Magazyn „Forbes” opublikował listę stu najbardziej wpływowych kobiet 2021 roku. W gronie tym, w kategorii „Nauka”, jest dr Maria Górna z Wydziału Chemii UW i Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych UW. Dr Górna została doceniona za prowadzenie nowatorskich badań dotyczących białek biorących udział w odpowiedzi przeciwwirusowej.

Dr Maria Górna ukończyła studia na Uniwersytecie Warszawskim, łącząc biotechnologię i chemię na Międzywydziałowych Indywidualnych Studiach Matematyczno-Przyrodniczych. W 2010 roku uzyskała doktorat na Uniwersytecie w Cambridge. W latach 2010–2015 odbywała staż podoktorski w Centrum Medycyny Molekularnej Austriackiej Akademii Nauk w Wiedniu.

Od 2015 roku pracuje na Wydziale Chemii oraz kieruje Grupą Biologii Strukturalnej w Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych UW, gdzie rozwinęła swoje badania w ramach grantów EMBO, NCN, NBCR i FNP, a także stypendiów MSCA H2020 oraz Fulbright STEM Impact Award.

– Czuję się zaszczycona znalezieniem się w gronie tak wspaniałych kobiet wyróżnionych w tym roku przez „Forbes Women”. Cieszę się również, że doceniona została kluczowa rola nauki w zmienianiu świata na lepsze, a zwłaszcza badań podstawowych z pogranicza medycyny molekularnej. Nasze badania nad metabolizmem RNA oraz mechanizmami, diagnostyką i leczeniem chorób zakaźnych okazują się być szczególnie ważne w czasach ogólnoświatowej pandemii – mówi dr Maria Górna.

W rankingu „Kobiety Forbes 2021” dr Maria Górna została wyróżniona jako jedna z najbardziej wpływowych kobiet ostatnich 12 miesięcy w kategorii „Nauka”. W tym roku została także stypendystką programu L`Oreal UNESCO dla Kobiet i Nauki.

Jej zainteresowania naukowe dotyczą wykorzystywania struktur trójwymiarowych do wyjaśniania funkcji białek. Dr Górna prowadzi badania dotyczące białek biorących udział w odpowiedzi przeciwwirusowej i mediacji stanów zapalnych. Praca naukowa dr Górnej przyczynia się do lepszego poznania funkcji i struktury białek, dzięki czemu możliwe jest bardziej efektywne diagnozowanie, a następnie zwalczanie chorób zakaźnych, autoimmunologicznych i nowotworowych.

Więcej informacji o działalności naukowej dr Górnej znajduje się na stronie:  https://gorna.uw.edu.pl/en/team/maria-gorna