17 kwietnia w mieście Kutaisi otwarto Interdyscyplinarne Centrum Badawcze im. Prof. Stefana Krukowskiego. Będzie ono główną bazą dla ekspedycji uniwersyteckich naukowców, nie tylko archeologów, którzy pracują lub w przyszłości rozpoczną prace w Gruzji.

Archeolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego od lat prowadzą badania w Gruzji, m.in. w Gonio niedaleko Batumi oraz w Kutaisi. Nowo otwarta jednostka jest pierwszą zagraniczną stacją archeologiczną na Zakaukaziu.

Placówką kieruje dr hab. Radosław Karasiewicz-Szczypiorski z Instytutu Archeologii UW. Patron centrum prof. Stefan Krukowski był archeologiem zajmującym się paleolitem i mezolitem.

Ze strony gruzińskiej Interdyscyplinarnym Centrum Badawczym zarządza Narodowa Agencja Dziedzictwa Kulturowego, partnerem polskim jest Uniwersytet Warszawski. W utworzeniu placówki naukowców wsparła ambasada RP w Tbilisi.