Zespół z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego wygrał Polski Turniej Fizyków, kwalifikując się tym samym do rozgrywek światowych w International Physicists’ Tournament. Uczelnię reprezentowało sześcioro studentów, którzy mieli rozwiązać zadania wymagające np. przeprowadzenia eksperymentów i testowania teorii.

Jak złamać centralne twierdzenie graniczne w układzie fizycznym? Kiedy koło z masą rozłożoną asymetrycznie, a nie w centrum, oderwie się od ziemi? Między innymi na takie pytania odpowiadali reprezentanci Uniwersytetu Warszawskiego podczas Polskiego Turnieju Fizyków, który odbył się 13 stycznia na Wydziale Fizyki UW.

– Studenci znali zadania wcześniej i przygotowywali swoje rozwiązania od początku semestru: przeprowadzali eksperymenty, sprawdzali różne teorie i pisali programy symulujące zjawiska fizyczne – mówi opiekun naukowy drużyny Paweł Szczypkowski z Wydziału Fizyki.

Dzięki zwycięstwu w turnieju młodzi fizycy zakwalifikowali się do International Physicists’ Tournament, który odbędzie się w kwietniu w Zurychu. – Aby zakwalifikować się do tego konkursu – jednego z najbardziej prestiżowych z zakresu fizyki –  zawodnicy musieli zaprezentować swoje rozwiązania oraz podjąć na ich temat debatę w swego rodzaju „potyczkach” fizycznych – mówi Paweł Szczypkowski.

W skład zwycięskiej drużyny z UW wchodzą studenci: Jakub Kośmicki (kapitan), Sara Gałan, Paweł Kałwak, Piotr Łukawski, Kuba Hevler i Magdalena Orłowska. W przygotowaniach do konkursu zespołowi pomagali również inni studenci fizyki, w tym zwycięzcy International Physicist’s Tournament z 2023 roku.