Uniwersytet Warszawski Dla mediów

Eksperci

Biuro Prasowe pośredniczy w kontaktach mediów z pracownikami uczelni. Dziennikarzy chcących uzyskać pomoc w tym zakresie prosimy o kontakt mailowy: media(at)uw.edu.pl. Godziny pracy biura: od 8.00 do 16.00 od poniedziałku do piątku.

 

Wjazd na teren UW i nagrywanie ekspertów

Wjazd ekip telewizyjnych na teren kampusu głównego UW (Krakowskie Przedmieście 26/28) możliwy jest po wcześniejszym zgłoszeniu i uzyskaniu zgody Biura Prasowego UW. Wizerunek UW może być wykorzystywany w materiałach dotyczących bezpośrednio uczelni oraz działalności osób aktualnie związanych z UW.

 

Aby dokonać zgłoszenia, prosimy o przesłanie maila na adres media(at)uw.edu.pl. W wiadomości należy podać datę i godzinę planowanego nagrania, informację, z kim zostanie przeprowadzone i na jaki temat, nazwę redakcji, kontakt do osoby odpowiedzialnej za materiał, numer rejestracyjny samochodu (jeśli niezbędny jest wjazd na teren kampusu UW) oraz informację, przez którą bramę wjeżdżać będzie ekipa (od strony Krakowskiego Przedmieścia czy od ul. Oboźnej). Informacje te zostaną przekazane do uniwersyteckich strażników, aby umożliwić Państwu sprawny wjazd i wykonanie nagrania.

 

Komunikaty prasowe

 • 30.11.2022, ZAWIESZENIE „WIECHY” W NOWYM GMACHU WYDZIAŁU PSYCHOLOGII UW

30 listopada na placu budowy gmachu Wydziału Psychologii na Ochocie odbyła się tzw. „wiecha” – budowlana tradycja uroczystego zawieszenia wieńca na budynku. W ten sposób podsumowano zakończenie konstrukcji całości obiektu, który powstaje w ramach programu wieloletniego, kompleksowego planu rozwoju uczelni. Społeczność UW będzie mogła korzystać z budynku od 2025 roku.

Pełny komunikat

 

 • 30.11.2022, NOWE ODKRYCIA W METSAMOR

Badacze z Wydziału Archeologii oraz Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej im. K. Michałowskiego UW w ostatnim sezonie wykopaliskowym w armeńskim Metsamor znaleźli kolejne ślady funkcjonowania miasta oraz zamożności jego mieszkańców. Dotychczasowe odkrycia ekspedycji w Metsamor, w której uczestniczą naukowcy z UW, są obecnie prezentowane na wystawie w Erywaniu.

Pełny komunikat

 

 • 28.11.2022, ROZPOCZĘCIE PLEBISCYTU NA SŁOWO ROKU 2022

Do 31 grudnia na stronie sloworoku.uw.edu.pl każdy może wybrać jeden z ponad dwudziestu podanych wyrazów lub przesłać własną propozycję, która ich zdaniem najbardziej odzwierciedla ważne tematy i wydarzenia minionych dwunastu miesięcy. Ogłoszenie wyników plebiscytu nastąpi podczas konferencji online 3 stycznia 2023 roku.

Pełny komunikat

 

 • 28.11.2022, STUDENCI UW WICEMISTRZAMI EUROPY ŚRODKOWEJ W PROGRAMOWANIU ZESPOŁOWYM

Studenci Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW zdobyli drugie miejsce podczas XXVIII Akademickich Mistrzostw Europy Środkowej w Programowaniu Zespołowym. Mistrzostwa odbywały się od 25 do 27 listopada w Lublanie, w Słowenii. Wystartowało w nich ponad 50 zespołów z Chorwacji, Czech, Łotwy, Polski, Słowacji, Słowenii i Węgier.

Pełny komunikat

 

 • 16.11.2022, PONOWNY POCHÓWEK PROF. JANA ŁUKASIEWICZA

„Jan Łukasiewicz 1878–1956. Filozof, logik i polityk. Człowiek twórczej myśli, ścisłego języka i pożytecznego działania” to tytuł organizowanej przez Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego wystawy poświęconej byłemu rektorowi UW. Jej wernisaż, który odbędzie się 22 listopada, jest wydarzeniem towarzyszącym sprowadzeniu do Polski szczątków prof. Jana Łukasiewicza.

Pełny komunikat

 

 • 15.11.2022, ODKRYCIA W BAHRA W PÓŁNOCNYM KUWEJCIE

Kuwejcko-Polska Misja Archeologiczna (KPAM), w której pracach uczestniczą naukowcy z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW, prowadzi badania na prehistorycznym stanowisku Bahra 1 w północnym Kuwejcie. W bieżącym sezonie archeologicznym badacze odkryli nietypowy fragment zawieszki przedstawiającej drapieżnego ptaka oraz fragment modelu łodzi.

Pełny komunikat

 

 • 08.11.2022, ODKRYCIA W GRUZIŃSKIM GONIO

Tłocznia wina, mozaiki, gliniane kałamarze czy kancelaria rzymskiego garnizonu to niektóre z odkryć dokonanych podczas tegorocznych badań w rzymskim forcie Apsaros, znajdującym się w gruzińskim Gonio. Stanowisko jest od kilku lat znane ze względu na odkrycie mozaiki podłogowej w ruinach domu dowódcy garnizonu. Pracami ekspedycji kierował m.in. dr hab. Radosław Karasiewicz-Szczypiorski z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej im. K. Michałowskiego UW.

Pełny komunikat

 

 • 08.11.2022, PRAWIE TYSIĄC MAP

W październiku ukazało się drugie wydanie „Geograficzno-politycznego atlasu Polski. Polska w świecie współczesnym” pod redakcją prof. Marcina W. Solarza z Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych UW. W atlasie można znaleźć łącznie 934 mapy i 91 diagramów/wykresów prezentujących Polskę w różnych kontekstach i perspektywach, m.in. na tle historycznym, zmian granic, rozwoju, nazewnictwa geograficznego czy mniejszości narodowych, etnicznych i regionalnych grup językowych.

Pełny komunikat

 

 • 04.11.2022, NA SPACER Z WARSZAWSKĄ MEDYCYNĄ

W Pałacu Kazimierzowskim na kampusie przy Krakowskim Przedmieściu trwa wystawa „Wydział Lekarski Uniwersytetu Warszawskiego. Geneza, historia, reaktywacja”. Przy tej okazji Muzeum UW organizuje też dwa spacery (5 i 12 listopada), których tematyka jest związana z warszawską medycyną. Spacery poprowadzi Hanka Warszawianka (Hanna Dzielińska) – dziennikarka i varsavianistka.

Pełny komunikat

 

 • 03.11.2022, WYSTAWA „MAGICZNYBOTANICZNY”

Jesienią i zimą Ogród Botaniczny UW rozbłyśnie tysiącami świateł. 11 listopada po raz drugi otwarta została tu wystawa inspirowana światem roślin i zwierząt. Obok rzeźb świetlnych, takich jak naturalnych rozmiarów mamut, olbrzymi kwiat dziwidła czy unoszący się w powietrzu koliber, pojawią się tym razem również zupełnie nowe konstrukcje, stanowiące niespodziankę dla zwiedzających. Choć główną rolę odgrywać będzie światło, wystawa pobierze tylko tyle energii co winda w czteropiętrowym budynku.

Pełny komunikat

 

 • 27.10.2022, EWOLUCJA JASZCZUREK W ERZE DINOZAURÓW

Międzynarodowy zespół pod kierownictwem dr. Michała Tałandy z Wydziału Biologii UW badał kompletny i świetnie zachowany szkielet jaszczurki. Odkrycie skamieniałości ze Szkocji dostarczyło nowych informacji o wczesnej ewolucji jaszczurek w czasie ery dinozaurów. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie „Nature”.

Pełny komunikat

 

 • 25.10.2022, NOWA TECHNOLOGIA DZIAŁANIA SIECI NEURONOWYCH

Naukowcy z Wydziału Fizyki UW oraz Polskiej Akademii Nauk wykorzystali fotony do stworzenia pulsującego neuronu, czyli podstawowego elementu przyszłego fotonicznego procesora sieci neuronowych. Tzw. układy neuromorficzne, czyli naśladujące działaniem biologiczny mózg, nad którymi pracują badacze, są przyszłością sztucznej inteligencji. Wyniki badań zespołu zostały opublikowane w „Laser and Photonics Review”.

Pełny komunikat

 

 • 14.10.2022, DR ABDULLAH AL RABEEAH O DZIAŁANIACH HUMANITARNYCH W ARABII SAUDYJSKIEJ

Saudyjski chirurg zaprezentował działalność Centrum Pomocy Humanitarnej im. Króla Salmana w Arabii Saudyjskiej, które funkcjonuje od 2015 roku. Mówił też o perspektywach rozwoju Centrum, działaniach terenowych i komunikacyjnych, a także o partnerstwach z innymi instytucjami pomocowymi. Dr Abdullah Al Rabeeah przypomniał o najistotniejszych osiągnięciach saudyjskiego programu rozdzielania bliźniąt syjamskich.

Pełny komunikat

 

 • 12.10.2022, BADACZKA Z WNE UW Z NAGRODĄ NCN

Prof. Karolina Safarzyńska z Wydziału Nauk Ekonomicznych UW została laureatką tegorocznej Nagrody Narodowego Centrum Nauki. Badaczka otrzymała wyróżnienie w obszarze nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce. Tworzy nowatorskie modele teoretyczne pozwalające na badanie wpływu ograniczonej racjonalności, różnorodności preferencji i interakcji społecznych na polityki klimatyczne.

Pełny komunikat

 

 • 11.10.2022, PROF. FUSZARA NA NOWE TYSIĄCLECIE

18 października rozpocznie się 22. cykl spotkań „8 wykładów na Nowe Tysiąclecie”. Prof. Małgorzata Fuszara z Wydziału Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji UW wygłosi wystąpienie pt. „Gender, prawa kobiet i bunt”. Wykład odbędzie się o godz. 17.00 w auli Starego BUW-u na kampusie przy Krakowskim Przedmieściu.

Pełny komunikat

 

 • 07.10.2022, WYKŁAD O DZIAŁALNOŚCI HUMANITARNEJ KRÓLESTWA ARABII SAUDYJSKIEJ

14 października w Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich na kampusie UW przy Krakowskim Przedmieściu odbędzie się wykład dr. Abdullaha Al Rabeeaha – inspektora generalnego Centrum Pomocy Humanitarnej im. Króla Salmana oraz doradcy na Dworze Królewskim Arabii Saudyjskiej. Tytuł wystąpienia to „Who We Are – an Overview of the Kingdom of Saudi Arabia’s Global Humanitarian Work”.

Pełny komunikat

 

 • 04.10.2022, „NOWY KOMENTARZ DO KODEKSU WATYKAŃSKIEGO B”

Na Papieskim Uniwersytecie Antonianum w Rzymie odbyła się prezentacja dzieła „Nowy komentarz do Kodeksu Watykańskiego B (3773)” – jednego z pięciu Kodeksów w kolekcji Borgiów, znajdującego się w Watykańskiej Bibliotece Apostolskiej. Praca została przygotowana we współpracy Uniwersytetu Warszawskiego z Narodowym Uniwersytetem Autonomicznym w Meksyku.

Pełny komunikat

 

 • 03.10.2022, UNIWERSYTET MUSI KSZTAŁTOWAĆ PRZYSZŁOŚĆ

Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2022/2023 odbyła się 3 października w Auli im. Adama Mickiewicza w Auditorium Maximum na kampusie przy Krakowskim Przedmieściu. Wykład inauguracyjny poprowadziła prof. Maria Siemionow, światowej sławy mikrochirurg.

Pełny komunikat

 

 • 03.10.2022, ŚCIĘGNO ACHILLESA POD KONTROLĄ

Smarter Diagnostics, startup z Uniwersytetu Warszawskiego, rozwinął skuteczne narzędzie do analizy obrazów rezonansu magnetycznego kończyny dolnej. SmarterAchillesMRI wykorzystuje technologię sztucznej inteligencji, aby znacząco przyspieszyć diagnostykę ścięgna Achillesa i zapewnić profilaktykę urazów. Projekt wsparły dwa fundusze venture capital: Aligo VC i Sunfish Partners, inwestując kwotę 2,2 mln złotych.

Pełny komunikat

 

 

Zadania Biura Prasowego

→ kompleksowa obsługa mediów, w tym m.in. obsługa prasowa wydarzeń i projektów, pośredniczenie w kontaktach mediów z pracownikami,

→ prowadzenie stron internetowych uczelni: www.uw.edu.pl, en.uw.edu.pl,

→ przygotowywanie Sprawozdania rocznego rektora UW, pisma uczelni „UW”, materiałów informacyjnych,

→ przygotowywanie materiałów filmowych,

→ obsługa narzędzi komunikacyjnych: mailingu (dla odbiorców wewnętrznych), newslettera (dla odbiorców wewnętrznych i zewnętrznych), aplikacji Mobilny USOS (informacja dla jednostek dot. modułów aplikacji służących do komunikacji ze społecznością – pdf), konta twitter.com/UniWarszawski.

 

Biuro dba o spójność komunikacji uczelni poprzez wspieranie jednostek: opiniowanie i konsultowanie ich działań o charakterze informacyjnym lub promocyjnym, a także monitorowanie samodzielnych działań jednostek w tym zakresie.

 

Biuro Prasowe

Krakowskie Przedmieście 26/28

Pałac Kazimierzowski, I piętro, pok. 11

tel. 22 55 20 740

media(at)uw.edu.pl

pon. – pt., 8.00 – 16.00

 

https://twitter.com/UniWarszawski

Rzecznik prasowy

dr Anna Modzelewska (biogram)

rzecznik@uw.edu.pl
tel. 22 55 20 740

Zespół Biura Prasowego

Olga Dorczuk

Katarzyna Jäger

Olga Laska

Daiwa Maksimowicz

Anna Stobiecka

Justyna Weber

Izabela Wołczaska

Karolina Zylak

Pytania w sprawie kontaktu do ekspertów, prosimy kierować na adres: media@uw.edu.pl.

Adresy mailowe pracowników można także sprawdzać samodzielnie, korzystając zSpisu Pracowników >>

Dziennikarzy zainteresowanych otrzymywaniem komunikatów prasowych prosimy o dopisanie się do listy mailingowej mediów.