Słowem wstępu
2023 rok na Uniwersytecie Warszawskim rozpoczął się od naukowych sukcesów. Troje naukowców otrzymało prestiżowe granty Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC). Consolidator Grant został przyznany dr. hab. Arturowi Obłuskiemu na badanie rozwoju średniowiecznego afrykańskiego miasta Tungul. Dr Agnieszka Brylak i dr hab. Paweł Skowron otrzymali Starting Grants na badania odpowiednio: wierzeń Indian Nahua oraz algorytmów liczenia głosów. Piszemy o tym w artykule „Trzy granty ERC” (s. 20).
Początek roku wiązał się także z niespodziewanymi zdarzeniami, takimi jak trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii. W akcie solidarności z osobami, które ucierpiały w wyniku trzęsienia ziemi, na UW została uruchomiona zbiórka darów rzeczowych dla poszkodowanych. W artykule „Minuta, która trwała wieczność” (s. 6) piszemy o formach pomocy podjętych na rzecz poszkodowanych, a także prezentujemy obraz katastrofy z perspektywy ekspertów z Wydziału Orientalistycznego UW.
W numerze publikujemy dwa wywiady. Powołanie Wydziału Medycznego, nowe inwestycje, współpraca z biznesem, funkcjonowanie uczelni w zmieniającym się otoczeniu, sukcesy pracowników, doktorantów i studentów UW, strategia uczelni na kolejne lata to tylko przykłady tematów, które poruszył prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW („Podsumowania i plany”, s. 2). Drugi wywiad to rozmowa z Tomaszem Listkiewiczem, sędzią piłkarskim, absolwentem UW, który sędziował finałowy mecz Mistrzostw Świata w Katarze w 2022 roku („Sędziowanie mam w genach”, s. 33).
Prezentujemy też pełne wyniki ewaluacji działalności naukowej Uniwersytetu Warszawskiego, po uwzględnieniu odwołań („Wyniki ewaluacji”, s. 8). To pierwsza ocena przeprowadzona na nowych zasadach w ramach dyscyplin naukowych.
Numer ukazuje się w okresie wielkanocnym, więc nie mogło w nim zabraknąć i tej tematyki. Piszemy o tradycjach katolickich oraz ludowych zwyczajach wielkanocnych związanych z tymi świętami („Wielkanoc – katolickie tradycje i ludowe zwyczaje”, s. 40), a także o obchodach Wielkanocy w Ukrainie („Velykden, czyli prawosławna Wielkanoc”, s. 42). Chrześcijaństwu Wschodu poświęciliśmy więcej miejsca w bieżącym numerze pisma. Pod koniec ubiegłego roku wydany został znaczek pocztowy z wizerunkiem Grzegorza Peradzego, prawosławnego świętego i wykładowcy Uniwersytetu Warszawskiego. Piszemy o tym w artykule „Święty z UW na znaczku” (s. 46).
Ponadto w numerze można przeczytać o wybitnych postaciach z Uniwersytetu Warszawskiego („Jan Łukasiewicz powrócił na Uniwersytet”, s. 61 oraz „Znak pamięci o Ossowskich”, s. 64). Jest też artykuł o kolekcji stworzonej przez wybitnego prawnika z UW, dr. Janusza Fiszera („Kolekcja Janusza Fiszera”, s. 36). Zebrane przez niego dokumenty, ryciny, plany, fotografie i znaczki zostały podarowane Uniwersytetowi przez jego żonę, prof. Urszulę Fiszer, a Muzeum UW przygotowało specjalną wystawę z eksponatami kolekcjonera.
Oprócz tego polecamy Państwa uwadze teksty o Szkole Edukacji Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Uniwersytetu Warszawskiego („Laboratorium edukacyjne”, s. 48), programie wieloletnim UW („Z myślą o studentach”, s. 39), kolejnej edycji konkursu „Przedsiębiorca Roku” („Przedsiębiorczość przez przypadki”, s. 44), o portrecie uczelni w okresie zaborów opartym na prasowych przekazach brytyjskich korespondentów („Korespondencja z Warszawy”, s. 66) i o wiosennym rozkwicie terenów UW („Zieleń uniwersytecka”, s. 50).
W numerze nie zabrakło felietonów naszych stałych współpracowników.
Życzymy miłej lektury
Redakcja