Uniwersytet Warszawski Pomoc psychologiczna

Grupy wsparcia, lista organizacji udzielających bezpłatnej pomocy, filmy edukacyjne.

  • Program „Uniwersytet Warszawski dla Ukrainy”

Pomoc psychologiczna dla osób, które przyjechały do Polski z Ukrainy od 24 lutego 2022 roku jest udzielana m.in. w ramach programu „Uniwersytet Warszawski dla Ukrainy”. Wsparcie udzielane jest w formie tradycyjnych konsultacji, ale też warsztatów czy wydarzeń wspierających adaptację do życia w nowym miejscu. Informacje o programie są dostępne pod adresem: https://ua.wne.uw.edu.pl/.

 

  • „Pomoc w związku z kryzysem wojennym” – zakładka na stronie Wydziału Psychologii UW

Na stronie Wydziału Psychologii znajduje się zakładka „Pomoc w związku z kryzysem wojennym”, w której publikowane są informacje dotyczące możliwych form wsparcia psychologicznego dostępnych na uczelni dla osób pochodzących z Ukrainy oraz działań edukacyjnych zawiązanych z tematyką psychologiczną w kontekście wojny w Ukrainie.

 

Publikowane są m.in. informacje dotyczące działalności Centrum Pomocy Psychologicznej UW, informacje o spotkaniach online dla studentów pracujących z dziećmi (polskimi i ukraińskimi), a także informacje dotyczące spotkań, warsztatów i webinarów związanych z tematyką psychologiczną odbywających się na wydziale. W zakładce można znaleźć także listę kontaktów do ogólnopolskich organizacji udzielających pomocy psychologicznej. Informacje szczegółowe znajdują się pod adresem: http://psych.uw.edu.pl/pomoc/

 

  • Cykl filmów dla wolontariuszy

Eksperci z Wydziału Psychologii UW przygotowali cykl pięciu filmów pod hasłem „POMOC” o tym, jak mądrze pomagać. Jak wspierać innych, aby pomoc była skuteczna, a także nie przekraczała możliwości fizycznych, psychicznych i finansowych wolontariusza?

Wszystkie filmy dostępne są na profilu UW na kanale YouTube.

 

  • Cykl „Pre/teksty. Spotkania biblioterapeutyczne”

„Pre/teksty” to cykl interwencyjnych spotkań-debat na granicy literatury i nauki, podejmujący ważne dla środowiska akademickiego zagadnienia dotyczące zdrowia psychicznego oraz szeroko rozumianego obszaru uzależnień i wykluczenia społecznego, a zarazem wskazujący możliwe formy pomocy, jakie oferuje wspólnota uniwersytecka. Cykl zorganizowała Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie. Nagrania spotkań zostały zrealizowane przy wsparciu Biura Promocji UW, Uniwerek.tv oraz Sekcji Technik Audiowizualnych. Filmy są dostępne na kanale BUW na YouTube.

 

  • Spotkania online z cyklu „Uważność i współczucie w kryzysie. Jak zadbać o siebie i innych”

Wydział Psychologii organizuje spotkania online z cyklu „Uważność i współczucie w kryzysie. Jak zadbać o siebie i innych”. Ich uczestnicy będą m.in. uczyć się medytacji i rozwijać uważność, a także rozmawiać o swoich przeżyciach. Spotkania odbywać się będą na platformie ZOOM w środy o godz. 19.30. Poprowadzi je nauczyciel uważności i terapeuta dr hab. Paweł Holas z Wydziału Psychologii. Pierwsze spotkanie odbyło się 16 marca. Więcej informacji znajduje się na stronie Wydziału Psychologii.

 

  • Lista organizacji udzielających bezpłatnej pomocy

Studenckie Koło im. Pauliny Kuczalskiej-Reinschmit prowadzi systematycznie aktualizowaną listę organizacji i ośrodków pomocy psychologicznej, które mogą wesprzeć osoby pochodzące z Ukrainy. Pomoc udzielana jest bezpłatnie. Lista dostępna jest na profilu koła na Facebooku.

 

  • Konsultacje psychologiczne online na WSNSiR

Wydział Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji oferuje wsparcie psychologiczne dla osób pochodzących z Ukrainy. Konsultacje psychologiczne online odbywają się w j. polskim i j. angielskim. Konsultacje w j. polskim możliwe są również w formie stacjonarnej. Więcej informacji znajduje się na stronie Wydziału Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji >>

 

  • Strona internetowa PSRP do zapisów na bezpłatne konsultacje psychologiczne

Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej uruchomił stronę internetową, poprzez którą można zapisać się na bezpłatne konsultacje psychologiczne online w j. ukraińskim. Szczegółowe informacje znajdują się pod adresem: https://wsparciepsychologiczne.psrp.org.pl/psychological-support/

Link do profilu Facebook Link to Twitter profile Link do kanału Youtube Link do profilu Instagram Link do profilu LinkedIn