Wywiad z rektorem prof. Alojzym Z. Nowakiem, nowa strategia na najbliższych dziesięć lat, kierunek lekarski, rozwiązania na rzecz dostępności w nowych inwestycjach UW, fortepian dekafoniczny, odkrycie zagadki portu w Soparze. To wybrane z tematów, które opisujemy w jesiennym wydaniu pisma uczelni. Życzymy przyjemnej lektury i udanego nowego roku akademickiego.

W jesiennym numerze pisma uczelni „UW” piszemy m.in. o strategii Uniwersytetu na lata 2023–2032 zakładającej rozwój czterech filarów uczelni („Strategia na dekadę”, s. 13). Publikujemy również przedruk wywiadu z „Forum Akademickiego” („Najważniejsze są badania i dydaktyka, a nauka musi wyprzedzać potrzeby gospodarki”, s. 2), w którym rektor UW prof. Alojzy Z. Nowak opowiada m.in. o Wydziale Medycznym, realizacji wizji uczelni jako instytucji wszechstronnej, obejmującej badaniami i kształceniem jak najwięcej dyscyplin naukowych, o różnych aspektach funkcjonowania największej szkoły wyższej w kraju i tendencjach w zarządzaniu szkolnictwem wyższym.

 

O kierunku lekarskim – najpopularniejszym ze względu na liczbę kandydatów na jedno miejsce – można przeczytać w tekście „Studia lekarskie na UW” (s. 8). Więcej informacji o tegorocznych zapisach na studia znajduje się w artykule „W drodze po indeks” (s. 16).

 

Sześćdziesiąt osiem stron jesiennego wydania zawiera też solidną dawkę wiadomości o badaniach prowadzonych na uczelni i najnowszych wydarzeniach. Piszemy o sprawdzaniu zastosowań glonów w kosmosie („Mikroglony na kosmicznym etacie”, s. 54) i badaniach nowego związku organicznego o potencjalnym zastosowaniu w leczeniu choroby Alzheimera („Walcząc z chorobą Alzheimera”, s. 60). W numerze można przeczytać o ciekawej inicjatywie TEDx University of Warsaw, nawiązującej do powszechnie znanej formuły TEDx talks („TEDx University of Warsaw – tradycja warta kontynuacji”, s. 40) oraz konkursie Przedsiębiorca Roku Uniwersytetu Warszawskiego („Przedsiębiorczość w praktyce”, s. 30).

 

Prezentujemy również rozwiązania na rzecz dostępności w nowych inwestycjach Programu Wieloletniego („Przyjazne inwestycje”, s. 28), podsumowujemy ćwierćwiecze transferu technologii na UW („Ćwierć wieku transferu technologii na UW”, s. 36) i przypominamy historię uniwersyteckiego godła („Orła mogło nie być”, s. 44).

 

Tradycyjnie w numerze przeczytać można też teksty felietonistów.

Pismo uczelni w wersji elektronicznej można pobrać ze strony głównej UW. Wydanie papierowe jest dostępne m.in. w Pałacu Kazimierzowskim oraz Auditorium Maximum na terenie kampusu przy Krakowskim Przedmieściu 26/28.