Ponad 300 gości, osiem europejskich uczelni, kilkadziesiąt sesji, warsztatów i spotkań. Na Uniwersytecie Warszawskim odbyło się trzydniowe Annual Meeting Sojuszu 4EU+, którego członkiem jest UW. 26 września rektor prof. Alojzy Z. Nowak przejął z rąk rektora Uniwersytetu w Mediolanie prof. Elio Franziniego przewodnictwo w Sojuszu. W wydarzeniu uczestniczył m.in. minister nauki Dariusz Wieczorek.

Sojusz 4EU+ tworzy osiem uczelni badawczych, które wspólnie budują jeden Europejski Uniwersytet. Dla Uniwersytetu Warszawskiego stanowi jedną z najważniejszych strategicznych inicjatyw. Dzięki 4EU+ budowana jest wspólna infrastruktura edukacyjna, badawcza, cyfrowa i mobilnościowa. Ponad 300 tys. studentów, prawie 30 tys. doktorantów i ponad 50 tys. pracowników z Warszawy, Pragi, Kopenhagi, Heidelbergu, Paryża, Mediolanu i Genewy codziennie ma okazję wymieniać się doświadczeniami, realizować wspólne badania czy prowadzić innowacyjne projekty edukacyjne. Łącznie w Sojuszu rozpoczęto dotychczas ponad 240 projektów międzyuczelnianych.

 

Co roku Sojusz organizuje zakrojone na szeroką skalę wydarzenie podsumowujące – Annual Meeting – każdego roku na innej uczelni. Tegoroczna edycja została zorganizowana przez Uniwersytet Warszawski pod hasłem Digital 4EU+. Education – Research Cooperation.

 

Zgodnie z przyjętą zasadą przewodniczenie Sojuszowi jest przechodnie i trwa rok. Podczas spotkania w Warszawie prezydencja Sojuszu 4EU+ została uroczyście przekazana rektorowi UW prof. Alojzemu Z. Nowakowi.

– Rozwój Sojuszu 4EU+ jest zasługą wszystkich członków naszych wspólnot: studentów, doktorantów, nauczycieli akademickich i pracowników administracji. Mamy już wiele wspólnych osiągnięć, szczególnie w zakresie edukacji. Prowadzimy projekty i intensywną wymianę akademicką. Nasz świat się zmienia. W związku z tym rola uczelni również musi się zmieniać, nie tylko dostosowując się do ewoluującej rzeczywistości, lecz także ją kształtując – powiedział prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW, podczas ceremonii otwarcia w Starej Bibliotece na kampusie UW przy Krakowskim Przedmieściu.

– To bardzo ważne wydarzenie, jeśli chodzi o rozwój nauki w Polsce i Europie. Jestem wdzięczny za Państwa pracę. Strategia Sojuszu 4EU+ w dużej mierze pokrywa się z prowadzoną przez nas polityką naukową. Chcemy nadal wspierać współpracę europejskich instytucji szkolnictwa wyższego – powiedział Dariusz Wieczorek, minister nauki, który uczestniczył w Annual Meeting 4EU+ na UW.

Uniwersytet Europejski

Od 25 do 27 września przedstawiciele studentów, doktorantów, pracowników administracyjnych, nauczycieli akademickich i badaczy ośmiu uczelni członkowskich podczas szeregu warsztatów, debat i spotkań rozmawiali m.in. o postępach w realizacji programów flagowych, kwestiach związanych z projektami edukacyjnymi, mobilnością, komunikacją czy digitalizacją. Zgodnie z hasłem przewodnim spotkania, Digital 4EU+: Education – Research Cooperation, uczestnicy poruszyli tematy związane m.in. z zastosowaniem cyfrowych rozwiązań w edukacji i nauce, także w odniesieniu do sztucznej inteligencji.

 

Podczas General Assembly, które odbyło się 26 września w Starej Bibliotece, strategię Sojuszu przedstawili prof. Elio Franzini, rektor Uniwersytetu w Mediolanie, prof. Antonella Baldi, przewodnicząca Management Committee 4EU+, prof. Berni Hasenknopf, przewodniczący Academic Council 4EU+, i Jan Chmielewski-Gill, wiceprzewodniczący Student Executive Committee 4EU+.Wykład otwarcia Academic, Critical, Practical and Public: the Four Roles of the University in the Age of Datafication wygłosiła prof. Renata Włoch z Wydziału Socjologii UW, dyrektorka naukowa DELab UW Centrum Doskonałości IDUB.

Zapis transmisji z sesji otwartej dostępny jest na kanale YouTube Sojuszu 4EU+:

O 4EU+

Sojusz 4EU+ jest jedną z inicjatyw strategicznych UW. Tworzy go osiem europejskich uczelni badawczych:

  • Uniwersytet Warszawski;
  • Uniwersytet Karola w Pradze;
  • Uniwersytet w Heidelbergu;
  • Uniwersytet Paris-Panthéon-Assas;
  • Uniwersytet Sorboński;
  • Uniwersytet Kopenhaski;
  • Uniwersytet Genewski;
  • Uniwersytet w Mediolanie.

 

Współpraca dotyczy tworzenia wspólnych ram kształcenia i innowacyjnej oferty dydaktycznej, prowadzenia badań naukowych przez międzyuczelniane, multidyscyplinarne zespoły badaczy, inicjatyw związanych z innowacyjnością, transferem technologii i społeczną odpowiedzialnością uczelni.

 

W 2019 roku Sojusz otrzymał status Uniwersytetu Europejskiego w pilotażowym konkursie Komisji Europejskiej „European Universities” finansowanym z programu Erasmus+. Konsorcjum 4EU+ znalazło się wówczas w gronie 17 sojuszy uczelni, które otrzymały fundusze na swoje projekty.

 

27 lipca 2022 roku – One Comprehensive Research European University (1CORE), projekt Sojuszu 4EU+ – otrzymał dofinansowanie w kolejnym konkursie „European Universities”. Zakłada on m.in. przygotowanie interdyscyplinarnej oferty edukacyjnej, innowacyjne kształcenie oparte na badaniach, zintensyfikowanie fizycznej oraz wirtualnej mobilności, a także opracowanie nowej wspólnej infrastruktury cyfrowej.

Film o 4EU+: