Dostępny jest najnowszy numer pisma uczelni „Uniwersytet Warszawski”, z którego można dowiedzieć się m.in., czy światem rządzi przypadek i jakie azteckie przepowiednie zawiera prekolumbijski manuskrypt. Na deser – przepis na letnie śniadanie prosto z Ogrodu Botanicznego UW. W tym numerze zapraszamy też do wypełnienia ankiety czytelniczej.

Wakacyjne wydanie pisma uczelni „UW” to 44 strony z informacjami o wybranych badaniach czy ciekawych inicjatywach i wydarzeniach na UW. Piszemy m.in. o opracowanym przez Instytut Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich UW manuskrypcie, który powstał prawdopodobnie kilkadziesiąt lat przed przybyciem Hiszpanów na tereny dzisiejszego Meksyku, w międzykulturowym regionie na granicy współczesnych stanów Puebla i Oaxaca. 

 

Przedstawiamy historie warszawskich przedsiębiorców: restauratora i zegarmistrza, których w pandemicznym kryzysie wsparli studenci z Wydziału Zarządzania UW, prowadzący projekt „Dziadkowie biznesu”.

 

W najnowszym piśmie jest również wywiad z prof. Ewą Krogulec, prorektor UW ds. rozwoju, która opowiada o projektach prośrodowiskowych i roli UW w kształtowaniu postaw proekologicznych, a także o tym, jak łączy badania naukowe z pasją podróżniczą.

 

Przygotowaliśmy też m.in. artykuły o infrastrukturalnych projektach finansowanych w programie IDUB, kursie językowo-kulturowym dla Białorusinów, geograficzno-politycznym atlasie Polski, folderze turystycznym studentów z Instytutu Germanistyki czy o działaniach, które podejmują naukowcy z Pracowni Badań nad Teatrem i Dramatem Europy Środkowo-Wschodniej.

 

W rubrykach felietonowych dr Marcin Trepczyński pisze o przypadku, Maria Cywińska analizuje uniwersyteckie artefakty, dr Katarzyna Roguz przybliża temat zapylaczy w wielkim mieście, a dr Robert Gawkowski przypomina studenckie wakacje z lat 30. XIX i XX wieku.

 

W numerze wspominamy również prof. Henryka Samsonowicza, oddając głos jego przyjaciołom, uczniom i współpracownikom.

 

Pismo uczelni „Uniwersytet Warszawski” nr 2/99 (pdf) >>

Ankieta czytelnicza

Pismo uczelni „Uniwersytet Warszawski” działa od 1997 roku. W tym czasie kilkakrotnie odświeżało swoją szatę graficzną. Kolejna metamorfoza przed nami. Tym razem chcemy jednak nie tylko zmienić warstwę wizualną naszego magazynu, ale również zastanowić się nad tym, jak je prowadzić i o czym powinniśmy pisać.

 

Żeby poznać opinie naszych Czytelników, przygotowaliśmy krótką ankietę, w której można wyrazić swoje zdanie o czasopiśmie uczelni. Prosimy o jej wypełnienie. Mamy nadzieję, że dzięki niej poznamy Państwa lepiej i udoskonalimy nasz magazyn.

 

Ankieta dostępna jest tutaj >> Formularz będzie aktywny do końca lipca.

 

Archiwalne numery pisma uczelni znajdą Państwo na stronie: www.uw.edu.pl/pismo-uczelni.