Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej rozstrzygnęła tegoroczny konkurs Polskie Powroty. Spośród trzydziestu złożonych wniosków finansowanie swoich badań uzyskało jedenastu naukowców. Trzy osoby na miejsce realizacji projektów wybrały Uniwersytet Warszawski.

Dzięki programowi Polskie Powroty NAWA wyróżniający się polscy naukowcy, którzy dotąd rozwijali kariery naukowe za granicą, mogą kontynuować badania na krajowych uniwersytetach oraz w instytutach naukowych i badawczych. W ramach siódmej edycji finansowanie otrzyma jedenaście projektów. Trzy z nich będą realizowane na Uniwersytecie Warszawskim.

Laureatami siódmej edycji programu Polskie Powroty NAWA, którzy rozpoczną pracę na UW, są:
  • Ludwik Gąsiorowski

Do Polski przyjeżdża z Niemiec, swój projekt Ekologiczne i rozwojowe podstawy rozmnażania bezpłciowego i formowania kolonii u płazińców realizował będzie na Wydziale Biologii.

• Wojciech Danowski

Wraca do kraju z Francji, aby realizować własny projekt z obszaru przełączników, maszyn molekularnych oraz porowatych materiałów: Porowate kryształy organiczne w świetle reflektorów – rozwój i zastosowanie. Będzie zatrudniony na Wydziale Chemii.

• Marek Szczepańczyk

Przyjeżdża z USA. Swój projekt Astrofizyka fal grawitacyjnych będzie realizował na Wydziale Fizyki.