W tegorocznym rankingu najlepszych szkół wyższych na świecie – Academic Ranking of World Universities (ARWU) – Uniwersytet Warszawski uplasował się w grupie uniwersytetów sklasyfikowanych na miejscu 301-400. To najwyższy wynik wśród polskich uczelni. W zestawieniu uwzględniono również Uniwersytet Jagielloński, który zajął miejsce w przedziale 401-500.

Ranking szanghajski publikowany jest od 2003 roku. Przygotowuje go ShanghaiRanking Consultancy. Twórcy wybierają 500 uczelni spośród ok. 20 tys. na świecie. W tegorocznym zestawieniu Uniwersytet Warszawski podobnie jak rok temu uplasował się w grupie uniwersytetów w przedziale 301-400.

 

Lista szanghajska tworzona jest w na podstawie kilku wskaźników. Twórcy biorą pod uwagę liczbę absolwentów czy pracowników, którzy otrzymali Nagrodę Nobla lub Medal Fieldsa, liczbę autorów najczęściej cytowanych prac wśród kadry, liczbę artykułów w pismach naukowych „Nature” i „Science”, a także dane dotyczące dorobku publikacyjnego uczelni.

 

W zestawieniu 500 najlepszych uczelni na świecie oprócz UW sklasyfikowano także UJ, który uplasował się na miejscu 401-500.

 

Opublikowano także dodatkową listę uczelni, które w najbliższych latach mają szansę znaleźć się w rankingu szanghajskim (ARWU World Top 500 Candidates 2018). Obecnie uwzględniono je w przedziale 501-1000. Wśród kandydatów do rankingu ARWU znalazło się 10 polskich uczelni: Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Medyczny w Warszawie, Politechnika Warszawska, Śląski Uniwersytet Medyczny, Politechnika Łódzka, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Wrocławski oraz Politechnika Wrocławska.

 

Pełna lista rankingu szanghajskiego 2018