Uniwersytet Warszawski Inne inicjatywy

Wsparcie akademickie dotyczące m.in. pomocy medycznej dla migrantów z terenów wojennych oraz wsparcie finansowe i organizowane zrzutki.
  • Program „Uniwersytet Warszawski dla Ukrainy”

Wykładowcy UW mogli w ramach programu „Uniwersytet Warszawski dla Ukrainy” przygotować propozycje kursów, szkoleń i innego rodzaju wsparcia skierowanego do migrantów z Ukrainy. Dotyczyło to szkół letnich, kursów tematycznych dla dzieci, wsparcia doradczego, itp. Zaplanowane działania musiały być skierowane do społeczności pozaakademickiej, która może być objęta wsparciem w ramach trzeciej misji uczelni.

 

Realizacja działań odbywała się od marca do października 2023 roku.

 

 

  • Wsparcie od BUW

Do końca semestru letniego roku akademickiego 2021/2022 od osób legitymujących się ukraińskim paszportem nie były pobierane opłaty za wydanie karty Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie.

 

  • Pomoc medyczna

Osoby należące do społeczności UW, pochodzące z Ukrainy, które potrzebują konsultacji internistycznej, mogą zwrócić się bezpośrednio do prof. Józefa Haczyńskiego, lekarza internisty, pracownika Wydziału Zarządzania UW. kontakt: jhaczynski@wz.uw.edu.pl. Więcej informacji na stronie Wydziału Zarządzania >>

 

  • Wsparcie finansowe

Prof. Joanna Getka z Wydziału Lingwistyki Stosowanej prowadzi zbiórkę pieniędzy na rzecz ukraińskich uniwersytetów. Środki zostaną przekazane na wsparcie psychologiczne studentów i wykładowców, organizację wsparcia materialnego studentów i wykładowców, którzy ucierpieli w wyniku wojny oraz organizację pomocy bieżącej w Ukrainie. Dodatkowe informacje znajdują się pod adresem: https://zrzutka.pl.

 

Zakończone zbiórki finansowe:

Samorząd Studentów Wydziału Zarządzania UW we współpracy z Wydziałem Zarządzania UW zorganizował zbiórkę funduszy na zakup środków medycznych, koniecznych do niesienia pomocy ofiarom wojny w Ukrainie. Zbiórka zakończyła się 30 marca. Więcej informacji znajduje się pod adresem: http://www.wz.uw.edu.pl.

 

Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UW zorganizował zbiórkę pieniędzy na rzecz Uniwersytetu w Iwano-Frankiwsku, z którym Uniwersytet Warszawski współpracuje od lat. Ukraiński uniwersytet funkcjonuje częściowo jako obóz dla uchodźców ze wschodu kraju i z Kijowa. Celem zbiórki organizowanej przez IEiAK UW była pomoc w zakupie m.in. leków, opatrunków, żywności i środków czystości. Pieniądze były zbierane do 22 marca. Więcej informacji na temat zbiórki znajduje się pod adresem: https://www.etnologia.uw.edu.pl.

 

  • Wolontariat

Osoby, które chcą zaangażować się w działania społeczności Uniwersytetu Warszawskiego na rzecz Ukrainy, mogą dołączyć do wolontariuszek i wolontariuszy w Uniwersyteckim Centrum Wolontariatu UW. Więcej informacji znajduje się na stronie UCW UW.

 

W ramach działań „Solidarni z Ukrainą” UCW stworzyło dedykowaną bazę wolontariuszy, którzy otrzymywali informacje o możliwości zaangażowania się w działania UW na rzecz Ukrainy. W 2022 roku jednostka przy wsparciu Welcome Point zorganizowała dwa warsztaty dotyczące sposobów weryfikacji informacji w internecie i unikania rozprzestrzeniania się fake newsów. Dodatkowo UCW we współpracy z Zarządem Samorządu Studentów, Zarządem Samorządu Doktorantów
i Uniwersytetem Otwartym UW zorganizowało zbiórkę potrzebnych rzeczy dla osób z Ukrainy. W okresie wakacyjnym wolontariusze UCW spotykali się z uczestnikami kursu „Solidarni z Ukrainą”, by pomagać im w nauce języka polskiego i angielskiego w praktyce.