Uniwersytet Warszawski Dla mediów

Eksperci

Biuro Prasowe pośredniczy w kontaktach mediów z pracownikami uczelni. Dziennikarzy chcących uzyskać pomoc w tym zakresie prosimy o kontakt mailowy: media(at)uw.edu.pl. Godziny pracy biura: od 8.00 do 16.00 od poniedziałku do piątku.

 

Wjazd na teren UW i nagrywanie ekspertów

Wjazd ekip telewizyjnych na teren kampusu głównego UW (Krakowskie Przedmieście 26/28) możliwy jest po wcześniejszym zgłoszeniu i uzyskaniu zgody Biura Prasowego UW. Wizerunek UW może być wykorzystywany w materiałach dotyczących bezpośrednio uczelni oraz działalności osób aktualnie związanych z UW.

 

Aby dokonać zgłoszenia, prosimy o przesłanie maila na adres media(at)uw.edu.pl. W wiadomości należy podać datę i godzinę planowanego nagrania, informację, z kim zostanie przeprowadzone i na jaki temat, nazwę redakcji, kontakt do osoby odpowiedzialnej za materiał, numer rejestracyjny samochodu (jeśli niezbędny jest wjazd na teren kampusu UW) oraz informację, przez którą bramę wjeżdżać będzie ekipa (od strony Krakowskiego Przedmieścia czy od ul. Oboźnej). Informacje te zostaną przekazane do uniwersyteckich strażników, aby umożliwić Państwu sprawny wjazd i wykonanie nagrania.

 

Komunikaty prasowe

 

  • 17.05.2024, PASAŻ IM. KAZIMIERZA MICHAŁOWSKIEGO

17 maja odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy w pasażu, który otrzymał imię prof. Kazimierza Michałowskiego –  wybitnego archeologa i historyka sztuki starożytnej z Uniwersytetu Warszawskiego, nestora polskiej archeologii śródziemnomorskiej.

Pełny komunikat

 

  • 16.05.2024, TAJEMNICA NIEZWYKLE DŁUGIEJ SZYI ROZWIĄZANA

Tanystrof to sześciometrowy gad, który żył w okresie triasu około 230 milionów lat temu. Miał ekstremalnie długą szyję, która zajmowała około połowy jego ciała. Dr Mateusz Tałanda oraz Adam Rytel z Wydziału Biologii UW są wśród autorów publikacji wyjaśniającej tajemnicę długiej szyi wymarłego gada. Praca ukazała się na łamach „Royal Society Open Science”.

Pełny komunikat

 

  • 15.05.2024, EGZOTYCZNY GATUNEK KLESZCZA W EUROPIE

W Europie pojawiły się egzotyczne kleszcze Hyalomma, które mogą przenosić wirusa krymsko-kongijskiej gorączki krwotocznej. Jak dotąd w Polsce nie potwierdzono obecności dorosłych osobników. Naukowcy z UW kierują prośbę do wszystkich osób, które zauważą pajęczaka, o zgłaszanie im takich przypadków.

Pełny komunikat

 

  • 15.05.2024, PRZYSZŁOŚĆ BIORÓŻNORODNOŚCI

Prof. Marta Szulkin z Wydziału Biologii UW jest współautorką artykułu dotyczącego wpływu zmian klimatu i urbanizacji na stan bioróżnorodności. Wnioski przedstawione przez naukowców na łamach „Nature Climate Change” mogą w przyszłości pomóc zaprojektować przestrzenie lepiej dostosowane do zmieniającego się środowiska.

Pełny komunikat

 

  • 14.05.2024, NOC MUZEÓW NA UW 2024

Z 18 na 19 maja miłośnicy Nocy Muzeów będą mogli odwiedzić także Uniwersytet Warszawski. Swoją ofertę przygotowały w tym roku: Biblioteka Uniwersytecka, Muzeum UW, Wydział Orientalistyczny i inne jednostki.

Pełny komunikat

 

  • 8.05.2024, MIASTECZKO NA STYKU KULTUR 2024

17 maja odbędzie się czwarta edycja festiwalu Miasteczko na Styku Kultur – Cultural Hot Spot. Wydarzenie ma na celu zapoznanie społeczności akademickiej z kulturą i tradycjami zagranicznych studentów.

Pełny komunikat

 

  • 30.04.2024, O JĘZYKOWYM WYKLUCZENIU W CZYTAJ Z UW

– Ta książka otwiera drzwi do świata, którego większość z nas nie zna. To lektura obowiązkowa dla tych, którzy chcą zrozumieć świat ciszy, świat, w którym żyją Głusi – tak o książce Anny Goc pt. „Głusza” mówi Adrianna Glegoła, doktorantka Szkoły Doktorskiej Nauk Humanistycznych UW oraz studentka na kierunku filologia polskiego języka migowego w kolejnym odcinku cyklu Czytaj z UW.

Pełny komunikat

 

  • 25.04.2024, REKRUTACJA NA STUDIA 2024/2025

6 czerwca na Uniwersytecie Warszawskim rozpocznie się rejestracja na studia pierwszego stopnia i jednolite magisterskie oraz część studiów drugiego stopnia. Kandydaci będą mogli wybierać spośród ponad 300 programów studiów. Wyniki naboru na studia stacjonarne pierwszego stopnia i jednolite studia magisterskie oraz część studiów drugiego stopnia zostaną ogłoszone 22 lipca.

Pełny komunikat

 

  • 23.04.2024, TECHNOLOGIA DIAGNOZOWANIA CHORÓB PARKINSONA I ALZHEIMERA

Na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego rozwijana jest nowa technologia diagnozowania chorób Parkinsona i Alzheimera we wczesnych stadiach. Zgodnie z planem zostanie wprowadzona jako usługa medyczna przez spółkę spin-off powołaną przez obie uczelnie.

Pełny komunikat

 

  • 23.04.2024, CEFEIDA O REKORDOWYM OKRESIE PULSACJI

Badacze z Obserwatorium Astronomicznego UW realizujący projekt OGLE odkryli cefeidę klasyczną o najdłuższym okresie pulsacji w naszej Galaktyce. Gwiazda nazwana OGLE-GD-CEP-1884 jest nie tylko najjaśniejszą, ale prawdopodobnie również najmłodszą znaną cefeidą klasyczną w Drodze Mlecznej.

Pełny komunikat

 

  • 18.04.2024, PROF. ALOJZY Z. NOWAK REKTOREM UNIWERSYTETU WARSZAWSKIEGO W KADENCJI 2024–2028

Kolegium Elektorów UW, podczas zebrania wyborczego 18 kwietnia, wybrało rektora Uniwersytetu na kadencję 2024–2028. Przez kolejne cztery lata będzie nim prof. Alojzy Z. Nowak, który otrzymał 281 głosów elektorskich.

Pełny komunikat

 

  • 17.04.2024, PRACOWNIA ANATOMII PRAWIDŁOWEJ UW

Uniwersytet Warszawski otworzył Pracownię Anatomii Prawidłowej, w której odbywać się będą zajęcia dla studentów kierunku lekarskiego. To wynik współpracy UW z Wojskowym Instytutem Medycznym w zakresie rozwoju Wydziału Medycznego.

Pełny komunikat

 

  • 16.04.2024, REKORDOWA CZARNA DZIURA ODKRYTA PRZEZ MISJĘ KOSMICZNĄ GAIA

Europejscy naukowcy z udziałem badaczy Obserwatorium Astronomicznego UW odkryli „śpiącą” czarną dziurę. Dokonali tego, przedzierając się przez ogromne zasoby danych z misji kosmicznej Gaia. Jest to największy z dotychczas poznanych tego typu obiektów, znajdujący się w okolicy Słońca, o masie prawie trzydzieści trzy razy większej od masy naszej gwiazdy. Badana czarna dziura stanowi wyzwanie dla rozumienia ewolucji masywnych gwiazd.

Pełny komunikat

 

  • 11.04.2024, DWA ERC ADVANCED GRANTS DLA UW

Projekty dwojga laureatów grantów Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC) będą realizowane na Uniwersytecie Warszawskim. Prof. Grażyna Jurkowlaniec z Wydziału Nauk o Kulturze i Sztuce jest pierwszą Polką nagrodzoną grantem Advanced. Prof. Emanuel Gull, Szwajcar z Uniwersytetu w Michigan, swój grant prowadzić będzie na Wydziale Fizyki UW, gdzie przenosi swoje laboratorium.

Pełny komunikat

 

  • 10.04.2024, ANALOGOWA BAZA KOSMICZNA

Dziesięć dni w analogowej bazie kosmicznej na hałdach górniczych na Górnym Śląsku spędzą Mikołaj Zawadzki z Wydziału Fizyki UW wraz ze studentami – Natalią Godlewską i Norbertem Nieściorem. W tym czasie przeprowadzą szereg badań: geofizycznych, geologicznych, psychologicznych oraz astrobiologicznych. Opiekunem projektu jest prof. Konrad Kossacki z Instytutu Geofizyki na Wydziale Fizyki UW.

Pełny komunikat

 

  • 9.04.2024, PATRIARCHA W DYSKURSIE MEDIALNYM

W narracjach medialnych dotyczących patriarchy Cyryla z początku napaści Rosji na Ukrainę w 2022 roku nie zaobserwowano przejawów polaryzacji światopoglądowej. Takie wnioski wysunął zespół naukowców z udziałem prof. Dariusza Tworzydło z Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie „European Journal of Science and Theology”.

Pełny komunikat

 

  • 8.04.2024, MIGRACJE ROMÓW W BADANIACH OBM UW

8 kwietnia to Międzynarodowy Dzień Romów. Badania nad migracjami przedstawicieli tej mniejszości etnicznej od lat prowadzą naukowcy z Ośrodka Badań nad Migracjami UW. Najnowszy projekt rozpoczął się w tym roku.

Pełny komunikat

 

  • 8.04.2024, BADANIA NAD RYBOPRZEŁĄCZNIKAMI

Badacze z UW we współpracy z japońskimi naukowcami prowadzą badania ryboprzełączników – segmentów RNA, które kontrolują produkcję białek w bakteriach. Artykuł na ten temat ukazał się w czasopiśmie „Proceedings of the National Academy of Sciences” (PNAS).

Pełny komunikat

 

  • 5.04.2024, DZIEŃ OTWARTY UW 2024

To ważny dzień dla kandydatów na studia. Jeszcze przed rozpoczęciem rekrutacji będą mieli okazję poznać Uniwersytet. 20 kwietnia na Kampusie Głównym UW zbiorą się przedstawiciele wszystkich wydziałów i jednostek uczelni, by przedstawić swoją ofertę przyszłym studentom. Dzień Otwarty UW rozpocznie się o godz. 10.00.

Pełny komunikat

 

  • 5.04.2024, POLSKIE POWROTY NAWA NA UW

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej rozstrzygnęła tegoroczny konkurs Polskie Powroty. Spośród trzydziestu złożonych wniosków finansowanie swoich badań uzyskało jedenastu naukowców. Trzy osoby na miejsce realizacji projektów wybrały Uniwersytet Warszawski.

Pełny komunikat

 

  • 4.04.2024, RYBY I ICH OSOBOWOŚCI

To, czy ryba ominie przeszkodę, np. tamę na rzece, może zależeć nie tylko od gatunku, do którego należy, ale też od jej stopnia śmiałości lub tendencji eksploracyjnych. Dr hab. Barbara Pietrzak i Alicja Fudali z Wydziału Biologii UW są autorkami pracy, w której opisują rolę osobowości ryb, w tym ich sposobów radzenia sobie z wyzwaniami współczesnego świata.

Pełny komunikat

 

  • 3.04.2024, NOWE PERSPEKTYWY W LECZENIU NOWOTWORÓW

Biolożki z Uniwersytetu Warszawskiego dokonały przełomowych odkryć podczas badań nad glejakiem wielopostaciowym. Opisano je na łamach „EMBO Reports” oraz „Cell Death and Disease”.

Pełny komunikat 

 

  • 2.04.2024, ODKRYCIA W KRYPCIE WEJHERÓW W PUCKU

Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego przeprowadzili badania archeologiczne w krypcie w kościele parafialnym w Pucku w województwie pomorskim. Badania dostarczyły istotnych danych  dotyczących kultury funeralnej w czasach nowożytnych – m.in. informacji na temat strojów pogrzebowych oraz praktyk związanych z pochówkiem. Wyniki badań zostały zebrane w pracy zbiorowej pod redakcją dr Karoliny Blusiewicz i dr. Michała Starskiego, która właśnie została wydana.

Pełny komunikat

 

Zadania Biura Prasowego

→ kompleksowa obsługa mediów, w tym m.in. obsługa prasowa wydarzeń i projektów, pośredniczenie w kontaktach mediów z pracownikami,

→ prowadzenie stron internetowych uczelni: www.uw.edu.pl, en.uw.edu.pl,

→ przygotowywanie Sprawozdania rocznego rektora UW, pisma uczelni „UW”, materiałów informacyjnych,

→ przygotowywanie materiałów filmowych,

→ obsługa narzędzi komunikacyjnych: mailingu (dla odbiorców wewnętrznych), newslettera (dla odbiorców wewnętrznych i zewnętrznych), aplikacji Mobilny USOS (informacja dla jednostek dot. modułów aplikacji służących do komunikacji ze społecznością – pdf), konta twitter.com/UniWarszawski.

 

Biuro dba o spójność komunikacji uczelni poprzez wspieranie jednostek: opiniowanie i konsultowanie ich działań o charakterze informacyjnym lub promocyjnym, a także monitorowanie samodzielnych działań jednostek w tym zakresie.

Biuro Prasowe

Krakowskie Przedmieście 26/28

Pałac Kazimierzowski, I piętro, pok. 11 oraz II piętro, pok. 29B

 

kontakt dla mediów:

tel. 22 55 20 740, 22 55 20 656, 22 55 24 066

e-mail: media(at)uw.edu.pl

 

redakcja strony internetowej UW:

tel. 22 55 20 661, 22 55 20 990

e-mail: redakcja.www(at)uw.edu.pl

 

redakcja pisma uczelni „UW”:

tel. 22 55 20 990

e-mail: pismo-uczelni(at)uw.edu.pl

 

pon. – pt., 8.00 – 16.00

 

https://twitter.com/UniWarszawski

Rzecznik prasowy

dr Anna Modzelewska (biogram)

rzecznik@uw.edu.pl
tel. 22 55 20 740

Zespół Biura Prasowego

Patrycja Dudek

Katarzyna Jäger

Szymon Koziołek

Olga Laska

Daiwa Maksimowicz

Olga Najfeld

Anna Stobiecka

Justyna Weber

Karolina Zylak

Pytania w sprawie kontaktu do ekspertów, prosimy kierować na adres: media@uw.edu.pl.

Adresy mailowe pracowników można także sprawdzać samodzielnie, korzystając zSpisu Pracowników >>

Dziennikarzy zainteresowanych otrzymywaniem komunikatów prasowych prosimy o dopisanie się do listy mailingowej mediów.

 

Link do profilu Facebook Link to Twitter profile Link do kanału Youtube Link do profilu Instagram Link do profilu LinkedIn