Uniwersytet Otwarty
W kursach Uniwersytetu Otwartego Uniwersytetu Warszawskiego mogą uczestniczyć wszystkie osoby, które ukończyły 16 lat. Górnej granicy wieku nie ma, dlatego na zajęciach mogą spotkać się zarówno licealiści, jak i seniorzy. UO działa od 2008 roku. Jest pierwszym i największym uniwersytetem otwartym w Polsce. Prowadzone przez UO UW kursy oparte są na autorskich programach przygotowanych przez uniwersyteckich wykładowców.
Kursy obejmują sześć dziedzin:
- kultury i idee,
- języki świata,
- człowiek i społeczeństwo,
- prawo, biznes i IT,
- nauka i środowisko,
- rekreacja i hobby.
Niektóre z nich mogą wzbogacić CV, inne przeznaczone są dla hobbystów. Możliwe jest też utworzenie kursów dedykowanych, kierowanych do konkretnych odbiorców, np. uczniów szkół licealnych, środowiska biznesowego albo pracowników instytucji.
W 2021 roku realizowane były kursy zdalne, stacjonarne i hybrydowe. Najbardziej popularne były zajęcia z dziedziny języki świata, szczególnie kursy języka angielskiego, a także warsztaty rozwijające umiejętności miękkie, kursy związane z obsługą programów komputerowych oraz dotyczące sztuki. Uniwersytet Otwarty kontynuował serię szkoleń wspierających wykładowców w zakresie zmiany formy prowadzenia zajęć.
Osoby, które biorą udział w szkoleniach podnoszących kwalifikacje zawodowe, po zdaniu egzaminu mogą dodatkowo otrzymać specjalny certyfikat ukończenia kursu, wydrukowany przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych. Dokument poświadcza wiedzę i umiejętności zdobyte podczas zajęć.
Rekrutacja uruchamiana jest trzy razy w roku: w sierpniu, grudniu i marcu. Za każdym razem do wyboru jest ponad 200 zajęć, które trwają najczęściej 30 godzin.
Uniwersytet Otwarty organizuje również wykłady i debaty z udziałem nie tylko autorytetów ze środowiska naukowego, lecz także dziennikarzy, aktorów, polityków czy ludzi kultury. Są to spotkania otwarte dla wszystkich chętnych.