Polfa Tarchomin S.A. i Uniwersytet Warszawski będą pracować nad nowymi lekami. 20 listopada podpisano porozumienie o współpracy badawczo-rozwojowej. To połączenie doświadczenia rynkowego polskiej firmy farmaceutycznej oraz potencjału naukowego Uniwersytetu.

– Umowa z Polfą ma na celu rozwijanie zaawansowanych technologii z zakresu biochemii, farmacji i zdrowia publicznego. Będziemy udzielać sobie wzajemnego wsparcia merytorycznego w prowadzonych przez nas pracach badawczo-rozwojowych, realizować wspólne badania i analizy. Chcemy inicjować nowe programy badawcze o charakterze aplikacyjnym oraz starać się o ich finansowanie – mówi prof. Ewa Bulska, dyrektor Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych UW. – Transfer wiedzy i wspieranie badań rozwojowych Polfy, polskiej firmy farmaceutycznej, jest naszym priorytetem na najbliższe lata – dodała.

 

Celem podpisanego porozumienia jest udoskonalanie i opracowywanie nowych substancji czynnych wykorzystywanych w lekach ratujących życie oraz stosowanych w leczeniu wielu schorzeń cywilizacyjnych. Polfa i Uniwersytet pracować będą nad tzw. antybiotykami ostatniej szansy. Wkrótce rozpoczną się też badania nad lekami stosowanymi w diabetologii, dermatologii oraz psychiatrii.

 

– Naszym priorytetem jest podnoszenie jakości produktów leczniczych oraz opracowywanie nowych preparatów. Dzięki wsparciu technologicznemu i badawczemu Uniwersytetu Warszawskiego będziemy unowocześniać leki z aktualnego portfolio, pracować nad nowymi produktami leczniczymi i rozwijać syntezy substancji czynnych – mówi Jarosław Król, prezes zarządu Polfy Tarchomin S.A.