Uniwersytet Warszawski Zbiórki

Informacje na temat zbiórek potrzebnych produktów, organizowane przez jednostki uczelni.
  • Wsparcie dla uchodźców

Uniwersytet Warszawski organizuje zbiórkę żywności i produktów pierwszej potrzeby dla osób uciekających przed wojną w Ukrainie, które przebywają w Centrum Pomocy Humanitarnej PTAK w Nadarzynie. Akcja dotyczy zbiórki:

  • suchego prowiantu;
  • wody w butelkach;
  • soków;
  • jednorazowych sztućców i naczyń;
  • ręczników papierowych;
  • ręczników kąpielowych.

Wymienione rzeczy i produkty żywnościowe można dostarczać do 24 czerwca (w godz. 10.00–15.00) do Auditorium Maximum (szatnia, poziom -1) na kampusie UW przy Krakowskim Przedmieściu.

 

Wsparcie dla uchodźców organizuje Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW we współpracy z Fundacją HumanDoc. Punkt zbiórki potrzebnych rzeczy, takich jak np. odzież czy artykuły dla dzieci, działa w budynku przy ul. Nowy Świat 67, poziom -1. Jest otwarty od pon. do sob. w godz. 14.00-18.00 (od 14 marca obowiązują nowe godziny otwarcia). Organizatorzy inicjatywy proszą o przynoszenie tylko tych darów, które zostały zamieszczone na grafikach opublikowanych pod adresem: https://wnpism.uw.edu.pl.  

 

Niezbędne rzeczy dla osób pochodzących z Ukrainy można również przekazać w zbiórce zorganizowanej przez Zarząd Samorządu Studentów UW we współpracy z Samorządem Doktorantów UW, Uniwersyteckim Centrum Wolontariatu UW oraz Uniwersytetem Otwartym UW. Zbiórka prowadzona jest w sali 100 w budynku Zarządu Samorządu Studentów UW na kampusie UW przy Krakowskim Przedmieściu (Krakowskie Przedmieście 24, Mały Dziedziniec), w godzinach 8.00-20.00 (pon.-pt.) oraz 10.00-18.00 (sb.-nd.). Potrzebne rzeczy można także przekazywać od poniedziałku do piątku, od godz. 9.00-17.30 do Uniwersyteckiego Centrum Wolontariatu UW, w budynku BUW przy ul. Dobrej 56/66. Więcej informacji znajduje się na stronie Samorządu Studentów UW>> W akcję włączyły się także samorządy na wydziałach UW m.in.: WGiSRMIMWDiB oraz UCW UW.

 

 

  • Artykuły medyczne, zbiórki dla walczących i poszkodowanych

W Katedrze Ukrainistyki 4 marca rozpoczęła się kolejna zbiórka artykułów, takich jak: rękawiczki chirurgiczne, bandaże elastyczne, opaski uciskowe, leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Wszystkie materiały zostaną przewiezione konwojem humanitarnym i przekazane osobom potrzebującym na Ukrainie. Więcej informacji znajduje się na stronie Katedry Ukrainistyki >>

 

Akcję na rzecz szpitali, paramedyków, wojskowych i terytorialnej obrony Ukrainy oraz osób, które docierają do Polski prowadzi także Wydział Fizyki UW. Dary można umieszczać w ogólnodostępnej sali 1.12 (na I piętrze, przy dziekanacie), w godzinach otwarcia budynku Wydziału Fizyki: od godz. 7.00 do 20.00 (ul. Pasteura 5, kampus UW na Ochocie). Rzeczy wielkogabarytowe (np. zapełnione kartony, nosze itp.) najlepiej przynosić w godz. 8.00-16.00 do pokoju 0.18 na parterze budynku. Więcej informacji (w j. polskim, j. angielskim i j. ukraińskim) znajduje się na stronie Wydziału Fizyki >>

 

 

  • Zakończone zbiórki

Na Wydziale Polonistyki UW od 28 lutego do 3 marca trwała akcja #PolonDlaUkrainy, w ramach której zbierana była żywność, środki higieny osobistej oraz artykuły pierwszej potrzeby, takie jak np.: koce, śpiwory czy ładowarki do telefonów. Przygotowane zostały cztery duże transporty darów do Chełma, z którego paczki przewieziono do Dorohuska oraz położonych w pobliżu punktów recepcyjnych. Część produktów dla dzieci została dostarczona także do Zosina. Środki medyczne oraz opatrunkowe zostały przekazane bezpośrednio do Ukrainy. Zebrano m.in. 69 karimat, 42 kartony jedzenia dla dzieci, 38 kartonów pieluch, 30 śpiworów, 30 apteczek, 14 kartonów leków. Artykuły zbierane były w gmachu głównym Wydziału Polonistyki UW na kampusie przy Krakowskim Przedmieściu 26/28. Więcej informacji na temat akcji znajduje się na stronie: https://www.facebook.com/PolonistykaUW.

 

Inicjatywę Wydziału Polonistyki wspierał Wydział Nauk Ekonomicznych UW – dary zbierane były także w budynku wydziału przy ul. Długiej 44/50. Więcej informacji znajduje się na stronie WNE UW >>  W zbiórkę zaangażowana była również społeczność m.in.: Wydziału Archeologii, Wydziału Orientalistycznego, Studium Wychowania Fizycznego i Sportu oraz Domu Studenta nr 6 przy ul. Radomskiej.

 

Zbiórkę rzeczy dla żołnierzy i osób przebywających w stacjach metra w Ukrainie prowadziło Centrum Europejskie UW. Zebrane rzeczy (śpiwory, poduszki oraz wszelkie środki medyczne i opatrunkowe) zostaną przekazane osobom potrzebującym na terenie Ukrainy. Rzeczy były zbierane do 5 marca w Centrum Europejskim UW (Al. Niepodległości 22 w Warszawie). Więcej informacji o inicjatywie znajduje się na stronie Centrum Europejskiego UW >>

 

Do 11 marca Wydział Filozofii UW, we współpracy z Mazowieckim Oddziałem PCK, prowadził zbiórkę żywności długoterminowej, kosmetyków, środków opatrunkowych oraz koców i śpiworów. Zbiórka była prowadzona w budynku przy Krakowskim Przedmieściu 3. Więcej informacji o inicjatywie znajduje się na stronie Wydziału Filozofii UW >>