**{[
]}**T**{[o,]}** **]}**{[czy ryb**{[a ominie]]}**}** pr**{[zeszkodę,]}** np.]}** **{[ta na rzece,]}** m**{**{[[oże zale]}**żeć nie]}**{[** t**{[y]}**lko **{[od gatunku, *]}***{[do któr**{[ego nale]]}**}**ży**{[**{[, ale też]}** od jej]}**{[** **{[**{[stopn]}**ia **{[śmiałoś]**{[}****{[ci]}** lub **{[**{[tendencj]}**]}**i **{**{[[**{[**{[ekspl]}**or**{[acyjnych]}**.]}** Dr **{[hab. Bar]}**bara]}** **{[Pietrzak i Alic]**{[}**ja **{[Fudali z]}** **{[Wydzia]}**{[**łu ]}**Biologii]}** **{[UW są]}** **{[auto]}**rka**{[mi pracy,]}**]}** **{[**{[w której opisuj]}***{[*ą **{[rolę osobowoś]}**ci ****{[{[ryb, w]}** tym ich]}**{[** **{[**{[**{[sposo]}**b**]}ów radzen]}**ia **{[sobie z wyzwaniami współczesnego świata.

O osobowościach zwierząt ekolod]}**zy behawioralni mówią wtedy, gdy]}** obserwują trwałe]}** różni**]}ce w zachowaniu]}** mi**{[ędzy osobnikami]}** w obrębie gatunku]}**. To mogą być np**{[. różnice  w skł]}**onności do podejmowania]}** ryzyka albo kontaktu z innymi osobni]}**kami**{[, które występują **{[u licznych zwie]}**rząt – od dafni i mszyc po człowieka.

 

Dr hab. Barbara Pietrzak i **{[Alicja Fudali z]}** Zakładu Hydrobiologii]}** Wy**{[działu Biologii]}** UW są autorkami artykułu Fish p**{[ersonalities in]}** the Anthropocene, który ukaz się w czasopiśmi**{[e „Ecohydrology]}** & Hydrobiology”.

 

Ryby są częstym obiektem badań]}** nad **{[międzyosobniczy]}**mi różnicami w beh]}**awio**{[rze. W artykule]}** pre**{[zentujemy wybór]}** opublikowanych wcześniej do**{[wodów istnienia]}** różnic między osobnikami, jak również ich przyczyn i kons]}**ekwen**{[cji  w zakresie śmiałości, eksploracyjnoś]}**ci, aktywności, agresywności i towarzyskości]}** u ryb. To w tych pięciu wymiarach **{[ekolodzy zwykle]}** rozpatrują osobowości zwierząt – tłumaczy dr ha]}**b. Barbara Pietrz]}**ak.

 

Badaczki zaz]}**naczają, że siedliska s**{[łodkowodne oraz]}** ich mieszkańcy są]}** zarówno nieproporcjonal]}**nie **{[różnorodne biol]}**ogicznie, jak i zagrożone w obliczu glo**{[balnego kryzysu]}** środowiskowego. Trzy główne zagrożenia**{[, które analizow]}**ały autorki pracy w „Ecohydrology]}** & Hydrobiology”,]}** to tworzenie za**{[pór na rzekach,]}** zmiana klimatu i z**]}anieczyszczenie]}** wody.

 

Dotychczasowe badania pokazuj]}**ą m.in., że te węgorze i trocie, które mawiększą]}** skłonność do podejmowania ryzyka w sytuacji **]}zagrożenia albo]}**, w nieobecności zagrożenia, do]}** poznawania nowej przestrzeni, płynąc]}** w górę rzeki mają  większe szanse]}** skorzystać z przepławki przy zaporze]}** niż mniej śmiałe]}** lub mniej eksplorac]}**yjne osobniki. Z kolei podczas wędrówk]}**i w dół rzeki dla łososi kluczem do **]}sukcesu i niesk]}**ończ**{[enia w turbinie]}** zdaje się być ich]}** ogólna aktywność ruc**{[howa – tłumaczy dr hab. Barbara Pietrzak, dodając:

Tymczasem zarówno wyższe temperatury**]}, jak i wszechobecne teraz w wodach p**{[owierzchniowych]}** pochodne leków i i**{[nne wprowadzane]}** przez człowieka substancje prowadzą c**{[zęsto do zmiany]}** udziału śmiałych, **{[aktywnych czy a]}**gresy**{[wnych osobników]}** w populacjach ryb]}**. To może mieć przełożenie *]}*na funkcjonowan]}**ie **{[całych słodkowo]}**dnych sieci troficznych.