Uniwersytet Warszawski Doktoraty honoris causa

Tytuł doktora honoris causa to najwyższe wyróżnienie w świecie akademickim. W 1921 r. uniwersytet przyznał pierwszy doktorat honorowy, otrzymał go marszałek Józef Piłsudski. Od tamtej pory honorowym doktoratem Uniwersytetu Warszawskiego zostali wyróżnieni m.in. nobliści: Ludwik de Broglie, Jaroslav Heyrovsky, Fryderyk Joliot-Curie, Cecil Frank Powell, Niels Bohr, Riccardo Giacconi, Shuji Nakamura, Olga Tokarczuk, a także laureat nagrody Turinga Charles Antony Richard Hoare.

Doktoraty honoris causa od 2014 roku

Prof. Freiherr Claus von Carnap-Bornheim

225. 5 XII 2023, archeolog, badacz problematyki okresu rzymskiego, promował: Aleksander Bursche

Honorowy doktorat dla europejskiego archeologa

Prof. Hideo Ohno

224. 13 XI 2023, wybitny fizyk materii skondensowanej z Uniwersytetu Tohoku, promował: Andrzej Twardowski

Japoński fizyk doktorem honoris causa UW

Olga Tokarczuk

223. 23 II 2022, jedna z najwybitniejszych przedstawicielek literatury najnowszej w kraju i za granicą, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za 2018 rok, promował: Andrzej Mencwel

Olga Tokarczuk z tytułem doktora honorowego UW

Prof. Andrzej Koźmiński

222. 16 II 2022, ekonomista, ekspert w zakresie transformacji systemowej i zarządzania w warunkach niepewności, analizy systemowej, zarządzania globalnego i miedzynarodowego, promowała: Beata Glinka

DHC dla prof. Andrzeja Koźmińskiego

Prof. Jacek Klinowski

221. 8 XII 2021, wybitny chemik, autorytet w dziedzinie magnetycznego rezonansu jądrowego w fazie stałej, promował: Krzysztof Woźniak

Doktorat honoris causa dla prof. Jacka Klinowskiego

Prof. Janusz Jurczak

220. 16 I 2019, wybitny badacz chemii organicznej, promował: Paweł Kulesza

Prof. Jurczak doktorem honorowym UW

Dr Siergiej Kowalow

219. 14 III 2018, rosyjski działacz i obrońca praw człowieka, biofizyk, promował: Jacek Kurczewski

Siergiej Kowalow doktorem honorowym UW

Prof. Shuji Nakamura

218. 10 V 2017, fizyk, który w 2014 roku otrzymał Nagrodę Nobla za „wynalezienie efektywnej niebieskiej diody elektroluminescencyjnej, która może być źródłem jasnego i energooszczędnego światła białego”, promował: Roman Stępniewski

Doktor honorowy prof. Shuji Nakamura

Prof. Maciej Lewenstein

217. 26 IX 2016, fizyk teoretyczny specjalizujący się m.in. w optyce kwantowej, profesor Katalońskiego Instytutu Nauk Fotonicznych w Barcelonie, promował: Marek Trippenbach

DHC dla fizyka prof. Macieja Lewensteina

Prof. Ewa Łętowska

216. 24 VI 2016, wybitna znawczyni prawa cywilnego, konstytucyjnego, administracyjnego oraz praw człowieka, miłośniczka i popularyzatorka spektakli operowych, promował: Marek Safjan, publikacja (pdf)

Libretto o prawie – doktorat honorowy dla prof. Ewy Łętowskiej

Prof. Elhanan Helpman

215. 8 VI 2016, izraelsko-amerykański ekonomista, badacz problematyki handlu międzynarodowego i wzrostu gospodarczego, promował: Andrzej Cieślik, publikacja (pdf)

Honorowy doktorat dla ekonomisty

Prof. Andrzej Białynicki-Birula

214. 9 III 2015, matematyk, twórca warszawskiej szkoły geometrii algebraicznej, która cieszy się międzynarodowym uznaniem, promował: Adrian Langer, publikacja (pdf)

Matematyk uhonorowany

Prof. Alain Besançon

213. 5 XI 2014, francuski historyk specjalizujący się w tematyce rosyjskiej, politolog i sowietolog, członek Institut de France oraz Kawaler Legii Honorowej, promował: Jan Malicki, publikacja (pdf)

Uhonorowanie francuskiego historyka

Monumenta Universitatis Varsoviensis

Seria Monumenta

Seria publikacji jubileuszowych, przygotowana z okazji 200. rocznicy powstania UW, obejmuje nie tylko historię uczelni, lecz także rozwój poszczególnych dziedzin naukowych, dziedzictwo kulturowe i artystyczne Uniwersytetu Warszawskiego oraz życiorysy rektorów i biografie najwybitniejszych uniwersyteckich uczonych. Dotychczas nakładem Wydawnictw Uniwersytetu Warszawskiego ukazało się 12 tomów.

Link do profilu Facebook Link to Twitter profile Link do kanału Youtube Link do profilu Instagram Link do profilu LinkedIn