W tym roku Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW obchodzi 50-lecie badań archeologicznych na Cyprze. Z tej okazji przygotowano wystawę w Muzeum Cypryjskim w Nikozji.Polskie wykopaliska w Nea Pafos – stanowisku znajdującym się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO – rozpoczął prof. Kazimierz Michałowski, twórca polskiej archeologii śródziemnomorskiej. Od pół wieku kontynuuje te badania misja Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW wraz ze specjalistami z innych ośrodków naukowych.

 

Wykopaliska wydobyły na światło dzienne luksusowe rezydencje z dziełami sztuki – rzeźbami, mozaikami, malowidłami ściennymi – które co roku podziwiają tysiące turystów odwiedzających Cypr. Odnaleziono także niezliczone przedmioty użytku codziennego, przybliżające zwykłe życie starożytnych mieszkańców wyspy.

 

Wystawa w Muzeum Cypryjskim zorganizowana jest wokół kilku tematów przewodnich: historii Pafos, dzielnic mieszkalnych i rezydencjonalnych, kultu prywatnego i oficjalnego, symboli władzy, mennicy pafijskiej, dekoracji architektonicznej, a także zaopatrzenia w wodę i życia codziennego starożytnych mieszkańców miasta.

 

Odwiedzający będą mogli zobaczyć prezentacje multimedialne przedstawiające mozaiki, zaś na modelu 3D będzie można prześledzić rozwój miasta na przestrzeni niemal tysiąca lat jego historii.

 

Wystawę w Nikozji można zwiedzać od 25 maja do 30 listopada 2015 roku. Następnie zostanie przeniesiona na stałe do muzeum w Pafos.

 

Organizatorami wystawy są Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego i Departament Starożytności Republiki Cypryjskiej.
Więcej informacji o wystawie na stronie Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW.