Ukazał się tegoroczny Academic Ranking of World Universities, zwany Listą Szanghajską. Uniwersytet Warszawski został sklasyfikowany w przedziale 401–500.

ARWU to międzynarodowy ranking najlepszych uczelni świata publikowany od 2003 roku. Organizacja ShanghaiRanking Consultancy ocenia ponad 2,5 tys. szkół wyższych. 1000 najwyżej sklasyfikowanych tworzy tzw. Listę Szanghajską.

W tegorocznym zestawieniu ujęto dziewięć polskich uczelni. Wśród nich najwyższe miejsce (w przedziale 401–500) zajmuje Uniwersytet Warszawski wraz z Uniwersytetem Jagiellońskim.

Podium rankingu należy do uczelni amerykańskich. Na pierwszym miejscu sklasyfikowano Uniwersytet Harvarda, na drugim – Uniwersytet Stanforda, a na trzecim – Instytut Technologiczny Massachusetts (MIT).

Lista Szanghajska tworzona jest na podstawie sześciu wskaźników, m.in. liczby absolwentów i pracowników, którzy otrzymali Nagrodę Nobla lub Medal Fieldsa, liczby autorów najczęściej cytowanych prac naukowych, liczby artykułów w czasopismach „Nature” i „Science”, a także danych dotyczących dorobku publikacyjnego uczelni w wybranych bazach Web of Science™: Science Citation Index Expanded™ oraz Social Sciences Citation Index™.

Pełny ranking ARWU 2023 znajduje się na stronie Shanghai Ranking >>