Uniwersytet Warszawski Inwestycje

Trwające inwestycje

1) II etap budynku dla wydziałów Neofilologii oraz Lingwistyki Stosowanej, przy ul. Dobrej 55

Drugi etap Dobrej 55 jest jedną z trzech największych i najdroższych inwestycji programu wieloletniego. Powierzchnia nowej części budynku będzie zajmować 25,2 tys. m², a jej koszt to 138,6 mln zł (z czego 134,3 mln zł to środki z programu rozwoju). Prace budowlane rozpoczną się w 2018 roku. Gmach, z którego będą korzystać wydziały Lingwistyki Stosowanej i Neofilologii będzie zajmować cały pas działki między ulicami Dobrą, Lipową, Browarną i Wiślaną.

Więcej o inwestycji znaleźć można w piśmie uczelni „UW”, 1/2017 (pdf).

 

2) Podziemie Biblioteki Uniwersyteckiej

Na poziomie -1 BUW będą się odbywać zajęcia sportowe dla studentów. Na 5 tys. m² powstanie łącznie 8 wydzielonych sal sportowych, szatnie, toalety z prysznicami, pokoje trenerów, magazyny na sprzęt, poczekalnie i niewielki barek. Jednocześnie z centrum będzie mogło korzystać około 400 osób. Remont zgodnie z planem ma zostać zakończony w 2018 roku. Inwestycja finansowana jest z programu wieloletniego.

 

3) Obserwatorium Astronomiczno-Meteorologiczne UW na Ukrainie

W 2012 roku rozpoczęła się restauracja przedwojennego budynku, stojącego na górze Pop Iwan, na terenie karpackiego Parku Narodowego. UW wspomaga głównego pomysłodawcę renowacji – Uniwersytet w Iwano-Frankiwsku. W projekt włączyła się także Fundacja Uniwersytetu Warszawskiego. W ośrodku będą prowadzone badania roślinności karpackiej, rozwoju ekologii, praktyki z botaniki, biologii czy geologii. W budynku powstaje wysokogórskie schronisko studenckie.

 

Największe inwestycje zakończone w ostatnich latach

1) Rewitalizacja Gmachu Audytoryjnego

Remont gmachu zakończył się w 2017 roku. W odnowionym Gmachu Audytoryjnym znajdują się pracownie multimedialna i badań fokusowych wyposażona m.in. w lustro weneckie zapewniające bezpośredni podgląd przebiegu badań, kabiny tłumaczy, aula z panelami akustycznymi i składaną trybuną mogącą pomieścić 150 osób, a także kafeteria, sale seminaryjne i wykładowe. Wnętrza odrestaurowanego budynku łączą zabytkowe akcenty i nowoczesną, funcjonalną przestrzeń.

Więcej informacji o Gmahu Audytoryjnym po remoncie

Broszura „Otwarcie odrestaurowanego Gmachu Audytoryjnego” (pdf)

 

2) I etap gmachu dla wydziałów Neofilologii oraz Lingwistyki Stosowanej

Budynek sąsiaduje z Biblioteką Uniwersytecką. Budowa pierwszej części gmachu o powierzchni 11 tys m²  kosztowała ponad 66 mln zł. Połowa środków pochodziła z funduszy UE, część kosztów pokryła Fundacja Uniwersytetu Warszawskiego. Projekt budynku wykonała pracownia architektoniczna Kuryłowicz & Associates. Budowa gmachu trwała rok i zakończyła się w 2012.

Relacja z otwarcia I etapu siedziby wydziałów lingwistycznych – pismo uczelni „UW” 4/2012 (pdf)

 

3) Kampus na Ochocie

W 2007 r. Uniwersytet wspólnie z warszawskim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich ogłosił konkurs na opracowanie nowej koncepcji urbanistyczno-architektonicznej całego terenu. Projektanci musieli przedstawić propozycje zmian już istniejących budynków oraz nakreślić wizję nowych gmachów. Pierwszą nagrodę otrzymał projekt pracowni Kuryłowicz & Associates.

 

Centrum Nowych Technologii. Pierwsze prace związane z inwestycją rozpoczęły się w 2010 roku. Projekt architektoniczny wykonała firma Arch Magic.

Nowa siedziba Wydziału Fizyki. Budowa gmachu, która rozpoczęła się w 2010 r. Budynek zaprojektowali architekci pracowni Kuryłowicz & Associates. Wspólny koszt budowy nowej siedziby Wydziału Fizyki oraz Centrum Nowych Technologii to 280 mln zł, 95% tej sumy pochodzi z funduszy UE.

 

Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych. Koszt całości to 290 mln zł, 85% tej sumy pochodzi ze środków UE. Zakończenie II etapu zaplanowano na rok 2015.

 

Ośrodek Produkcji i Badań Radiofarmaceutyków. Ośrodek, otwarty w 2012 r. Środowiskowym Laboratorium Ciężkich Jonów UW, spełnia dwie funkcje – produkuje radiofarmaceutyki wykorzystywane w diagnostyce PET, czyli tomografii pozytonowej, jest też jednostką badawczą, której celem jest tworzenie zupełnie nowych radiofarmaceutyków dla diagnostyki medycznej. Budowa ośrodka kosztowała 26 mln zł, uczelnia otrzymała wsparcie MNiSW, Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej z Wiednia, Ministerstwa Zdrowia oraz UE.

 

Relacja z otwarcie Centrum Nowych Technologii i nowej siedziby Wydziału Fizyki

Relacja z otwarcia Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych – pismo uczelni „UW” 3/2013 (pdf)

 

4) Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach

Ośrodek ECEG, zaprojektowany przez pracownię WXCA, położony jest w nieczynnym kamieniołomie na Górze Rzepka, obok rezerwatu przyrody. Tworzą go budynek laboratoryjno-dydaktyczny, konferencyjny oraz trzy budynki noclegowe.

Relacja z otwarcia ECEG

Broszura „Uniwersytet w Górach Świętokrzyskich”

 

5) Centrum Obliczeniowe ICM

Centrum Obliczeniowe znajduje się na Białołęce przy ul. Kupieckiej. Jego budowa kosztowała 162 mln zł. Powstanie ośrodka było możliwe dzięki dofinansowaniu z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Ministerstwa Rozwoju dla projektu Centrum Kompetencji OCEAN (Otwarte Centrum Danych i ich Analiz). Jego budowa trwała 8 miesięcy – od maja do końca grudnia 2015 roku. Otwarcie budynku odbyło się 17 czerwca 2016 roku.

Relacja z otwarcia Centrum Obliczeniowego

Przydatne kontakty i linki

Biuro ds. Wspomagania Rozwoju  

Zastępca kanclerza ds. technicznych

 

Inwestycje i remonty:

szczegółowe informacje na temat nowych inwestycji i prowadzonych remontów publikowane są w Sprawozdaniach rocznych rektora UW

Zwiedzaj, czytaj, oglądaj

O historii i architekturze uniwersyteckich gmachów, nie tylko zabytkowych, ale i tych najmłodszych, powstających na Powiślu czy Ochocie przeczytać można w polsko-angielskim przewodniku po najciekawszych miejscach na UW.

 

Pobierz przewodnik (pdf)