Zarówno matematyka, jak i informatyka otrzymały najwyższą, czyli wyróżniającą, ocenę jakości kształcenia, przyznawaną przez Państwową Komisję Akredytacyjną, a cały wydział ocenę „A+” w kategoryzacji jednostek przygotowanej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Warszawskie Centrum Nauk Matematycznych, które MIM tworzy wspólnie z Instytutem Matematycznym PAN otrzymało też status Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego na lata 2012-2017.

Naukowcy tego wydziału uczestniczą w największej liczbie projektów finansowanych z Unii Europejskiej, prowadzą badania interdyscyplinarne z zakresu matematyki finansowej oraz biologii obliczeniowej.

Studia I i II stopnia

To kierunek interdyscyplinarny, który łączy w sobie zagadnienia z biologii, chemii, fizyki, medycyny, statystyki, matematyki oraz informatyki. Oprócz MIM-u współtworzą go również wydziały Biologii i Fizyki. Absolwenci mogą pracować m.in. przy modelowaniu biologicznym, projektowaniu leków lub analizie danych medycznych.

Studenci mają duży wpływ na kształt swojego programu studiów. Do wyboru mają specjalizacje: bazy danych, internet, obliczenia równoległe i rozproszone, algorytmika, podstawy informatyki, biologia obliczeniowa, nowoczesne języki programowania, inżynieria oprogramowania, bezpieczeństwo systemów komputerowych albo kryptografia.

Reprezentanci UW dwukrotnie zwyciężali w Akademickich Mistrzostwach Świata w Programowaniu Zespołowym (Beverly Hills 2003 oraz Tokio 2007). W tym konkursie jako gospodarze w 2012 roku, zajęli drugą lokatę. Z powodzeniem biorą też udział w innych programistycznych zawodach Google Jame Code, TopCoder, International Mathematics Competition for University Students, Facebook Hacker Cup.

Absolwenci pracują w najlepszych firmach informatycznych na świecie takich jak: Facebook, Google, IBM czy Microsoft, wiele osób wybiera też karierę naukową.

Znalazła się na liście najlepszych kierunków w QS World University Ranking. Program studiów obejmuje zajęcia z matematyki czystej i stosowanej. Główne specjalności, które mają do wyboru studenci to: algebra, analiza matematyczna lub numeryczna, biomatematyka, geometria algebraiczna, matematyka finansowa, rachunek prawdopodobieństwa, równania różniczkowe cząstkowe, systemy decyzyjne, topologia czy układy dynamiczne.