18 kwietnia na szczycie konstrukcji Domu Studenckiego nr 7 na Kampusie Służewiec została zawieszona „wiecha”, oznaczająca zakończenie konstrukcji całości obiektu powstającego w ramach programu wieloletniego UW. – To bardzo ważna inwestycja, ponieważ dzięki niej powstaną nowe miejsca zamieszkania dla społeczności akademickiej UW – mówił prof. Alojzy Z. Nowak, rektor Uniwersytetu Warszawskiego.

– W budynku będą mieszkać studenci i doktoranci, w tym także obcokrajowcy. Zależy nam na zapewnieniu jak najlepszych warunków do mieszkania i nauki – podkreślał prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW, 18 kwietnia podczas uroczystości powieszenia „wiechy” na gmachu Domu Studenckiego nr 7.

 

Uroczyste zawieszenie „wiechy”, czyli budowlana tradycja uroczystego zawieszenia wieńca na budynku, to wielowiekowa tradycja sygnalizująca zakończenie ważnego etapu inwestycji, jakim jest zakończenie konstrukcji budynku, i tym samym osiągnięcie stanu surowego otwartego.

 

Dom Studencki nr 7 położony jest przy ul. Smyczkowej 5/7 na terenie jednego z trzech kampusów Uniwersytetu Warszawskiego – Kampusu Służewiec. Wejście główne do akademika znajdować się będzie od ul. Sulimy, obok Domu Studenta nr 5, a także na wprost uniwersyteckiego hotelu „Sokrates” oraz Domu Pracownika Naukowego UW. Wokół znajdują się budynki należące do wydziałów i jednostek uczelni, stanowiąc Kampus Służewiec.

 

Wznoszony gmach akademika wyróżnia się zastosowaniem konstrukcji proekologicznych i energooszczędnych, jak np.: instalacji ogniw fotowoltaicznych, automatycznie zwijanych rolet zewnętrznych, ścian zewnętrznych jednowarstwowych o podwyższonej izolacji termicznej i trwałości.

 

Jak zaznaczyła prof. Ewa Krogulec, prorektor UW ds. rozwoju: – Nowoczesne rozwiązania proekologiczne oraz przestrzeń przeznaczona na pomieszczenia ogólnodostępne są istotnymi zaletami tego obiektu. Jest to pierwsza od kilkudziesięciu lat tego rodzaju inwestycja dla studentów zrealizowana na Uniwersytecie – budowaliśmy jednostki, wydziały czy laboratoria, a teraz powstał całkowicie nowy budynek przeznaczony wyłącznie dla studentów. Jest to jedna z najważniejszych inwestycji programu wieloletniego.

 

Budynek składa się z siedmiu kondygnacji naziemnych oraz jednej podziemnej i zajmuje powierzchnię ok. 13 tys. m2. W akademiku znajdzie zakwaterowanie około 380 osób w ponad 130 pokojach jedno- i dwuosobowych oraz segmentach. Do dyspozycji mieszkańców będą m.in. ogólnodostępne kuchnie, pralnie, świetlica, pokoje do pracy grupowej i do pracy cichej. Na każdej kondygnacji przewidziano co najmniej jeden pokój z aneksem kuchennym przystosowany dla osób poruszających się na wózkach.

 

– Zagospodarowanie obiektu będzie odbywało się z udziałem studentów – podkreśliła prof. Ewa Krogulec.

 

Przed gmachem Domu Studenckiego nr 7 powstaje rowerownia z ponad 60 miejscami oraz parkingi rowerowe przy samych wejściach do budynku. Dla samochodów przewidziano garaż podziemny na 51 pojazdów oraz 60 naziemnych miejsc postojowych. Zarówno budynek, jak i jego otoczenie zaprojektowane są tak, aby zapewnić pełen dostęp osobom z niepełnosprawnościami, np. w holach i korytarzach przewidziano udogodnienia ułatwiające orientację przestrzenną osobom niedowidzącymi lub niewidomym.

 

Obecnie prowadzone są prace instalacyjne i wykończeniowe wewnątrz budynku oraz na jego elewacji i dachu. Wkrótce ukończone zostaną murowane ściany osłonowe, czyli wypełnienie żelbetowego szkieletu na elewacji. Wewnątrz rozprowadzane są instalacje elektryczne, sanitarne i teletechniczne.

 

Zakończenie budowy inwestycji planowane jest na grudzień 2023 roku.

Program wieloletni „Uniwersytet Warszawski 2016–2027” to kompleksowy program rozwoju uczelni. Jego głównym celem jest ożywienie potencjału nauk humanistycznych i społecznych oraz włączenie ich do innowacyjnych, eksperymentalnych programów, a także wzmocnienie międzynarodowej pozycji uczelni oraz zwiększenie jej roli w animowaniu przemian społecznych i gospodarczych. Program obejmuje budowę nowych gmachów oraz rozbudowę i przebudowę istniejących budynków. Budżet inwestycji wynosi blisko 1 mld złotych.

 

Więcej informacji na temat programu znajduje się na stronie UW >>