Działania równościowe na UW
Uniwersytet Warszawski podejmuje systematyczne działania na rzecz budowania na uczelni środowiska wolnego od wszelkich form dyskryminacji, w którym każdy miałby zapewnione równe traktowanie bez względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, orientację seksualną, narodowość, pochodzenie etniczne czy wyznanie.
Kursy i szkolenia
UW oferuje kursy i szkolenia, podczas których uczestnicy uczą się rozpoznawać dyskryminację i zapobiegać jej. Poszerzają wiedzę na temat stereotypów, uprzedzeń i dyskryminacji, a także ich źródeł i konsekwencji.
- Warsztaty rozwijające postawy równościowe w dydaktyce akademickiej UW – dla nauczycieli akademickich (więcej)
- Warsztaty rozwoju postaw równościowych w administracji UW – dla pracowników administracji (więcej)
- E-learningowy „Kurs na Równość” – dla studentów, doktorantów, pracowników (więcej)
Akty prawne i materiały edukacyjne
Uczelnia opracowała stronę internetową oraz materiały zawierające kompleksowe informacje dotyczące m.in. rodzajów dyskryminacji, procedur zgłaszania jej przypadków, instytucji uniwersyteckich, publicznych i pozarządowych udzielających wsparcia osobom poszkodowanym, a także równościowego języka:
- Równościowa strona uniwersytecka równoważni.uw.edu.pl
- Poradnik antydyskryminacyjny dla osób studiujących i zatrudnionych na Uniwersytecie Warszawskim (2017)
- Zarządzenie rektora UW w sprawie przeciwdziałania mobbingowi na Uniwersytecie Warszawskim (2018)
- Rekomendacje językowe dotyczące języka niedyskryminującego na UW (2020)
- Plan Równości Płci dla Uniwersytetu Warszawskiego
Kampania „Równoważni”
Od października 2019 roku Uniwersytet prowadzi kampanię „Równoważni”, której celem jest podkreślenie, że na UW nie ma miejsca na dyskryminację, a każda osoba, która jej doświadczyła znajdzie wsparcie na uczelni. Kampania obejmuje cykl materiałów filmowych, serię plakatów oraz działania na profilach w mediach społecznościowych.
Więcej o kampanii „Równoważni”>>
Instytucje
Na uczelni działają instytucje, których zadaniem jest przeciwdziałanie dyskryminacji oraz udzielanie wsparcia osobom, które zetknęły się z problemem: