W narracjach medialnych dotyczących patriarchy Cyryla z początku napaści Rosji na Ukrainę w 2022 roku nie zaobserwowano przejawów polaryzacji światopoglądowej. Takie wnioski wysunął zespół naukowców z udziałem prof. Dariusza Tworzydło z Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie „European Journal of Science and Theology”.

Zespół badawczy, w którego pracach uczestniczył prof. Dariusz Tworzydło z Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii (WDIB) UW, przeanalizował 2192 publikacje prasowe (artykuły w prasie drukowanej i internecie, wpisy w mediach społecznościowych, audycje radiowe) odnoszące się do patriarchy Cyryla, które pojawiły się w polskich mediach od 24 lutego do 24 marca 2022 roku, czyli w pierwszym miesiącu pełnoskalowej wojny w Ukrainie.

 

Naukowcy zaobserwowali zupełny brak polaryzacji światopoglądowej w tym kontekście. Dla badaczy było to zaskoczeniem, ponieważ tematy związane z religijnością czy relacjami państwo-Kościół zazwyczaj cechują się dużym dysonansem stanowisk.

 

W badanym okresie narracja wokół patriarchy Cyryla była jednolita. Niezależnie od medium wskazywano, że racja jest po stronie Ukraińców, a winę za napaść ponosi reżim Władimira Putina. W trakcie analizy nie natrafiono na ani jeden materiał, który przedstawiałby Rosjan i Ukraińców w innym świetle i zawierał jakiekolwiek usprawiedliwienie inwazji wojsk Kremla. To pokazuje spójność przekazów w mediach w Polsce i jednoznaczne, wyraźne stanowisko potępiające agresję Rosji.

 

Przewidywalny przekaz patriarchy

– Patriarcha Cyryl przyjął optykę zgodną z przewidywaniami, a jednocześnie niezgodną z oczekiwaniami, jakie powinny przystawać do głównego hierarchy religijnego niezależnie od wyznania. W tym obrazie medialnym Cyryl nie baczy na straty własne i słabnącą pozycję wśród wiernych poza Rosją – mówi prof. Dariusz Tworzydło.

 

Badacze zaobserwowali, że w polskich mediach stanowisko patriarchy było przedstawiane jako odpowiednio przygotowywane oraz stanowiło logiczną kontynuację jego wcześniejszego nauczania i działania.

 

– Początek wojny był tematem intensywnej debaty w mediach. Był to też czas decyzji i bardzo wyrazistych stanowisk. Jako badacze chcieliśmy dokonać oceny postaw wobec agresji, jakiej dokonała Rosja względem Ukrainy. Chcieliśmy dokonać również oceny wpływu postaw osób publicznych na ich postrzeganie przez opinię publiczną – mówi prof. Dariusz Tworzydło.

Szczegóły publikacji

D. Tworzydło, A. Adamski, S. Gawroński, M. Zajic, The image of the Patriarch Kirill in the Polish media in the first month of the war in Ukraine, „European Journal of Science and Theology”, vol. 20, no. 2, April 2024