Nowy numer pisma „UW” ukazuje się w czasie, gdy w Polsce świętujemy Wielką Noc, a w Ukrainie Wielki Dzień. Dwa kraje i dwie tradycje chrześcijańskie, z których każda przez lata wypracowała wiele świątecznych zwyczajów. Można o nich przeczytać w najnowszym piśmie „UW”. W numerze publikujemy też dwa wywiady – z rektorem UW o planach na przyszłość i o już zrealizowanych działaniach na Uniwersytecie oraz rozmowę z Tomaszem Listkiewiczem, absolwentem UW, który sędziował finałowy mecz Mistrzostw Świata w Katarze. Numer wiosenny jest wyjątkowo obszerny – to aż 68 stron lektury na święta.

2023 rok na Uniwersytecie Warszawskim rozpoczął się od naukowych sukcesów. Troje naukowców otrzymało granty Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC). Dr hab. Artur Obłuski otrzymał Consolidator Grant na badanie rozwoju średniowiecznego afrykańskiego miasta Tungul. Dr Agnieszka Brylak i dr hab. Paweł Skowron otrzymali Starting Grants na badania odpowiednio: wierzeń Indian Nahua oraz algorytmów liczenia głosów. Piszemy o tym w artykule „Trzy granty ERC”.

 

Na początku lutego Turcję i Syrię nawiedziło trzęsienie ziemi. Uniwersytet Warszawski włączył się w pomoc dla poszkodowanych w tym zdarzeniu. W artykule „Minuta, która trwała wieczność” piszemy o formach pomocy podjętych na UW i prezentujemy obraz katastrofy z perspektywy ekspertów z Wydziału Orientalistycznego UW.

 

Prezentujemy też pełne wyniki ewaluacji działalności naukowej Uniwersytetu Warszawskiego, po uwzględnieniu odwołań („Wyniki ewaluacji”). To pierwsza ocena przeprowadzona na nowych zasadach w ramach dyscyplin naukowych.

 

W numerze można przeczytać też m.in. o wybitnych postaciach z Uniwersytetu Warszawskiego: dwukrotnym rektorze – Janie Łukasiewiczu, naukowcach – państwu Ossowskich, o kolekcji stworzonej przez znakomitego prawnika z UW dr. Janusza Fiszera oraz o Grzegorzu Peradzem, który wykładał na UW, a po latach został świętym i którego wizerunek na tle bramy UW znalazł się na znaczku pocztowym.

 

W numerze nie zabrakło felietonów naszych stałych współpracowników.

Pismo uczelni w wersji elektronicznej można pobrać ze strony głównej UW. Wydanie papierowe będzie dostępne m.in. w Pałacu Kazimierzowskim oraz Auditorium Maximum na terenie kampusu przy Krakowskim Przedmieściu 26/28.