Obok poety Adama Zagajewskiego i pianisty Szymona Nehringa nominację w plebiscycie MocArty radia RMF Classic w kategorii człowiek roku otrzymała dr hab. Joanna Sułkowska z Centrum Nowych Technologii. Głosowanie odbywa się przez internet.

Kandydatów do nagród zgłaszali słuchacze stacji. Nominacje otrzymali twórcy, społecznicy i autorzy w czterech kategoriach: człowiek roku, wydarzenie, muzyka filmowa i rzecz z klasą.

 

Organizatorzy plebiscytu MocArty 2017 tak uzasadnili wybór w kategorii człowiek roku: „Tak jak Wy podzielamy opinię, że w tej kategorii na najwyższe oceny zasługują ludzie pełni pasji, odwagi i uporu w dążeniu do wyznaczonych celów, wierni swoim ideałom, tacy, którzy swoją twórczością czy innymi osiągnieciami sprawiają, że nasz świat staje się lepszy i bezpieczniejszy”.

 

Dr hab. Joanna Sułkowska kieruje Interdyscyplinarnym Laboratorium Modelowania Układów Biologicznych w Centrum Nowych Technologii UW. Prowadzi badania nad zapętlonymi białkami. Wnioski z tych prac mogą pomóc wyjaśnić i leczyć chorobę Parkinsona oraz otyłość.

 

Dr hab. Joanna Sułkowska jest jedyną osobą w Polsce, która zdobyła EMBO Installation Grant (w 2014 roku) i uczestniczy w Young Investigator Programme EMBO (od 2017 roku). UNESCO uznało profesor Sułkowską za wschodzący talent nauki i uwzględniło ją na liście International Rising Talents. Badaczka jest laureatką 16. konkursu „L’Oreal Polska dla Kobiet i Nauki” oraz konkursów grantowych Sonata Bis Narodowego Centrum Nauki, Ideas Plus Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Homing Plus i Inter Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, the Banff International Research Station (BIRS) for Mathematical Innovation and Discovery oraz American Biophysical Society.

 

Wyniki plebiscytu poznamy 12 marca. Głosowanie odbywa się na stronie www.rmfclassic.pl.