Laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za 2018 rok została Olga Tokarczuk. Autorka takich powieści jak „Księgi Jakubowe” czy „Bieguni” jest absolwentką psychologii na Uniwersytecie Warszawskim.

Decyzją Akademii Szwedzkiej i Fundacji Noblowskiej w tym roku przyznano dwie literackie Nagrody Nobla. Tę za 2018 rok otrzymała Olga Tokarczuk, a za 2019 – austriacki pisarz i tłumacz, Peter Handke.

 

Pisarka, eseistka i autorka scenariuszy z wykształcenia jest psychologiem. Studia skończyła na Uniwersytecie Warszawskim. W swoim dorobku ma m.in. powieści, zbiory esejów, tom poetycki i scenariusze filmowe.

 

Olga Tokarczuk jest uznawana za jedną z najwybitniejszych przedstawicielek literatury najnowszej w Polsce i na świecie. Za swoją twórczość została uhonorowana wieloma nagrodami, w tym The Man Booker International Prize 2018 za powieść „Bieguni” (Flights) i Nagroda Literacka „Nike” za powieści: „Bieguni” (2008) i „Księgi Jakubowe” (2015).

 

https://twitter.com/UniWarszawski/status/1182254953412386818

Olga Tokarczuk jest szóstym polskim laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Poza nią na Uniwersytecie Warszawskim studiowało jeszcze dwóch z nich: Henryk Sienkiewicz i Czesław Miłosz.