Psychologia to jeden z dwóch jednolitych kierunków prowadzonych na Uniwersytecie Warszawskim. Studia trwają pięć lat bez podziału na dwa stopnie (licencjacki i magisterski). Po skończeniu nauki, złożeniu pracy dyplomowej i obronieniu jej, absolwent uzyskuje tytuł magistra.

 

Wydział otrzymał kategorię A+ w parametryzacji jednostek naukowych, jest więc jednym z najlepszych w kraju. UW to jedyny polski uniwersytet, gdzie psychologię można studiować w całości po angielsku. Wykłady gościnne prowadzą tu cenieni profesorowie z innych ośrodków naukowych, m.in. z University of Delaware (USA), University of Michigan (USA), Maastricht University (Holandia) i Université Paris X – Nanterre (Francja).

 

Abnoos Moslehi, Iranka, żeby studiować na UW poleciała najpierw do Dubaju. W Iranie występowały wtedy problemy z łącznością internetową, dlatego musiała zastanowić się czy jest gotowa pojechać do innego kraju, żeby wziąć udział w rozmowie kwalifikacyjnej. –  Spędziłam długą noc na sprawdzaniu informacji o studiach oraz na temat wykładowców. Byłam zaskoczona jakością tego programu, różnorodnością oferowanych kursów, liczbą profesorów zapraszanych z całego świata. Kupiłam bilet i poleciałam do Dubaju – mówi. Poszło jej dobrze. Dostała się na studia, a w 2013 roku została laureatką konkursu na najlepszego studenta zagranicznego w Polsce.

 

Jeden kierunek wiele możliwości

 

Wiedza psychologiczna przydaje się w wielu zawodach, po studiach można np. pracować jako specjalista w działach HR, zajmować się organizacją i efektywnością pracy w różnego typu firmach, pracować w służbie zdrowia albo oświacie.

 

Oprócz ogólnej wiedzy o funkcjonowaniu człowieka studenci mają do wyboru wiele specjalizacji z zakresu psychologii społecznej, ekonomicznej, wychowawczej, klinicznej dziecka, rodziny, człowieka dorosłego, neuropsychologii czy psychologii sądowej. W jednostce działa również Zakład Psychologii Zwierząt.

 

Do wyboru są studia w języku polskim i angielskim:

Oprócz języka polskiego, matematyki i języka obcego kandydaci chcący studiować psychologię muszą również, podczas egzaminów maturalnych, zdać jeden przedmiot dodatkowy. Do wyboru są: język obcy (inny niż ten wskazany w przedmiotach podstawowych), biologia, historia, WOS, geografia, chemia, fizyka i astronomia, filozofia. Jego waga to 40%.

Postępowanie rekrutacyjne odbywa się w dwóch etapach. W pierwszym brane pod uwagę są wyniki egzaminów maturalnych, w drugim przeprowadzana jest rozmowa z kandydatem, która odbywa się w języku angielskim. W razie potrzeby prowadzona jest przez internet. Dotyczy jednej z lektur, wybranej przez kandydata (lista dostępna na stronie irk). Studia w języku angielskim są płatne.

 

Praktyki na wydziale

 

Pierwsze doświadczenia w pracy klinicznej studenci mogą zdobyć w jednym z dwóch ośrodków terepeutycznych, które działają na wydziale. Jeden zajmuje się pomaganiem osobom dorosłym, drugi udzielaniem pomocy dzieciom i młodzieży.

 

Studenci ostatniego roku psychologii, jako koterapeuci biorą udział w konsultacjach Akademickiego Ośrodka Psychoterapii, który proponuje bezpłatną pomoc dla studentów uczelni warszawskich, którzy nie radzą sobie ze stresem, mają trudności interpersonalne lub inne problemy, z którymi nie potrafią sobie poradzić.

 

Od niedawna działa też Pracownia Psychologii Niemowląt Babylab. To jak na razie jedyny ośrodek w Polsce, który zajmuje się badaniem rozwoju poznawczego, społecznego i emocjonalnego niemowlaków. W prowadzonych tam badaniach uczestniczą również studenci i doktoranci.