Słowem wstępu
Szanowni Państwo,
dwa lata temu nasi archeolodzy powrócili do Libii po ponad dekadzie przerwy wymuszonej wojną. Efekty ich prac już są widoczne. Jednym z najnowszych odkryć jest maska na ścianie podziemnej cysterny w domu z III wieku. Płaskorzeźba przedstawia twarz człowieka wynurzającego się z wnętrza zbiornika. Czy to demon? Robotnik? A może ozdoba bez konkretnej symboliki? Zachęcamy do przeczytania tekstu na temat nowego sezonu wykopaliskowego na stanowisku Ptolemais, gdzie badacze z Uniwersytetu Warszawskiego są obecni już od niemal ćwierćwiecza („Tajemnice Ptolemais”, s. 22).
W styczniu odbyło się Światowe Forum Ekonomiczne w Davos – prestiżowe wydarzenie gromadzące przedstawicieli najważniejszych instytucji i organizacji ze świata akademickiego, technologicznego i przemysłowego. UW był partnerem akademickim dwóch inicjatyw: AI House oraz Polish Business Hub, a w spotkaniach w Davos brali udział przedstawiciele władz UW oraz naukowcy z uczelni. O tym, co działo się podczas Forum, piszemy w tekście „UW w Davos” (s. 2).
AI coraz śmielej wkracza w różne sfery życia. W ostatnim czasie UW nawiązał współpracę z sześcioma ośrodkami badawczymi i szpitalami w zakresie m.in. wykorzystania AI w medycynie („Medycyna jutra”, s. 4), władze uczelni rozmawiały z przedstawicielem OpenAI Chrisem Lehanem („Epoka sztucznej inteligencji”, s. 8), sztuczna inteligencja była też jednym z tematów kwietniowego seminarium rektorów 4EU+ („Na europejskim poziomie”, s. 6).
Nasza absolwentka, noblistka Olga Tokarczuk otrzymała w marcu tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Sorbońskiego. W tekście „Przestrzeń staje się pytaniem” (s. 5) przeczytają Państwo m.in. o tym, czym dla laureatki jest tajemnicza kraina Metaksy.
Czy tak samo tajemnicze są kolejne osiągnięcia fizyki kwantowej („Zaproszenie do fizyki kwantowej”, s. 18), zachowania ptaków w miejskiej dżungli („Ptasie miasto”, s. 24) i górskie wyprawy antropologa („Po co antropolog chodzi w góry?”, s. 30)? Zapraszamy do lektury.
Na UW powstała strona internetowa dla członków wspólnoty akademickiej i gości, gromadząca wszystkie niezbędne informacje dotyczące postępowania w sytuacjach zagrożenia („Bezpieczeństwo przede wszystkim”, s. 33).
Życzymy przyjemnej lektury
Redakcja