Budynek na kampusie Ochota, w którym będą prowadzone badania naukowe i zajęcia ze studentami z nauk społecznych i humanistycznych, zaprojektuje pracownia Piotr Bujnowski Architekt. W środku będzie aula, 27 sal dydaktycznych i pomieszczenie do cichej pracy, na dachu – ogród, przed budynkiem – parking na rowery. Gmach powstanie do 2023 roku. Jest jedną z inwestycji Programu Wieloletniego.

31 października zakończyły się negocjacje toczące się po rozstrzygnięciu konkursu architektonicznego na koncepcję budynku naukowo-dydaktycznego na kampusie Ochota. Podpisano umowę na prace projektowe z pracownią Piotr Bujnowski Architekt, która zdobyła pierwszą nagrodę. Współautorem projektu jest pracownia Projekt Praga.

 

Prace obejmujące m.in. stworzenie wielobranżowego projektu koncepcyjnego, projektu budowlanego będącego podstawą uzyskania pozwolenia na budowę i projektu wykonawczego zakończą się w połowie 2020 roku. Rozpoczęcie budowy planowane jest na pierwszą połowę 2021 roku. Pierwsze zajęcia dydaktyczne powinny odbyć się w nowym gmachu w 2023 roku.

 

Budynek będzie miał ponad 14 tys. m2 powierzchni użytkowej. Znajdą się w nim sale wykładowe i laboratoria (w tym 10 laboratoriów dla studentów do pracy okresowej), ponad 20 modułów z gabinetami dla zespołów naukowych, aula, przestrzeń do spotkań i wystaw oraz miejsce na gastronomię. Aulę i sale wykładowe można dzielić na mniejsze pomieszczenia za pomocą przesuwanych ścian. Budynek będzie wyposażony w energooszczędne instalacje.

 

W imieniu uniwersytetu konkurs na projekt architektoniczny budynku przeprowadziła firma zajmująca się doradztwem prawnym Grupa Sienna. Do konkursu zgłoszono 17 projektów. Laureatów konkursu, z którymi były prowadzone rozmowy, poznaliśmy pod koniec grudnia 2017 roku.

 

Budynek stanie w obrębie ulic Żwirki i Wigury, Banacha oraz Pasteura. W pobliżu usytuowane są gmachy Centrum Nowych Technologii, Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych, wydziałów Fizyki, Biologii oraz Matematyki, Informatyki i Mechaniki. W nowym gmachu będzie miał siedzibę Wydział Psychologii. Dzięki temu naukowcom będzie łatwiej prowadzić badania łączące psychologię z innymi dziedzinami. Teraz Wydział Psychologii mieści się przy ul. Stawki 5/7.

Program wieloletni zakłada umocnienie pozycji UW jako uniwersytetu badawczego. Będą temu służyć nowe oraz wyremontowane budynki, w których będą się odbywać interdyscyplinarne badania. Na ten cel Rada Ministrów przyznała Uniwersytetowi Warszawskiemu dotację. Do 2025 roku uniwersytet przeprowadzi 18 inwestycji. Jedną z nich jest budynek naukowo-dydaktyczny dla nauk psychologicznych. Więcej informacji