– Jestem dumna z tego, że nasza społeczność angażuje się w ochronę klimatu i środowiska. Uniwersytet Warszawski podejmuje liczne działania w tym kierunku. Dzisiejsze wydarzenie stanowi jedno z nich – powiedziała prof. Ewa Krogulec, prorektor UW ds. rozwoju, otwierając pierwszy „Zielony Dzień” na uczelni. 20 października odbywają się prośrodowiskowe wykłady, warsztaty i wymiana przedmiotów z drugiego obiegu.

Dieta roślinna, sposoby dbania o środowisko, rowery miejskie, ciepło odpadowe, przeciwdziałanie zmianie klimatu w codziennych czynnościach. O tych i wielu innych tematach związanych z ochroną klimatu można było posłuchać 20 października na Uniwersytecie Warszawskim. Zorganizowany po raz pierwszy „Zielony Dzień” zgromadził zainteresowaną ekologią wspólnotę akademicką i nie tylko w Auditorium Maximum na Kampusie Głównym.

– Na Uniwersytecie Warszawskim realizujemy bardzo dużo projektów badawczych, w tym tych dotyczących ochrony środowiska. Prowadzimy również kształcenie w tym kierunku. Dzisiejsze wydarzenie wpisuje się w trzecią misję UW, jaką jest edukowanie społeczeństwa i otoczenia społeczno-gospodarczego. Chciałabym podziękować wszystkim osobom zaangażowanym w organizację „Zielonego Dnia na UW”, szczególnie zespołowi Programu „Inteligentny Zielony Uniwersytet” oraz studentom. Jestem dumna z tego, że nasza społeczność angażuje się w ochronę klimatu i środowiska – mówiła prof. Ewa Krogulec, prorektor UW ds. rozwoju, otwierając wydarzenie.

Uniwersytet Warszawski podejmuje liczne działania na rzecz ochrony klimatu. Opublikowana została m.in. „Agenda na rzecz klimatu i zrównoważonego rozwoju”, powołano Zespół Rektorski ds. Ekologii oraz Kryzysu Klimatycznego, stworzono Platformę Zielonego Dialogu i rozpoczęto realizację wspomnianego Programu „Inteligentny Zielony Uniwersytet” – IZU.

 

– Na UW jest miejsce dla każdego, kto chce włączyć się w działania klimatyczne. Wspólnie staramy się zachować naszą planetę dla przyszłych pokoleń – dodała prorektor UW ds. rozwoju.

Gotowanie, naprawa roweru i pchli targ

Oprócz udziału w prelekcjach (których każdy uczestnik otrzymuje wlepki prośrodowiskowe autorstwa graficzki Zofii Różyckiej) uczestnicy „Zielonego Dnia na UW” mogą skorzystać również z warsztatów kuchni roślinnej i samodzielnej naprawy roweru oraz wymiany przedmiotów drugiego obiegu, a także wygrać nagrody w prośrodowiskowym quizie. Do nabycia przygotowane zostały też zestawy lunchUWek – wielorazowych pojemników na żywność.

Środki zebrane ze sprzedaży rzeczy zebranych w ramach inicjatywy „Drugie życie przedmiotów – pchli targ” będą przeznaczone na proekologiczny szczytny cel, wskazany przez władze rektorskie i Samorząd Studentów.

Organizatorem wydarzenia jest zespół Programu „Inteligentny Zielony Uniwersytet”, wspierany przez Biuro Rektoratu, Samorząd Studentów, Samorząd Doktorantów, Niezależne Zrzeszenie Studentów Uniwersytetu Warszawskiego oraz wolontariuszy prośrodowiskowych.