Uniwersytet Warszawski Program wieloletni „Uniwersytet Warszawski 2016-2025”

Program wieloletni „Uniwersytet Warszawski 2016-2025”

3 listopada 2015 roku Rada Ministrów RP podjęła uchwałę dotyczącą wsparcia rozwoju Uniwersytetu Warszawskiego.

– Program wieloletni jest kompleksowym programem przemiany Uniwersytetu. Chcemy być uniwersytetem należącym do europejskiej czołówki i liczącym się w skali międzynarodowej. A nasze dotychczasowe sukcesy i niekwestionowana pozycja lidera w Polsce są gwarancją właściwego wykorzystania środków przewidzianych przez władze państwowe – mówi o programie wieloletnim prof. Marcin Pałys, rektor UW. Program jest jednym z narzędzi osiągnięcia strategicznego celu uczelni, a więc umocnienia pozycji UW jako uniwersytetu badawczego: prowadzącego badania na najwyższym poziomie i opierającego kształcenie na ich wynikach, rozpoznawalnego na świecie i przyciągającego studentów oraz pracowników z zagranicy, silnie oddziałującego na otoczenie społeczne i gospodarcze.

Realizacja programu przyniesie korzyści dla całej społeczności Uniwersytetu oraz naszego otoczenia społecznego i gospodarczego. Pozwoli stworzyć odpowiednie warunki do pracy i studiowania dla przedstawicieli nauk społecznych i humanistycznych na wzór zmian, jakie w ostatniej dekadzie zaszły na kampusie dla nauk ścisłych i przyrodniczych na Ochocie.

W latach 2016-2025 Uniwersytet zrealizuje 18 inwestycji – na trzech uniwersyteckich kampusach: przy Krakowskim Przedmieściu, na Ochocie oraz na Służewcu powstaną nowe budynki lub zmodernizowane zostaną już istniejące gmachy. Każda z inwestycji realizowane będzie w sposób partycypacyjny, przyszli użytkownicy budynków będą mogli wypowiedzieć się na temat potrzeb swojej jednostki. Uczelnia otrzyma na realizację programu z budżetu państwa około 1 mld złotych. – Inwestycje programu wieloletniego nie są celem samym w sobie, ale narzędziem do osiągnięcia celów, które stawiamy przed Uniwersytetem. Do tego potrzebne są możliwości i umiejętności łączenia różnych dziedzin, ponieważ wszystkie ważne społecznie problemy są zagadnieniami interdyscyplinarnymi. Dlatego przebudowa i modernizacja istniejących budynków oraz budowa nowych ma sprzyjać takiej współpracy i zmniejszać atomizację Uniwersytetu – mówi o głównych celach programu wieloletniego prof. Marcin Pałys, rektor UW.

Cele programu wieloletniego

„Uniwersytet Warszawski 2016-2025”

1. rozwój przedsięwzięć transdyscyplinarnych

2. większe umiędzynarodowienie uczelni

3. rozwój programu kształcenia przez całe życie

4. rozwój przedsiębiorczości akademickiej

5. wspieranie innowacyjnych form kształcenia

6. podnoszenie jakości życia publicznego

Program wieloletni – fakty i liczby
  • 3 listopada 2015 roku – uchwała Rady Ministrów o wsparciu rozwoju Uniwersytetu Warszawskiego, zmieniona 13 stycznia 2017 roku; obecnie procedowany jest wniosek o kolejną zmianę programu złożony przez UW 27 czerwca 2017 roku
  • cel główny: ożywienie potencjału nauk humanistycznych i społecznych, wzmocnienie międzynarodowej pozycji UW, zwiększenie wpływu uniwersytetu na otoczenie społeczne i gospodarcze
  • sposób osiągnięcia celów: stworzenie odpowiednich warunków dla rozwoju UW przez rozbudowę i modernizację infrastruktury uczelni
  • 18 inwestycji planowanych w ramach programu
  • około 180 tys. m2 – powierzchnia nowych oraz zmodernizowanych budynków
  • 970 110 500 – budżet programu, w tym 945 110 500 ze środków państwowych, 25 000 000 ze środków UW
  • 2016-2025 – lata realizacji programu

Chcemy budować obiekty wielofunkcyjne. Ma się w nich znaleźć miejsce dla wydziałów, a także mają one spełniać funkcje ogólnouniwersyteckie i społeczne. Przestrzeń zostanie zaprojektowana w taki sposób, aby przeciwdziałać powstawaniu małych, oddzielonych od siebie wysepek, aby sprzyjała kontaktom, wymianie myśli i nawiązywaniu współpracy. Aby to się udało, potrzebne będzie także stosowanie elastycznych form organizacyjnych dla dydaktyki i badań – prof. Marcin Pałys, rektor UW.

Więcej o programie wieloletnim UW

Projekt budowlany Dobrej 55

Musimy myśleć w kategorii uniwersytetu jako całości, a nie samowystarczalnych wysepek

Dodatkowe materiały