To już ostatnie godziny głosowania w plebiscycie Słowo Roku 2021. Do 31 grudnia każdy może oddać swój głos na stronie sloworoku.uw.edu.pl. Wśród propozycji znajdują się m.in.: szczepienie oraz zdalny. Wyniki plebiscytu internetowego oraz rozstrzygnięcie kapituły językoznawców poznamy 5 stycznia o godz. 11.00 podczas transmisji online.

To już jedenasta edycja konkursu organizowanego przez Instytut Języka Polskiego UW i Fundację Języka Polskiego. Głosowanie online potrwa do 31 grudnia.

Głosowanie na Słowo Roku 2021

https://sloworoku.uw.edu.pl/

Głos na najważniejsze słowo ostatnich 12 miesięcy można oddać na dwa sposoby – wybierając słowo albo wyrażenie z listy udostępnionej przez organizatorów lub poprzez zgłoszenie własnej propozycji.

 

Zagłosować może każdy, obowiązuje jednak dzienny limit pięciu głosów przypadających na jeden adres IP. Katalog słów do wyboru powstaje na podstawie kluczowych wyrazów z polskich dzienników. Lista jest co miesiąc aktualizowana.

 

W tym roku wśród propozycji znajdują się m.in.: szczepienie, szczepionka, (za/wy)szczepić; fala (trzecia/czwarta pandemii, także fala uchodźców); spis (powszechny); granica czy zdalny (praca, nauczanie).

 

Niezależnie od głosowania internetowego wyboru Słowa Roku dokonuje kapituła konkursu. W zeszłym roku najważniejszym słowem wybranym zarówno przez kapitułę, jak i internautów został koronawirus.

 

W zeszłym roku w głosowaniu internautów wybrane zostało także Słowo Dekady (2011–2020). Najwięcej głosów uzyskało wyrażenie pięćset plus.

 

Więcej informacji oraz regulamin głosowania w plebiscycie na Słowo Roku 2021 znajduje się na stronach: http://sloworoku.uw.edu.pl/ oraz http://www.slowanaczasie.uw.edu.pl/. Zestawienie najpopularniejszych słów danego dnia dostępne jest pod adresem: http://slowadnia.clarin-pl.eu/.

Ogłoszenie wyników

Przedstawiciele kapituły plebiscytu zaprezentują i omówią wyniki tegorocznego konkursu podczas transmisji online, która odbędzie się 5 stycznia o godz. 11.00 na uniwersyteckim profilu na YouTube.