– Dla Annie Ernaux ważne jest to, co można i co trzeba wypowiedzieć o życiu kobiety, co było wyciszane, co zyskało widoczność i prawa. Można się w tej książce przeglądać, warto do niej wracać. Dlatego ją polecam – mówi prof. Julia Kubisa, Pełnomocniczka Rektora ds. Polityki Przeciwdziałania Dyskryminacji i Molestowaniu Seksualnemu. W nowym odcinku cyklu „Czytaj z UW” prezentuje autobiograficzną powieść „Lata” Annie Ernaux, laureatki Literackiej Nagrody Nobla 2022.

Prof. Julia Kubisa ukończyła studia socjologiczne na Uniwersytecie Warszawskim. Jest zastępczynią kierowniczki Katedry Socjologii Ekonomicznej i Spraw Publicznych Wydziału Socjologii UW, pracuje w Zespole Równościowym UW oraz pełni funkcję Pełnomocniczki Rektora UW ds. Polityki Przeciwdziałania Dyskryminacji i Molestowaniu Seksualnemu. Zajmuje się badaniami i edukacją równościową, komunikacją z osobami pokrzywdzonymi i społecznością uniwersytecką w sprawach dotyczących dyskryminacji i molestowania seksualnego. Realizuje zadania określone w Planie Równości Płci dla UW, w  tym m.in. prowadzi Sieć Doktorantek na UW. W pracy naukowej zajmuje się zagadnieniami z zakresu m.in. upłciowienia podziału pracy, zawodami sfeminizowanymi i zmaskulizowanymi, relacjami między pracą produkcyjną a reprodukcją społeczną.

 

– Autobiograficzna powieść „Lata” w fascynujący sposób łączy kameralną, osobistą opowieść z szerokimi przemianami społecznymi, politycznymi i gospodarczymi. To książka o budowaniu siebie ze wspomnień, przyglądaniu się sobie poprzez wspomnienia z różnych etapów życia. Annie Ernaux studiuje bezustanne napięcia między życiem prywatnym, indywidualnymi doświadczeniami i marzeniami a tym, co społecznie uznawane za właściwe i oczywiste. Jak te społeczne oczywistości zmieniają się w czasie – choćby to, jak marginalizowane doświadczenia i potrzeby kobiet zyskują podmiotowość – opowiada prof. Julia Kubisa z Wydziału Socjologii UW.

Proza „Lata” Annie Ernaux to szczera i bezkompromisowa historia samej autorki, ale też historia każdej kobiety i całego pokolenia. W swojej książce Ernaux pokazuje obraz kilku pokoleń: jej samej, jej rówieśników, ale też pokolenia jej rodziców i jej dzieci. Opisuje zarówno prywatne, jak i społeczne wydarzenia, patrząc na nie oczami dziecka, potem studentki, a w końcu dojrzałej kobiety. Autorka wydaje się stale zadawać pytanie „Czy byłabym szczęśliwsza, mając inne życie?”.

 

Annie Ernaux to jedna z najpopularniejszych współczesnych francuskich pisarek, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 2022 roku, feministka. Jest autorką kilkudziesięciu książek. Wśród jej prozy znajdują się takie pozycje, jak „Une femme” oraz „La place”.

 

– Ernaux pisze o sprawach dotyczących kobiet, które przez wiele lat były niewypowiedzialne i marginalizowane – zaznacza prof. Kubisa.

Historia każdej kobiety

– Opisywane przez Ernaux życie jest w jakimś sensie zwyczajne, nie ma tu niesamowitych dokonań czy zwrotów akcji, ale zarazem niezwykłe w swojej jednostkowej wyjątkowości, opisywanej precyzyjnie, z czułością i spokojem – opowiada prof. Julia Kubisa.

 

Annie Ernaux pisze o każdej dekadzie swojego życia, począwszy od dzieciństwa w biednej rodzinie robotniczej w małym normandzkim miasteczku, gdzie religia pełniła nadrzędną rolę, aż po życie jako bogata klasa średnia w obliczu wyzwolenia politycznego, seksualnego i klasowego. Autorka mierzy się z zagadnieniami rewolucji obyczajowej, narastającego konsumpcjonizmu i laicyzacji na tle przełomowych momentów dla historii Francji i Europy.

 

Jak podkreśla prof. Kubisa: – Pomimo że ta opowieść dotyczy innego społeczeństwa, to w geście Ernaux, by przyglądać się swoim wspomnieniom, sobie z dawnych lat, swojej podmiotowości i temu jak zmieniały nas czasy, w których żyłyśmy jest pewna uniwersalność. Można się w tej książce przeglądać. Dlatego ją polecam.

 

Autobiografia Annie Ernaux „Lata” otrzymała nagrodę Man Brooker International Prize 2019 oraz Warwick Prize for Women in Translation 2019.

 

Książka znajduje się w wolnym dostępie w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie.

Inne książki Annie Ernaux
  • Bliscy/Annie Ernaux; przełożyła Agata Kozak. Wołowiec: Wydawnictwo Czarne, 2022.
    Klasyfikacja WD: PQ2665.R64 Z464 2022
  • Miejsce/Annie Ernaux; przeł. Iwona Badowska. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1989. BUW Magazyn

 

Tytuły w języku francuskim zlokalizowane są głównie w Bibliotece Instytutu Romanistyki.

 

Wybrane książki o tematyce feministycznej
  • Niewidzialne kobiety: jak dane tworzą świat skrojony pod mężczyzn/Caroline Criado Perez; przekład Anna Sak. Kraków : Karakter, 2020.
    Klasyfikacja WD: HQ1237.C75165 2020
  • Matrymonium: o małżeństwie nieromantycznym/Alicja Urbanik-Kopeć. Wołowiec: Wydawnictwo Czarne, 2022.
    Klasyfikacja WD: HQ638.7.A36 2022
  • Kobiety i inne potwory: tworzenie nowej mitologii/Jess Zimmerman; przełożyła Hanna Pustuła-Lewicka. Wołowiec : Wydawnictwo Czarne, 2023.
    Klasyfikacja WD: HQ1206.Z56165 2023
  • Kapitał kobiet: dlaczego równouprawnienie wszystkim się opłaca/Linda Scott; przełożyła Dorota Konowrocka-Sawa. Warszawa: Wydawnictwo Filtry, cop. 2021.
    Klasyfikacja WD: HQ1381 .S36165 2021
  • Teoria feministyczna: od marginesu do centrum/Bell Hooks; przeł. Ewa Majewska; przekł. przejrzała Ewa Klekot. Warszawa: Wydawnictwo Krytyki Politycznej, 2013.
    Klasyfikacja WD: HQ1426 .H66165 2013
  • Czarownice: niezwyciężona siła kobiet/Mona Chollet; przełożył Sławomir Królak. Kraków: Wydawnictwo Karakter, 2019.
    Klasyfikacja WD: HQ1208.C47165 2019
  • Matka wszystkich pytań/Rebecca Solnit; przełożyła Barbara Kopeć-Umiastowska; prace Paz de la Calzada. Kraków: Karakter, 2021.
    Klasyfikacja WD: HQ1237.S66165 2021
  • Obsesja piękna: jak kultura popularna krzywdzi dziewczynki i kobiety/Renee Engeln; przełożyła Marta Bazylewska. Warszawa: Wydawnictwo W.A.B, cop. 2021.
    Klasyfikacja WD: BF697.5.B63 E56165 2021
  • Gorsze: jak nauka pomyliła się co do kobiet/Angela Saini; przełożyła Hanna Pustuła-Lewicka. Wołowiec: Wydawnictwo Czarne, 2022.
    Klasyfikacja WD: QP81.5 .S3165 2022
  • Matka wynalazku: jak uprzedzenia hamują postęp/Katrine Marçal; przełożył Mariusz Kalinowski. Wołowiec: Wydawnictwo Czarne, 2021.
    Klasyfikacja WD: T36.M37165 2021