24 stycznia na Wydziale Archeologii UW odbyło się oficjalne otwarcie Pracowni Archeologii Europy Wschodniej. Naukowcy będą współpracować m.in. z badaczami z Ukrainy i Białorusi.

Pracownia Archeologii Europy Wschodniej (PAEW) UW została powołana jesienią 2023 roku. Jej główne działania są ukierunkowane na rozwój kontaktów naukowych między Wydziałem Archeologii UW i instytucjami naukowymi lub indywidualnymi uczonymi z Europy Wschodniej, a także wsparcie merytoryczne dla badań prowadzonych przez archeologów wschodnioeuropejskich, współudział w projektach badawczych i archeologicznych pracach terenowych na terenie Europy Wschodniej (inwentaryzacja strat wojennych, zabezpieczanie zabytków, prace wykopaliskowe itp.).

 

Obecnie PAEW UW łączy badaczy zajmujących się trzema kierunkami naukowymi w archeologii Europy Wschodniej: archeologią okresu rzymskiego i wędrówek ludów, znaleziskami monet antycznych oraz zagadnieniami związanymi z archeologią dawnej Rusi.

 

Inauguracja

– Pracownia stawia pierwsze kroki. Jednym z nich jest organizacja wykładu inauguracyjnego. Chciałbym, aby to wystąpienie zapoczątkowało cykl seminariów z Archeologii Europy Wschodniej, na które będziemy zapraszać nie tylko specjalistów z Polski, ale również z krajów wschodnioeuropejskich – mówi dr hab. Kyrylo Myzgin, kierownik Pracowni Archeologii Europy Wschodniej UW.

 

Wykład inauguracyjny pt. „Rzymska willa” 200 mil od Limesu. Buzovytsia 1 – nowa „rzymska stacja” na ziemiach wschodnich barbarzyńców wygłosił dr Oleh Petrauskas z Instytutu Archeologii Narodowej Akademii Nauk Ukrainy w Kijowie. Podczas spotkania naukowiec opowiedział o spektakularnych znaleziskach z okresu rzymskiego z terenów Zachodniej Ukrainy z ostatnich lat.

 

Wykład połączony z oficjalnym otwarciem Pracowni Archeologii Europy Wschodniej UW odbył się 24 stycznia na Wydziale Archeologii UW.