • 5.08.2020, RĘKOPISY CHOPINA

Fryderyk Chopin pisał w sposób zróżnicowany. Na kopertach zawsze kaligraficznie, do rodziny zwykle dużo mniej czytelnie, zdecydowanie drobniejszym pismem. Często robił dopiski na marginesach, nie podpisywał się pełnym imieniem i nazwiskiem. Jak zmieniał się charakter pisma kompozytora w czasie jego życia?

Więcej informacji znajduje się na stronie głównej UW >>

 

 • 3.08, NOWA OFERTA KURSÓW UNIWERSYTETU OTWARTEGO UW

6 sierpnia rozpoczęły się zapisy na kursy online Uniwersytetu Otwartego UW, które odbędą się w I trymestrze roku akademickiego 2020/2021. To 150 kursów językowych, hobbystycznych czy podnoszących kwalifikacje zawodowe. Zajęcia prowadzą wykładowcy UW i WUM. Może brać w nich udział każdy, kto skończył 16 lat.

Więcej informacji znajduje się na stronie głównej UW

🔊 Nagranie „Nowa oferta kursów UO UW”, Olga Laska, Biuro Prasowe UW

 

 • 31.07.2020, ARTYKUŁ NAUKOWCÓW Z UW DOTYCZĄCY POŻARU TORFOWISKA NAD BIEBRZĄ

Badacze z Wydziału Biologii opublikowali artykuł dotyczący długofalowego wpływu pożaru podpowierzchniowego torfowiska niskiego nad Biebrzą na właściwości gleby organicznej i wtórną sukcesję roślin. Publikacja ukazała się w czasopiśmie „Science of The Total Environment” podejmującym tematykę klimatu, środowiska i ekologii.

Pobierz pełny komunikat (pdf)

 

 • 23.07.2020, LEKTURA NA WAKACJE

Wydawnictwa UW przygotowały listę lektur nieobowiązkowych. To cztery książki, które warto przeczytać podczas wakacji. Jest propozycja dla melomanów, podróżników, miłośników literatury amerykańskiej oraz amatorów boksu.

Więcej informacji znajduje się na stronie głównej UW >>

 

 • 17.07.2020, BADANIE DOTYCZĄCE FUNKCJI NEUROPSYCHOLOGICZNYCH I JAKOŚCI ŻYCIA PO CHOROBIE COVID-19

Zespół naukowców z Wydziału Psychologii UW pod kierunkiem prof. Emilii Łojek prowadzi badanie dotyczące funkcji neuropsychologicznych i jakości życia osób, które zaraziły się koronawirusem. Wyniki badania posłużą do opracowania wskazań dla diagnostyki neuropsychologicznej oraz terapii osób, które chorowały na COVID-19.

Pobierz pełny komunikat (pdf)

 

 • 9.07.2020, REKRUTACJA 2020/2021 NA UNIWERSYTECIE WARSZAWSKIM

13 lipca na Uniwersytecie Warszawskim rozpoczną się zapisy na studia I stopnia i jednolite magisterskie.Trwa także rekrutacja na częśd kierunków II stopnia. Rejestracja odbywa się przez system IRK. Trwa także rekrutacja na część kierunków II stopnia. Rejestracja odbywa się przez system IRK. W tegorocznej ofercie studiów na UW do wyboru jest ponad 100 kierunków, w tym cztery nowości: fennistyka, pedagogika specjalna, studia miejskie i nauczanie języków obcych.

Pobierz pełny komunikat (pdf)

🔊 Nagranie „Rekrutacja 2020-2021, Olga Laska, Biuro Prasowe UW”

 

 • 3.07.2020, WARZYWNIAK W OGRODZIE BOTANICZNYM UW

Kapusta głowiasta, jarmuż, por, burak liściowy, majeranek czy marchew zwyczajna. Łącznie 26 gatunków różnych ziół i warzyw zdobi w tym roku dywan w Ogrodzie Botanicznym UW.

Pobierz pełny komunikat (pdf)

 

 • 3.07.2020, DZIAŁANIA UW W RAMACH „INICJATYWY DOSKONAŁOŚCI”

Wzmocnienie Białowieskiej Stacji Geobotanicznej UW, studia indywidualne w obszarze fizyki i chemii kwantowej, stypendia dla olimpijczyków, Centrum Badań nad Kulturą, Językiem i Umysłem, Laboratorium wiedzy – to przykłady działań, które zostaną zrealizowane w ramach Priorytetowych Obszarów Badawczych „Inicjatywy doskonałości” na UW. Program IDUB przewiduje 70 działań, z których skorzysta cała społeczność uczelni. O szansach, jakie stwarza „Inicjatywa doskonałości” opowiadają przedstawiciele poszczególnych POB-ów podczas cyklu spotkań online.

Pobierz pełny komunikat (pdf)

 

 • 3.07.2020, DHC UKRAIŃSKIEJ UCZELNI DLA REKTORA UW

Senat Przykarpackiego Uniwersytetu Narodowego imienia Wasyla Stefanyka jednogłośnie podjął decyzję o nadaniu tytułu doktora honoris causa prof. Marcinowi Pałysowi, rektorowi UW. Uroczystość wręczenia doktoratu planowana jest we wrześniu na Ukrainie.

Pobierz pełny komunikat (pdf)

 

 • 30.06.2020, UW W SZANGHAJSKIM RANKINGU DZIEDZIN NAUKOWYCH 2020

Fizyka z astronomią oraz matematyka prowadzone na Uniwersytecie Warszawskim zajęły wysokie pozycje w tegorocznym szanghajskim rankingu dziedzin naukowych, plasując się na miejscach – odpowiednio – 51-75 i 76-100 na 500 notowanych jednostek. Zostały ocenione też najwyżej spośród ujętych w wykazie polskich instytucji reprezentujących te dyscypliny. W Shanghai’s Global Ranking of Academic Subjects 2020 uwzględnionych zostało również dziesięć innych dyscyplin reprezentowanych przez UW.

Więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie internetowej >>

 

 • 26.06.2020, BEZPŁATNE TESTY NA KORONAWIRUSA

Pracownicy i doktoranci UW mogą skorzystać z bezpłatnych badań na obecność przeciwciał przeciw wirusowi SARS-CoV-2. Badania wykonywane będą w dwóch klasach IgM oraz IgG, metodą, która daje 98,5% poprawności wyników. Przeprowadzi je Warsaw Genomics Laboratorium Analiz Genetycznych.

Pobierz pełny komunikat (pdf)

 

 • 10.06.2020, NAUKOWCY Z UW ZAPROPONOWALI NOWĄ METODĘ BADANIA WAŻNYCH BIOLOGICZNIE STRUKTUR DNA

Zespół naukowców Uniwersytetu Warszawskiego pod kierunkiem dr hab. Joanny Kowalskiej opublikował na łamach czasopisma „Nucleic Acids Research” artykuł opisujący syntezę i zastosowanie fluorowanych cząsteczek DNA do badań funkcji i właściwości kwasów nukleinowych z wykorzystaniem fluorowego magnetycznego rezonansu jądrowego. Publikacja ta została uznana przez recenzentów za „Breakthrough Paper” – artykuł przełomowy dla rozwoju nauki.

Pobierz pełny komunikat (pdf)

 

 • 10.06.2020, DR PRZEMYSŁAW MRÓZ LAUREATEM NAGRODY MIĘDZYNARODOWEJ UNII ASTRONOMICZNEJ

Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU) poinformowała o przyznaniu corocznych prestiżowych nagród za najwybitniejsze na świecie prace doktorskie obronione w roku 2019 w dziedzinie astronomii. Wśród laureatów tegorocznych nagród jest po raz pierwszy polski naukowiec – dr Przemysław Mróz, który uzyskał stopień doktora w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Warszawskiego.

Pobierz pełny komunikat (pdf)

Pobierz komunikat w wersji ang. (pdf)

 

 • 5.06.2020, ZAAWANSOWANE PRACE PRZY UL. DOBREJ 55

Program wieloletni „Uniwersytet Warszawski 2016-2025” to kompleksowy program rozwoju uczelni, którego celem jest ożywienie potencjału nauk humanistycznych i społecznych. Program obejmuje budowę nowych gmachów oraz rozbudowę i przebudowę istniejących budynków, z których korzystać będą studenci i pracownicy UW. Największą inwestycją programu wieloletniego jest budowa II etapu budynku przy ul. Dobrej 55. Na Powiślu trwają obecnie intensywne prace budowlane.

Pobierz pełny komunikat (pdf)

 

 • 5.06.2020, REKTOR UW O PLANACH NA PRZYSZŁY ROK AKADEMICKI

Prof. Marcin Pałys, rektor UW, w nagraniu skierowanym do społeczności Uniwersytetu mówi: „Mam nadzieję, że następny rok akademicki rozpoczniemy od tradycyjnej inauguracji 1 października, w takiej formie, do jakiej się przyzwyczailiśmy, ale musimy być też przygotowani na to, że sytuacja epidemiologiczna może się zmienić także na niekorzyść”. Podkreśla przy tym, że część zajęć po wakacjach może być kontynuowana w trybie zdalnym z uwagi na konieczność zachowania zapewniających bezpieczeństwo i ochronę zdrowia warunków studiowania, pracy i prowadzenia badań.

Więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie internetowej >>

 

 • 1.06.2020, „PRZYŁBICE NA START” DLA SPOŁECZNOŚCI UW

Trwa akcja, w ramach której zespół z Wydziału Fizyki UW produkuje przyłbice ochronne przeznaczone dla studentów, doktorantów i pracowników Uniwersytetu. Wcześniej wolontariusze w ramach inicjatywy „Materiały dla Medyków” w ciągu dwóch miesięcy wydrukowali łącznie ponad 12 tys. przyłbic, które zostały nieodpłatnie przekazane blisko 240 instytucjom medycznym w całej Polsce.

Pobierz pełny komunikat (pdf)

 

Archiwum komunikatów prasowych >>
Zadania Biura Prasowego

Biuro opracowuje koncepcję działań komunikacyjnych i realizują ją poprzez:

→ kompleksową obsługę mediów, w tym m.in. obsługę prasową wydarzeń i projektów, pośredniczenie w kontaktach mediów z pracownikami,

→ prowadzenie stron internetowych uczelni: www.uw.edu.pl, en.uw.edu.pl,

→ przygotowywanie pakietu materiałów o UW, w tym Sprawozdania rocznego rektora UW, publikacji promocyjnych, pisma uczelni „UW”, materiałów informacyjnych,

→ przygotowywanie materiałów filmowych,

→ obsługę narzędzi komunikacyjnych: mailingu (dla odbiorców wewnętrznych), newslettera (dla odbiorców wewnętrznych i zewnętrznych), aplikacji Mobilny USOS (informacja dla jednostek dot. modułów aplikacji służących do komunikacji ze społecznością – pdf), konta twitter.com/UniWarszawski.

 

Biuro dba o spójność komunikacji uczelni poprzez wspieranie jednostek – opiniowanie i konsultowanie ich działań o charakterze informacyjnym lub promocyjnym, a także monitorowanie samodzielnych działań jednostek w tym zakresie.

 

Biuro Prasowe kształtuje politykę informacyjną oraz buduje wizerunek UW poprzez prowadzenie komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej uczelni. Więcej na temat działalności Biura Prasowego UW: PL (pdf), EN (pdf).

 

Biuro Prasowe

Krakowskie Przedmieście 26/28

Pałac Kazimierzowski, I piętro, pok. 11

tel. 22 55 20 990, 22 55 20 740, 22 55 24 066

media(at)uw.edu.pl 

redakcja.www(at)uw.edu.pl – w sprawie stron www.uw.edu.pl oraz en.uw.edu.pl

pismo-uczelni(at)uw.edu.pl – w sprawie pisma uczelni „UW”

https://twitter.com/UniWarszawski

Rzecznik prasowy

dr Anna Modzelewska (biogram)

kontakt:

+48 602 262 552

rzecznik@uw.edu.pl

Zespół Biura Prasowego

Katarzyna Jäger

Katarzyna Łukaszewska (zastępca kierownika biura)

Olga Laska

Daiwa Maksimowicz

Karolina Zylak

Pytania w sprawie kontaktu do ekspertów, prosimy kierować na adres: media@uw.edu.pl.

Adresy mailowe pracowników można także sprawdzać samodzielnie, korzystając ze Spisu Pracowników >>