W Akademickim Związku Sportowym zrzeszeni są zarówno doświadczeni sportowcy, zaangażowani działacze, jak i pasjonaci różnych dyscyplin sportowych. Społeczność AZS funkcjonuje też na Uniwersytecie Warszawskim, oferując studentom rozwój nie tylko umiejętności sportowych, ale też np. zmysłu organizacyjnego.

Akademicki Związek Sportowy to największe stowarzyszenie sportowe w Polsce. Organizacja powstała w Krakowie w 1909 roku. Obecnie liczy ponad 40 tys. członków. Współtworzy Międzynarodową Federację Sportu Studenckiego (FISU) i Europejską Federację Sportu Studenckiego (EUSA). Jednym z filarów działalności AZS-u są organizowane od ponad pięćdziesięciu lat Akademickie Mistrzostwa Polski (do 2008 roku nazywane Mistrzostwami Polski Szkół Wyższych).

Oferta AZS na Uniwersytecie Warszawskim
  • Akademickie Sekcje Sportowe

W ramach AZS UW istnieje wiele sekcji sportowych, skupiających zarówno zawodników, jak i miłośników aktywności fizycznej. Zespoły te nie tylko reprezentują uczelnię w prestiżowych zawodach, takich jak Akademickie Mistrzostwa Polski czy Akademickie Mistrzostwa Warszawy i Mazowsza, ale przede wszystkim tworzą społeczność ludzi, których łączy wspólna pasja do sportu. Pełna lista sekcji znajduje się na stronie AZS UW >>

 

  • Rozgrywki

Poza sekcjami akademickimi AZS UW posiada sekcje wyczynowe, których zawodnicy uczestniczą w ogólnopolskich ligowych rozgrywkach. Dla przykładu, drużyna UW WaterPolo to obecny Mistrz Polski w piłce wodnej, a zespół AZS Futsal UW gra w ekstraklasie. Wstęp na większość meczów jest otwarty i bezpłatny. Szczegółowe informacje znajdują się na profilach sekcji w mediach społecznościowych (więcej na stronie AZS UW).

 

  • WF i OGUN-y

Poza rywalizacją AZS oferuje też niecodzienne zajęcia z WF-u i OGUN-y (przedmioty ogólnodostępne), które nie tylko umożliwiają zaliczenie wymaganych przedmiotów, ale także pozwalają rozwijać się w nowych dziedzinach sportu, takich jak np. krav maga, snowboard czy samoobrona. W zajęciach mogą wziąć udział również studenci, którzy zaliczyli już wszystkie semestry WF. Pełna lista zajęć z WF-u i OGUN-ów znajduje się na stronie AZS UW.

 

  • Działalność

Działalność AZS to nie tylko sport. Zrzeszeni w nim członkowie wspólnie pracują nad rozwojem akademickiego i rekreacyjnego sportu, organizują różnorodne wydarzenia sportowe i promocyjne. Aby dołączyć do organizacji i otrzymać zaproszenie na spotkanie informacyjne, należy wypełnić formularz rekrutacyjny.