Środowiskowe Laboratorium Ciężkich Jonów Uniwersytetu Warszawskiego obchodzi trzydziestą rocznicę uzyskania pierwszej wiązki jonów. 8 kwietnia odbywają się uroczystości jubileuszowe.

Środowiskowe Laboratorium Ciężkich Jonów (ŚLCJ) UW jest ośrodkiem eksperymentalnej fizyki jądrowej. Dysponuje cyklotronem ciężkich jonów oraz nowoczesnymi spektrometrami. Rozwijane są tu m.in. techniki akceleracji cząstek naładowanych, detekcji promieniowania jądrowego i zastosowania medyczne fizyki jądrowej. W ośrodku wytwarzane są radiofarmaceutyki niezbędne do diagnostyki PET, prowadzone są także szkolenia dla studentów uczelni polskich i zagranicznych.

W 1994 roku pracownicy ŚLCJ UW uzyskali pierwszą wiązkę jonów. 8 kwietnia w siedzibie jednostki odbywa się uroczysta sesja jubileuszowa.

– Działalność Środowiskowego Laboratorium Ciężkich Jonów jest szczególnie istotna w momencie intensywnego rozwoju energetyki jądrowej. Dzięki podpisanemu w marcu porozumieniu między Uniwersytetem Warszawskim i południowokoreańskimi uczelniami powstanie europejskie centrum szkoleniowe dotyczące tej dziedziny. Państwa rola stanie się tym bardziej znacząca, że Polska wchodzi właśnie na ścieżkę budowy elektrowni atomowych – powiedział prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW, otwierając wydarzenie.

Medale za zasługi

Podczas uroczystości 8 kwietnia wręczone zostały wyróżnienia za zasługi dla rozwoju ŚLCJ UW. Medale Uniwersytetu Warszawskiego otrzymali m.in. byli dyrektorzy jednostki: Brunon Sikora, Jan Kownacki, Krzysztof Rusek .Odsłonięta została także galeria dyrektorów laboratorium.

Z okazji jubileuszu zorganizowane zostały wykłady, zwiedzanie laboratorium oraz debaty o planach badawczych w najbliższej przyszłości. Obchody rocznicy potrwają do 10 kwietnia. Więcej informacji znajduje się na stronie ŚLCJ UW>>