Martijn de Jonge jest studentem holenderskiego Hanze University of Applied Sciences w Groningen. Przygotowuje pracę licencjacką dotyczącą komunikacji międzykulturowej. Dwa lata temu jako stypendysta programu Erasmus+ studiował na UW dziennikarstwo, obecnie pracuje jako stażysta w Biurze Współpracy z Zagranicą. To kolejny bohater cyklu poświęconego umiędzynarodowieniu na UW.

W Biurze Współpracy z Zagranicą Martjin zajmuje się m.in. przygotowywaniem materiałów dla studentów zagranicznych. Są to przede wszystkim infografiki, które ułatwiają im np. proces zapisu na zajęcia oraz inne formalności. Korzysta przy tym z własnych doświadczeń. Gdy jako stypendysta programu Erasmus+ przyjechał do Warszawy, też nie od razu rozumiał wszystkie procedury. Teraz może przyczynić się do jeszcze lepszej komunikacji BWZ ze studentami, którymi opiekuje się biuro.

 

– Biorę pod uwagę fakt, że materiały muszą być odpowiednie dla osób pochodzących z różnych krajów – mówi Martjin. – Kultura holenderska jest kulturą niskiego kontekstu (low-context). Lubimy od razu przechodzić do rzeczy. Holenderscy studenci mogą otrzymywać krótkie instrukcje, zawierające terminy i linki do stron internetowych. Ale kultury krajów Europy Południowej oraz Turcji określane są jako kultury wysokiego kontekstu (high-context). Studenci z tych regionów oczekują bardziej szczegółowych informacji – wyjaśnia.

 

O tym, dlaczego Martijn ubiegał się o stypendium programu Erasmus+ właśnie w Warszawie oraz jakie ma plany na przyszłość można przeczytać w artykule na stronie angielskiej.

Na Uniwersytecie Warszawskim z roku na rok rośnie liczba obcokrajowców. W naszym cyklu prezentujemy zagranicznych naukowców, studentów i pracowników administracji, którzy przyjechali na UW.

 

 

Uniwersytet, który łączy ludzi

To doskonały moment, żeby być na UW

Wielokulturowe dyskusje na UW

Z Porto Alegre do Warszawy

Zainspiruj się w Warszawie