Pozostałości osady sprzed ponad 2 tysięcy lat odkryli naukowcy z Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej UW prowadzący prace wykopaliskowe w północno-zachodniej Albanii.

Odkrycia dokonano w trakcie badania leżącego w okolicach współczesnej Szkodry wzgórza nazywanego „Wargami węża”. Wykopaliska ujawniły monety i ceramikę z czasów hellenistycznych, a także resztki kamiennych konstrukcji określanych mianem murów cyklopich. Kampania wykopaliskowa trwająca kilka dni pozwoliła odkryć dodatkowo bramę z dwoma bastionami oraz mury obronne obejmujące obszar ok. 20 ha.

Do tej pory zbadany przez warszawskich archeologów teren uznawano za skupisko naturalnych ostańców skalnych. Stąd duże zaskoczenie naukowców. Wkrótce podejmą oni prace nad określeniem powodów lokalizacji tego miejsca w niewielkiej odległości od pozostałych dwóch wielkich centrów lokalnego antycznego życia społeczno-gospodarczego. Celem badaczy jest też ustalenie faktycznej nazwy odkrytego miasta. Pojawiły się spekulacje, iż to prawdopodobnie zniszczona na początku naszej ery przez Rzymian Bassania.

Archeolodzy z Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej UW letnią kampanię wykopaliskową rozpoczęli od Albanii. W planach znalazło się m.in. stworzenie dokumentacji dotyczącej twierdzy Rozafa, zbadanie stanowiska Bushati oraz udokumentowanie stanowisk archeologicznych wokół Szkodry.

Informacje na temat aktualnego stanu prac znaleźć można na stronie internetowej: www.novae.uw.edu.pl.