Uniwersytecki Ośrodek Transferu Technologii UW wspiera rozwój przedsiębiorczości na uczelni – tak aby możliwe było praktyczne wykorzystanie wyników pracy naukowej. Jednostka działa na Uniwersytecie Warszawskim od dwudziestu pięciu lat. 26 października zmieniła nazwę na Centrum Transferu Technologii i Wiedzy UW.

Uniwersytecki Ośrodek Transferu Technologii (UOTT) UW powstał w 1998 roku. Do jego zadań w ramach realizacji trzeciej misji Uniwersytetu Warszawskiego należy komercjalizacja wyników prac badawczych i przedwdrożeniowych. 25 października w Centrum Nowych Technologii UW na Kampusie Ochota odbyła się uroczystość podsumowująca działalność jednostki. Wydarzenie było także okazją do omówienia zagadnień związanych z komercjalizacją i transferem wiedzy na uczelni.

 

W spotkaniu wzięli udział m.in. prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW, Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego, dr hab. Paweł Poszytek, dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, przedstawiciele wydziałów i jednostek UW oraz inni goście.

 

– UOTT działa na rzecz nie tylko wydziałów ścisłych i przyrodniczych, ale także humanistycznych i społecznych. Chociaż jesteśmy uczelnią w większym stopniu zajmującą się badaniami podstawowymi, możemy wiele osiągnąć również w zakresie badań aplikacyjnych – mówi prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW i dodaje: – Przez dwadzieścia pięć lat zrobiliśmy wiele. Przekonaliśmy m.in. naukowców, że nie wystarczy jedynie publikować w najlepszych czasopismach. Trzeba także patentować i wdrażać w życie opracowane rozwiązania.

Podczas uroczystości rektor UW wręczył wyróżnienia pierwszemu dyrektorowi i założycielowi UOTT UW prof. Wojciechowi Dominikowi oraz pracownikom UOTT z najdłuższym stażem. Marszałek województwa mazowieckiego przekazał na ręce dr. hab. Przemysława Dubla, dyrektora UOTT, Medal Pamiątkowy „Pro Masovia” przyznany za wkład jednostki w rozwój województwa mazowieckiego.

W trakcie konferencji odbyły się panele z udziałem naukowców prowadzących uniwersyteckie spółki spin-off, władz UW, władz Urzędu Patentowego RP oraz osób zarządzających centrami transferu technologii w innych uczelniach. Uczestnicy rozmawiali o tym, co można zrobić, by współpraca nauki z biznesem przebiegała efektywniej oraz jakie działania w zakresie animacji transferu technologii oraz komercjalizacji wyników prac badawczych mogą podjąć uczelnie. Główny wykład podczas wydarzenia  („Od nauki przez rozwój i komercjalizację do rynku”) wygłosił prof. Piotr Moncarz z Uniwersytetu Stanforda.

 

Komercjalizacja wyników badań

Uniwersytet Warszawski jest liderem w Polsce pod względem liczby założonych spółek typu spin-off – firm zakładanych przez naukowców. Dotychczas powołano ich trzydzieści dwie. Założyciele wywodzą się zarówno z wydziałów ścisłych i przyrodniczych, jak i społecznych oraz humanistycznych. Liczba zgłoszeń patentowych dokonanych przez badaczy z UW to niemal 1000.

 

– Przez ostatnie lata Uniwersytet Warszawski wykształcił wewnętrzny ekosystem, którego zadaniem jest wspieranie pracowników w komercjalizacji, transferze technologii czy innych działaniach przedsiębiorczych. Co ważne, wspieramy te procesy w pełni, na każdym ich etapie, poczynając od pomysłu na przedsięwzięcie biznesowe, przez inkubację, analizy technologii i rynku oraz formułowanie strategii rynkowych, aż po założenie spółki i wprowadzanie na rynek nowych rozwiązań – mówi dr hab. inż. Przemysław Dubel, dyrektor UOTT UW.

Ćwierć wieku transferu technologii na UW