Koła naukowe, konkursy krajowe i międzynarodowe, projekty badawcze i programy grantowe, stypendia. Wszystko to czeka na aktualnych i przyszłych studentów Uniwersytetu Warszawskiego.
Koła naukowe

Na UW aktywnie działa niemal dwieście trzydzieści kół naukowych i artystycznych. W tym roku akademickim zarejestrowano dwadzieścia jeden nowych studenckich kół a pięć reaktywowano.

 

Do najstarszych tego typu organizacji należą:

  • Studenckie Koło Naukowe Historyków UW przy Wydziale Historii (zarejestrowane w 1986 roku),
  • Koło Naukowe Studentów Geografii przy Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych (zarejestrowane w 1986 roku),
  • Koło Naukowe Studentów Archeologii „Puerta del Sol” przy Wydziale Archeologii (zarejestrowane w 1994 roku).

Zrzeszeni w kołach studenci organizują – samodzielnie lub we współpracy z opiekunami naukowymi – konferencje naukowe, warsztaty i szkolenia oraz spotkania z ludźmi kultury, sztuki, nauki i polityki. Koła naukowe stwarzają dla ich członków możliwość wydawania publikacji i realizacji wspólnie z naukowcami projektów badawczych.

 

Pełna lista kół naukowych i artystycznych dostępna jest pod adresem www.rada.uw.edu.pl.

Organizacje kulturalne i sportowe

Studenci UW mogą rozwijać swoje pasje również poprzez członkostwo w organizacjach kulturalnych, tj. Chór Akademicki UW, Chór kameralny Collegium Musicum UW, Teatr Tańca UW „Warszawianka” czy Tatr Hybrydy UW.

 

Umiejętności sportowe mogą rozwijać w rozmaitych sekcjach Klubu Uczelnianego Akademickiego Związku Sportowego UW m.in.: w sekcjach sportów zespołowych (futsalu, koszykówki, piłki ręcznej i nożnej, siatkówki), sportów wodnych (pływania, wioślarstwa i żeglarstwa), sportów zimowych (narciarstwa, snowboardu), sztuk walki (aikido, karate, krav magi), lekkiej atletyki, aerobiku, badmintona, biegów przełajowych, ergometru wioślarskiego, jeździectwa, kolarstwa górskiego, tańca, tenisa ziemnego oraz stołowego, trójboju siłowego, wspinaczki, a także brydża i szachów.

 

Szczegółowe informacje o sekcjach sportowych KU AZS UW znajdują się na stronie https://www.uw.edu.pl/oferta-azs-dla-studentow-uw/

Samorząd Studentów UW

Przedstawiciele studentów tworzą zarząd samorządu, który reprezentuje sprawy studentów przed władzami uczelni. Jako członkowie Senatu UW, uczestnicząc w jego posiedzeniach, mają wpływ na funkcjonowanie uczelni. Razem z prorektorem ds. studentów i jakości kształcenia ustalają stawki stypendiów socjalnych czy cen w akademikach. Przyznają fundusze na prowadzenie studenckich organizacji. Co roku przygotowują też imprezy kulturalne m.in. Juwenalia (Święto studentów odbędzie się w tym roku 10 i 11 maja, więcej informacji na stronie: https://www.uw.edu.pl/juwenalia-2024/).

 

Media studenckie

Dla osób, które chcą rozwijać pasję dziennikarską istnieje możliwość wolontaryjnej współpracy z jednostką administracji ogólnouniwersyteckiej Akademickim Radiem Kampus oraz Studencką Telewizją Internetową Uniwerek.TV. Studenci pod okiem doświadczonych dziennikarzy i reporterów w swoich materiałach poruszają tematy związane z Uniwersytetem Warszawskim i życiem studenckim. Często relacjonują też wydarzenia pozauniwersyteckie poruszające kwestie społeczne, polityczne i kulturalne.

Osiągnięcia studentów UW

Uniwersytet Warszawski to przestrzeń, w której uzdolnieni studenci mogą się rozwijać dzięki wsparciu wykładowców. Nasi studenci odnoszą sukcesy w krajowych i międzynarodowych konkursach.

 

W tym roku były to m.in.:

Stypendia

Studenci osiągający sukcesy mogą ubiegać się o stypendia i granty.

 

W trwającym roku akademickim po raz drugi wręczono też Stypendia na Start (dla olimpijczyków, sportowców i doktorantów), a czterdzieścioro dziewięcioro studentów otrzymało stypendium przyznawane przez Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego za znaczące osiągnięcia naukowe, artystyczne lub sportowe. Studenci mogą ubiegać się również o stypendium rektora. Informacje są dostępne pod adresem https://bpm.uw.edu.pl/wszystko-co-powinienes-wiedziec-o-stypendium-rektora-semestr-letni-2023-2024/.