Dwie dekady temu Biblioteka Uniwersytecka przeniosła się z Krakowskiego Przedmieścia na Powiśle, tworząc jeden z głównych punktów na mapie stolicy. Zmieniła się nie tylko lokalizacja, ale też zakres i sposób korzystania z księgozbioru. Z okazji jubileuszu przygotowywane są wydarzenia, wśród których znajduje się m.in. dyktando „BUW czyni MISTRZA”.

„Kiedy zajmujesz się książką, długo czerpiesz z niej przyjemność, twój umysł staje się przenikliwy, a język prosty, twoje palce zwinne, twoje słowa celne, dusza pełna radości, serce pełne myśli; dzięki niej zyskujesz szacunek ludzi zwykłych i przyjaźń królów”. To cytat z arabskiej „Księgi Zwierząt” Al-Dżahiza. Można go przeczytać na jednej z ośmiu tablic zdobiących fasadę gmachu przy ulicy Dobrej w Warszawie. Wszystkie symbolizują ponadczasowe wartości i idee, jak również osiągnięcia twórców różnych dziedzin nauki oraz sztuki. Już od ponad 200 lat zbiór wiedzy na ten temat dostępny jest w Bibliotece Uniwersyteckiej.

Dwie dekady temu BUW przeniosła się z Krakowskiego Przedmieścia na Powiśle, tworząc jeden z głównych punktów na mapie stolicy. W grudniu odbywają się jubileuszowe wydarzenia, wśród których znajduje się m.in. dyktando „BUW czyn MISTRZA”, które odbędzie się 11 grudnia. Przygotowywane są jego dwie wersje językowe: polska (pod patronatem i opieką merytoryczną prof. Jerzego Bralczyka, który podyktuje tekst) oraz angielska (pod opieką merytoryczną Szkoły Języków Obcych UW). Wydarzenie odbędzie się o godz. 14.00 w sali 316 im. S.B. Lindego, III p. (wersja polska) oraz w sali 256 (wersja angielska) BUW. Wydarzeniu towarzyszyć będzie prezentacja pierwszego wydania „Słownika Języka Polskiego” autorstwa S.B. Lindego. Będzie można je zobaczyć ok. godz. 13.00-16.00. Wyniki dyktanda zostaną ogłoszone 16 grudnia o godz. 14.00 w pasażu BUW podczas urodzinowego spotkania przyjaciół, czytelników i pracowników BUW.

11 grudnia zostanie też otwarta wystawa pt. „Reminiscencje II”, prezentująca fotografie osób ze świata nauki, kultury i sztuki, które odwiedziły BUW oraz fotografie upamiętniające ważne wydarzenia, które odbyły się w BUW od dnia otwarcia do dzisiaj. Wydarzenie odbędzie się pod Wielkim Świetlikiem (II p.) w BUW.

Więcej informacji o obchodach jubileuszu 20-lecia BUW na Powiślu można znaleźć na stronie Biblioteki Uniwersyteckiej >>