22 września ogłoszone zostały wyniki drugiej tury rekrutacji na studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie, a także część pozostałych studiów na Uniwersytecie Warszawskim. 35 111 kandydatów, w tym 2,5 tys. z zagranicy, dokonało w tym roku łącznie ponad 65 tys. rejestracji. Najbardziej popularnym programem ze względu na liczbę osób na jedno miejsce był kierunek lekarski.

W systemie Internetowej Rekrutacji Kandydatów na Uniwersytecie Warszawskim zarejestrowało się 35 111 osób, które dokonały ponad 65 tys. rejestracji (w tym na studia I stopnia i jednolite magisterskie: ponad 56 tys., a na studia II stopnia: ponad 9 tys.).

Według wstępnych wyników najwięcej zapisów dokonano na kierunki:

  • psychologia (Psychology), stacjonarne, jednolite magisterskie (3163 osoby);
  • zarządzanie, stacjonarne, I stopnia (3027);
  • ekonomia, finanse i rachunkowość, informatyka i ekonometria, stacjonarne, I stopnia (2946);
  • filologia angielska – językoznawstwo (English Studies – Linguistics), filologia angielska – literatura i kultura (English Studies – Literature and Culture), stacjonarne, I stopnia (2410);
  • zarządzanie finansami i rachunkowość, stacjonarne, I stopnia (2127).

Najwięcej kandydatów na jedno miejsce było na kierunkach:

  • lekarskim, stacjonarne, jednolite magisterskie (30,17 osób na jedno miejsce);
  • orientalistyka – koreanistyka, stacjonarne, I stopnia (24,45);
  • filologia angielska – językoznawstwo (English Studies – Linguistics), filologia angielska – literatura i kultura (English Studies – Literature and Culture), stacjonarne, I stopnia (16,28);
  • psychologia (Psychology), stacjonarne, jednolite magisterskie (15,66);
  • orientalistyka – japonistyka, stacjonarne, I stopnia (14,57).

Są to cząstkowe wyniki – trwają jeszcze zapisy na część kierunków II stopnia. Informacje dotyczące terminów rekrutacji i ogłoszenia jej wyników znajdują się w opisach poszczególnych kierunków na stronie IRK oraz w załączniku nr 4 do uchwały nr 147 Senatu UW z 18 maja 2022 roku, która dostępna jest na stronie Biura ds. Rekrutacji w zakładce „Akty prawne”.

Dokumenty od kandydatów zakwalifikowanych na studia będą przyjmowane przez komisje rekrutacyjne na wydziałach i w jednostkach od 25 września. Informacje o dokładnej dacie, godzinie i miejscu złożenia dokumentów pojawią się na indywidualnych kontach kandydatów w systemie IRK.

 

Informacje na temat wymaganych dokumentów >>

Harmonogram rekrutacji znajduje się na stronie Biura ds. Rekrutacji >>

 

Nowe kierunki studiów

Wśród nowych kierunków studiów na Uniwersytecie Warszawskim w roku akademickim 2023/2024 znajdują się:

  • Quantum Physics and Chemistry – Individual Research Studies, stacjonarne, II stopnia (studia w języku angielskim);
  • geoinformatyka i geofizyka w geoinżynierii, stacjonarne, I stopnia;
  • kierunek lekarski, stacjonarne, jednolite magisterskie;
  • Social and Public Policy, stacjonarne, I stopnia;
  • cyberbezpieczeństwo, stacjonarne, II stopnia;
  • polityka kulturalna i zarządzanie w kulturze, stacjonarne, II stopnia;
  • polityka publiczna, stacjonarne, II stopnia;
  • History of Ancient Mediterranean Civilizations, stacjonarne, II stopnia;
  • EU Energy and Climate Law, stacjonarne, II stopnia.

Najbardziej popularnymi spośród nowych programów były kierunek lekarski, geoinformatyka i geofizyka w geoinżynierii oraz Social and Public Policy.

 

Kierunek lekarski

W tym roku po ponad siedemdziesięciu latach przerwy na UW powróci nauczanie na kierunku lekarskim. 10 stycznia rektor UW prof. Alojzy Z. Nowak złożył wniosek do Ministra Edukacji i Nauki o wyrażenie zgody na utworzenie i uruchomienie jednolitych studiów magisterskich o profilu ogólnoakademickim na kierunku lekarskim na Uniwersytecie Warszawskim w roku akademickim 2023/2024.

 

16 listopada na posiedzeniu Senatu Uniwersytetu Warszawskiego jednomyślnie został przyjęty program studiów na kierunku lekarskim. Zgodnie z założonym planem kształcenie przyszłych lekarzy na UW rozpocznie się od roku akademickiego 2023/2024. Minister Zdrowia przekazał uczelni symboliczny czek opiewający na kwotę 40 mln zł obligacji skarbowych na działania związane z utworzeniem studiów na kierunku lekarskim.

 

Złożony wniosek Uniwersytetu Warszawskiego uzyskał pozytywne opinie Ministra Zdrowia oraz Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Na tej podstawie 11 lipca Minister Edukacji i Nauki wyraził zgodę na utworzenie kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Warszawskim.

 

Senat określił także szczegółowe warunki i tryb postępowania rekrutacyjnego na kierunek lekarski, w tym zasady dotyczące przyjmowania laureatów i finalistów olimpiad przedmiotowych oraz proponowany limit przyjęć (zatwierdzony w drodze rozporządzenia przez Ministra Zdrowia). Na pierwszy rok studiów zaplanowano przyjęcie sześćdziesięciu osób.

 

Kandydaci z zagranicy

W rekrutacji na studia w roku akademickim 2023/2024 wzięło udział ponad 2,5 tys. kandydatów z zagranicy, którzy dokonali łącznie ponad 3,5 tys. rejestracji. Najwięcej kandydatów pochodzi z Ukrainy, Białorusi, Azerbejdżanu, Turcji i Chin.

 

Obcokrajowcy najchętniej rejestrowali się na kierunki: Finance, International Investment and Accounting, stacjonarne, I stopnia; filologia angielska – językoznawstwo (English Studies – Linguistics), filologia angielska – literatura i kultura (English Studies – Literature and Culture), stacjonarne, I stopnia; Undergraduate Programme in International Relations, stacjonarne, I stopnia; informatyka, stacjonarne, I stopnia; zarządzanie, stacjonarne, I stopnia; psychologia (Psychology), stacjonarne, jednolite magisterskie.

 

Rekrutacja dla kandydatów z Ukrainy

Tak jak w roku poprzednim, określono limity miejsc na poszczególnych kierunkach studiów wyłącznie dla obywateli Ukrainy, przybyłych do Rzeczypospolitej Polskiej z Ukrainy w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium tego państwa. W roku akademickim 2023/2024 dostępnych będzie łącznie niemal 1000 takich miejsc. Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się w uchwale nr 147 Senatu UW z 18 maja 2022 roku w sprawie warunków, trybu i terminów postępowania rekrutacyjnego na studia pierwszego stopnia, jednolite studia magisterskie i studia drugiego stopnia na Uniwersytecie Warszawskim w roku akademickim 2023/2024.

 

Kandydaci z Ukrainy mogą ubiegać się o przyjęcie na studia na Uniwersytecie Warszawskim poprzez przygotowany przez UW we współpracy z Międzyuniwersyteckim Centrum ds. Informatyzacji ogólnopolski system Internetowej Rekrutacji Kandydatów z Ukrainy.

 

Według wstępnych wyników kandydaci z Ukrainy dokonali łącznie ponad 680 rejestracji na studia na UW. Przyjętych zostało 159 osób (stan na 26 września 2023 roku).