Uniwersytet Warszawski Fakty i liczby

**{[

]}**207 lat

w listopadzie *]}*skończy Uniwers]}**ytet Warszawski. **{[Uczelnia powsta]}**ła **{[w 1816 roku pod nazwą Królewski **{[Uniwersytet War]}**szawski. To największa, najlepsza i jedna z najstarszych szkół wyższych w Polsce, a jednocześnie najdłużej dział]}**ająca uczelnia w stolicy. W momencie utworzenia Uniwersytet]}** składał się z pięciu w**{[ydziałów: Prawa,]}** Lekarskiego, Filozoficznego*]}*, Teologicznego]}** or**{[az Nauk i Sztuk]}** Pięknych. Pierwsi studenci naukę rozpoczęli **{[dwa lata późnie]}**j. Po kilku latac]}**h działalności było ich około 800.

 

36,3 tys.

osób studiuj]}**e na kierunkach **{[licencjackich i]}** magisterskich. Studentów studiów stacjonarnych]}** (28,4 tys.) jest]}** na Uniwersytecie Warszawskim ponad trzy razy więce]}**j niż studentów studiów niestacjonarnyc]}**h.

 

1,9 tys.

doktorantów]}** kształci się na UW. Wśród nich jest **{[243 cudzoziemcó]}**w. Co roku pracę **{[doktorską broni]}** na Uniwersytecie około 290 osób.

Studia doktoranckie / Szkoły doktorskie

 

2,5 tys. 

to liczba ucze*]}*stników studiów]}** podyplomowych. Osoby, które chcą zdobywać nowe kompetencj]}**e zawodowe, rozwi]}**jać swoje zainteresowa**{[nia, doskonalić]}** i rozwijać swoje]}** umiejętności, mają do wyboru 78 programów nauczania. Korzystać z tej formy zajęć mo nie tylko absolwenci **]}studiów magiste]}**rski**{[ch, ale również]}** osoby, które ukończyły **{[studia I stopni]}**a.

Studia podypl]}**omowe

 

7,8 tys.**{[

pracowników. Oprócz nauczycieli akademickich (4 tys.) są to m.in. pracownicy]}** administracji i bi*]}*bliotekarze. UW]}** to **{[jeden z najwięk]}**szych pracodawców n*]}*a Mazowszu. Pod]}** względem liczby]}** pracowników wyprzedza większość korporacji znajdujących się w zestawieniu największych firm w **{[Polsce magazynu]}** „Forbes”.

 

3,6 tys.

cudzoziemców]}** uczy się na UW na studiach zakońc]}**zonych dyplomem lub jako stypendyśc]}**i programów wymiany akademickiej. Odsetek obcokra]}**jowców w stosunku do ogólnej liczby]}** stud*]}*entów zwiększył]}** si**{[ę w odniesieniu]}** do **{[2021 roku i wyn]}**iósł 6,9%. W 2022 roku obcokrajowcy]}** stanowili 12,8% ogólnej liczby doktorantów. Cudzoziemcy kształcący się na]}** studiach I i II stopnia oraz jednolitych magisterskich]}** najczęściej wybierali naukę na kierunkach: Finance, Intern]}**ational Investment **{[and Accounting,]}** Undergraduate Programme i**{[n International]}** Relations, Data Scien**{[ce and Business]}** Analytics, zarządzanie, psychologia, Graduate Programme in International Relations, prawo, Quantitative Finance, administracja, stosunki między]}**narodo**]}we, zarządzanie]}** finansami i rachunkowość, International Business Program]}** oraz dziennikarstwo]}** i medioznawstwo.]}** Najliczniejszą]}** grupę wśród zagranicznych studentów długo]}**terminowych stanowiły o**{[soby pochodzące]}** z: Ukrainy (862)]}**, Białorusi (422**]}), Chin (238), Hiszpanii (186), Turcji (170), Włoch]}** (119), Azerbejdża**{[nu (117), Indii]}** (112).

 

45

]}*
*

rektorów sta]}**ło **{[do tej pory na]}** czele uczelni. Pierwszym **]}był ks. Wojciec]}**h Anzelm Szweykowski**]}, teolog i pedag]}**og. Obecnie rektor]}**em UW jest prof. Alojzy Z. Nowak, ekonomista]}**, związany przez wiele lat z Wydziałem Zarządzania]}** UW.

Poczet rektorów

 

6

noblistów studiowało na UW:

  • Henryk Sien]}**kiewicz swoją przygodę z Uniwersytetem rozpoczął w 1866]}** roku, najpierw na]}** Wydziale Prawnym]}** Szkoły Głównej (jak wówczas nazywał]}** się Uniwersytet**{[), później studi]}**ował na Lekarskim, a następnie na Filologicznym, który]}** ukończył w 1871 roku, nie uzyskując jednak dyplomu.
  • Menachem Begin, były premier Iz**{[raela, ukończył]}** stu**{[dia na Wydziale]}** Prawa w 1935 roku.
  • Czesław Mił]}**osz w 1932 roku studiował na Wydziale]}** Prawa*]}*, naukę kontynuował **{[jednak w Wilnie. Podczas II woj]}**ny światowej pracował na Uniwersyteci]}**e jako woźny.
  • Joseph Rotb]}**lat**{[, fizyk i radiob]}**iolog, w 1938 roku]}** obronił doktorat z **{[fizyki, a wcześ]}**niej w latach 1932–]}**1934 uczęszczał na wykłady na Wydz]}**iale **{[Humanistycznym.
  • Leonid Hurw]}**icz, ekonomista, w 1938 roku ukończył na Uniwersyteci]}**e studia prawnicze.
  • Olga]}** Tokarczuk, pisarka, w 1987 roku ukończ**]}yła psychologię]}** na UW.

 

ponad 1000

ponad 1000 part*]}*nerów krajowych]}** i zagranicznych współpracuje z Uniwersytetem. Jest wśród nich **{[ponad 350 podmi]}**otów zagranicznych]}** z 76 krajów, które podpisały z UW]}** umowę o bezpośredniej współpracy (w 2022 roku zawarto]}** lub wznowiono 73 porozumienia).

Współpraca *]}*naukowa

 

8

europejskich]}** uniwersytetów ba**{[dawczych tworzy]}** Sojusz 4EU+: UW, Uniwersytet Kar]}**ola **{[(Czechy), Uniwe]}**rsytet w Heidelbergu (Niemcy), Uniwer]}**sytet Paris-Panthéon-Assas (Francja), **{[Uniwersytet Sor]}**boński (Sorbonne Université, Francja), Uniwersytet Ko]}**penhaski (Dania), Uniwersytet w Mediolanie (Włochy), Uniwersytet Ge]}**newski (Szwajcaria).

Więcej]}** o **{[sojuszu

 

2 mld zł

to roczny budżet UW. W tej kwocie: 854,6 mln zł]}** (43,3%) stanowiła subwencja Minis]}**terstwa Edukacji i **{[Nauki na utrzym]}**anie potencjału **]}dydaktycznego i]}** ba**{[dawczego, ponad]}** 250 mln zł (12,7%]}**) – dotacje z MEiN (w tym środki]}** na **]}utrzymanie spec]}**jalnych urządzeń badawczych i dotacja projakościowa);]}** 92,1 mln zł (4,7%) – opłaty za us**{[ługi edukacyjne.]}** UW dysponuje kilkakrotnie większym bu**]}dżetem naukowym]}** niż inne czołowe polskie uniwersytety, co potwierdza jego status jako uczelni badawczej i *]}*jednego z najwa]}**żnie**{[jszych ośrodków]}** naukowych w kraju.

Finansowanie badań

 

25

]}*
*

wydziałów funkcjonuje obecnie na Uniwersytecie.]}**

Wyd]}**ziały**{[, szkoły doktors]}**kie i jednostki

 

4

szkoły dokto]}**rskie działają na UW. Są to: Szkoła]}** Doktorska Nauk Humanistycznych, Szkoła Doktorska **{[Nauk Społecznyc]}**h, Szkoła Doktorska Nauk Ścisłych i Przyrodniczych]}** oraz Międzydziedzinowa **{[Szkoła Doktorsk]}**a.

Wyd]}**ziały**{[, szkoły doktors]}**kie i jednostki

 

3

]}*
*

uniwersyteck]}**ie **{[kampusy, wokół]}** których koncentruje]}** się **]}uczelniane życi]}**e, rozmieszczone są w różnych częściach Warszawy. Na Trakcie Królewskim, w centrum miasta położony jest ka**{[mpus główny. To]}** tutaj mieści się siedziba uniwersyteckichadz oraz więk*]}*szość wydziałów]}** humanistycznych]}** i społecznych. Ka]}**mpus **]}Ochota, znajdujący **]}się w kwadracie]}** ulic Żwirki i W**{[igury, Wawelska, Grójecka oraz B]}**anacha, to siedziba jednos**{[tek zajmujących]}** się **]}naukami ścisłym]}**i i przyrodniczymi. Na Kampusieużewiec swoją siedzibę m**{[a m.in. Wydział]}** Zarządzania.

Zwiedzanie kam]}**pusu

 

181

budynków wyk]}**orzystuje uniwersytet, 161 z nich to gmachy i lokale, które sąasnością]}** lub **{[współwłasnością]}** uczelni. Razem]}** ich powierzchnia wynosi 538,3 tys. **{[m². Powierzchni]}**a gruntów zajmowa]}**nych przez UW to 771,3 tys. m², z c**{[zego 55 tys. m²]}** to teren kampusu głównego, gdzie]}** znajduje się siedziba główna Uniwersytetu. Miejsce przy Krakowskim Przedmieściu]}** 26**{[/28 to ważny pun]}**kt na turystycznej]}** mapie Warszawy. **{[Zabytkowe budyn]}**ki z elementami architektury z różnych okresów otacza starannie **{[zaprojektowana]}** zieleń. Rośnie tu 100 różnych gatunkó]}**w drzew i ponad]}** 120 krzewów.

Link do profilu Facebook Link to Twitter profile Link do kanału Youtube Link do profilu Instagram Link do profilu LinkedIn