23 września w Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego odbył się wernisaż wystawy „Francuzi w Warszawie”, otwierającej projekt pt. „Wielokulturowość dawnej i współczesnej Warszawy”, prowadzony przez Centrum Badań nad Kulturą Warszawy UW. Ekspozycję można oglądać do 3 października.

Wystawa pt. „Francuzi w Warszawie” to pierwsza z zaplanowanych wystaw prezentowanych w ramach projektu „Wielokulturowość dawnej i współczesnej Warszawy”, prowadzonego przez Centrum Badań nad Kulturą Warszawy UW. Podczas seminariów, paneli i wystaw przypominane będzie ważne dla rozwoju Warszawy zjawisko, jakim była działalność kulturalna, społeczna i przemysłowa osiedlających się w niej na przestrzeni wieków cudzoziemców, proces ich polonizacji i podtrzymywanie rodowych korzeni.

Prezentowana w Muzeum UW wystawa składa się z dwóch części. Pierwsza z nich – ekspozycja stała – przypomina o wielokulturowej i wielonarodowej historycznej panoramie tożsamości Warszawy, nawiązuje też do Aktu Konfederacji Warszawskiej z 1573 roku, wprowadzającego w Polsce pełną tolerancję religijną i zakazującego prześladowań w Rzeczypospolitej szlacheckiej. Ta odsłona wystawy dokumentuje atrakcyjność Polski, przede wszystkim Warszawy, z punktu widzenia tych osób, które zamierzały się w tym czasie w niej osiedlić.

Druga część wystawy dotyczy Francuzów. – Bohaterami są osoby, które zdecydowały, by swoje, a de facto też życie swoich dzieci i wnuków związać z Warszawą. To zarys czterech wieków obecności Francuzów w naszym mieście. Hugenotów, którzy znaleźli tu schronienie, uciekinierów przed francuską rewolucją czy też powracających spod Moskwy oficerów napoleońskich – mówi prof. Elżbieta Wichrowska, dyrektor Centrum Badań nad Kulturą Warszawy UW.

Wernisaż wystawy „Francuzi w Warszawie” odbył się 23 września w Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego. Uroczystość otworzyli rektor UW prof. Alojzy Nowak oraz ambasador Francji w Polsce Frédéric Billet. Obecny był także Audelin Chappuis – radca ds. współpracy kulturalnej i dyrektor Instytutu Francuskiego w Polsce. Myśl przewodnią wystawy przedstawili prof. Elżbieta Wichrowska, dyrektor Centrum Badań nad Kulturą Warszawy UW, oraz prof. Hubert Kowalski, dyrektor Muzeum UW.

Projekt „Francuzi w Warszawie” został objęty honorowym patronatem Ambasady Francji w Polsce. Na ten rok zaplanowano kolejną odsłonę projektu – „Włosi i Szwajcarzy w Warszawie”.

Projekt dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury.