„Dom wieczności wezyra. Grobowiec Merefnebefa i jego odkrywca” to wystawa, którą od grudnia do sierpnia można było oglądać w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie. Ekspozycja zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie „Mazowieckie zdarzenia muzealne – Wierzba” w kategorii najciekawsza wystawa zorganizowana przez większe muzeum.

W przestrzeni muzealnej zaprezentowane zostało jedno z najważniejszych odkryć misji Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW w egipskiej Sakkarze – grobowiec wezyra Merefnebefa. Kaplicę grobową dostojnika odtworzono w postaci naturalnej wielkości makiety. Towarzyszyła jej ekspozycja przybliżająca znaczenie i kontekst znaleziska, w tym historię polskich badań pod piramidami i egipskie zwyczaje pogrzebowe.

 

Wystawa została przygotowana przez Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW, Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie oraz Polsko-Egipską Misję Archeologiczną Saqqara kierowaną przez dr. hab. Kamila O. Kuraszkiewicza z Instytutu Orientalistycznego UW. Naukowiec z UW był także kuratorem wystawy.

 

Do tegorocznej edycji konkursu „Mazowieckie zdarzenia muzealne – Wierzba” zgłoszono 94 zdarzenia muzealne. Wystawa „Dom wieczności wezyra. Grobowiec Merefnebefa i jego odkrywca” zdobyła pierwsze miejsce w kategorii najciekawsza wystawa zorganizowana przez większe muzeum.

 

Konkurs został zorganizowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego, we współpracy ze Stowarzyszeniem Muzealników Polskich, Oddział Mazowiecki w Warszawie.

 

Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się 24 września w Płocku.