Stacjonująca w peruwiańskim Cusco jednostka UW była współorganizatorem pierwszej edycji Kongresu Archeologii Andyjskiej Regionu Środkowo-Południowego w Arequipie. Trwająca od 23 do 26 sierpnia konferencja stanowiła podsumowanie prowadzonych przez naukowców z UW badań na stokach Świętych Gór Inków.

I Congreso Internacional de Arqueología del Área Centro Sur Andina (CIA ACSA) to międzynarodowe wydarzenie naukowe poświęcone prezentacji wyników badań oraz wymianie poglądów ekspertów specjalizujących się w archeologii andyjskiej. Jego pomysłodawcą i współorganizatorem było Centrum Badań Andyjskich UW. Zarówno ta jednostka, jak i Ośrodek Badań Prekolumbijskich UW już od ponad 20 lat współpracują z Katolickim Uniwersytetem NMP w Arequipie w zakresie badań archeologicznych w rejonie środkowo-południowych Andów.

 

Będący wynikiem tej współpracy kongres rozpoczął się 23 sierpnia. Tego dnia wyróżnienie za szczególne zasługi dla archeologii peruwiańskiej otrzymał prof. Krzysztof Makowski-Hanula, badacz mieszkający od kilkudziesięciu lat w Peru, absolwent archeologii śródziemnomorskiej na UW.

 

Wśród tematów planowanych wystąpień naukowców znalazły się takie wątki, jak wytyczne dotyczące renowacji prehiszpańskiej ceramiki, antropologiczna analiza ludzkich szczątków w kontekście obrzędu Capacocha czy przedstawienie książki „Camino al Titicaca”. Obrady w ramach I CIA ACSA były dla badaczy z UW okazją do podsumowania dotychczasowej współpracy z peruwiańskimi instytucjami na stanowiskach archeologicznych w regionie wulkanów Coropuna (6425 m n.p.m.) oraz Solimana (6093 m n.p.m.), w czasach inkaskich uznawanych za święte góry i wyrocznie. Prace w tym miejscu prowadzone są od 1996 roku w ramach polsko-peruwiańskiego projektu archeologicznego Condesuyos kierowanego przez prof. dr. hab. Mariusza Ziółkowskiego z UW i dr. Luisa Augusto Belán Franco z Universidad Católica de Santa María (UCSM).

 

Kongres zakończył festiwal folklorystyczny organizowany 26 sierpnia w pobliżu stanowiska archeologicznego Maucallacta – Pampacolca. Podczas imprezy prezentowane były m.in. tradycyjne lokalne tańce oraz pieśni. Zrekonstruowane też zostało przybycie starożytnych Inków do wyroczni Maucallacta.

 

Kongres odbył się w siedzibie UCSM położonej w peruwiańskiej Arequipie.

 

Więcej informacji na temat wydarzenia znajduje się na stronie internetowej www.ciaacsa.org.